Bombito | 17.02.2008 13:10

„Život je krásný, ovšem záleží na tom, skrz jakou skleničku se na něj díváte!“ Na tento citát A.Dumase ml. jsem si vzpomněl po návratu ze Zlína. Dívám se na něj skrz sklenici plnou nazlátlého Bohemia demi Sektu a není to tento týden poprvé. Perlivé bublinky neslyšně stoupají sklenkou a já brousím klávesnici, abych se mohl s vámi podělit o své zážitky. První sklenku jsem nalil ve čtvrtek večer, krátce po jednadvacáté hodině. Kolem půl desáté se na mě usmála druhá plná číše zlatavého moku. Pokud to půjde takto dál, ve třičtvrtě na jedenáct budu grogy, prolétne mi hlavou. Třetí sklenka se na řadu již nedostane. Škoda! Ta přijde na řadu až v pátečním večeru. Další přímý televizní přenos, průběh dlouhého zápasu má opačný průběh. Dlouho se obě strany přetahují o vítězství, konečně kolem půl šesté večer je jasno! Ještě si vše s radostí připomenu ve zprávách a už se zdvihají číše na počest vítěze. Vidět v televizi ty nenávistné a zklamané tváře poražených, to je pocit k nezaplacení. Jen více takových chvil.

A už je tady sobota. Chci-li si zasloužit další sklínku lahodného moku, musím pro to také něco udělat. Bez práce nejsou lahváče! Nebo koláče? Ne, lahváče ani koláče nejsou na mém nápojovém ani jídelním lístku. K obědu vynikající guláš, když to dobře dopadne, večer bude na čepu opět šampáňo. Nebudu vás dlouho napínat, dobře to dopadlo. Mňam mňam.

V pravé poledne vyráží naše posádka do města obuvi. Celý týden jsem masírován médii, jak dlouho Spartička ve Zlíně nevyhrála. No a co? 10 let, 100 let, já to přežil, ale dneska to zlomíme a zlínskou Letnou dobudeme! Také matka příroda se již nemůže dočkat. Začíná fotbalové jaro, svatý Petr přináší nejmrazivější den této zimy. Studený vítr, poletující sníh, prostě ideální podmínky pro fotbal.

Během zimní přestávky došlo ve Spartě k několika změnám. Po dlouhých létech nedochází k hromadné obměně kádru. Konečně rozumné řešení. Přichází na půlroční hostování Tomáš Sivok, do obrany A.Hainault a několik mladíků se vrací z hostování. Nadvakrát odchází kapitán Zdeněk Pospěch a chci mu touto cestou poděkovat za skvělé a poctivé výkony, které v rudém dresu pravidelně předváděl. Zdendo, ať se Ti v Kodani daří! Uvolněno je několik hráčů, kteří nemají naději se probojovat do základního kádru a pár borců je posláno na jarní hostovačky. Přestupový šok přichází v předvečer zahájení jarní části ligy. Do konkurenční Slávie je prodán M.Abraham. Vzpomínám, jak před půl rokem byl s velkou pompou přivítán na Letné. Nechci spekulovat, co vedlo k jeho odchodu, ale prodat tohoto hráče největšímu konkurentovi mně nepřipadá jako dobrý obchod. Leda, že by měl neštovice, lepru či tyfus. To mu ale nepřeji. Jim ano!

Přestože poslední přípravné zápasy nás moc nepotěšily, já jsem optimistou. Do Zlína jedeme pro tři body, přesvědčuji celou cestu pasažéry Bombitokočáru. „Pamatuješ, kolikrát jsme si to říkali a pak jeli domů jako zpráskaní psi!?“ Jářku: „Pamatuji, ale dneska vyhrajeme a zlínské prokletí zlomíme!“ Káva, čajíček, pivečko v oblíbené zlínské pizzerii U čápa a jdeme na to.

Zlínská Letná se pomalu zaplňuje a oba týmy se rozcvičují na zmrzlém trávníku. Na první pohled pěkně upraveném, při důkladnějším průzkumu shledávám místy ledovku. To bude klouzačka! Konečně jsou tribuny plné, sparťanský sektor okupuje zhruba třístovka bojovníků a sudí Jílek přivádí obě jedenáctky na plochu. Zima jako na Sibiři, ale někteří borci nastupují v krátkých rukávech. V naší sestavě jedno překvapení - Kamil Vacek v základní sestavě. Bude stíhat? Není to riskantní? Nejenže stíhal, byl jedním z nejlepších hráčů na hřišti a svůj povedený debut si vyšperkoval krásným gólem. Bravo, Kamile! Bravo, Michale! Vackovo nasazení byl majstrštyk.

Od první minuty režírujeme vývoj zápasu, nejen na hřišti, ale i v hledišti. Neuběhne ještě ani pět minut a Maty má na noze první jarní gól. Brankář Baránek je však proti a skvěle zasahuje. Hra je rychlá, Sparťané mají převahu, ale na konci první čtvrthodiny vytahuje ze svého rukávu skvělý zákrok gólman Sparty. Krásná střela do šibenice, ještě hezčí Grigarův skok. Po dalších pěti minutách mohl být slavným sparťanský novic. Svou chvilku slávy ale nepřesnou střelou odkládá. Sparta tlačí, jeden útok za druhým se valí na domácí branku, ale ta odolává. Ovšem na parádní střelu Míry Slepičky je Baránek krátký, míč se odráží od tyče do sítě. Góóóóól!!! Vedeme na hřišti i v hledišti. Zatímco domácí fanoušci se stále více zahalují do svých kabátů a bund, někteří sparťanští fandové jdou do půl těla! Fandí jako o život, objevují se i první světlice. Bohužel, některé skončily na hřišti. Rychlý zásah místních požárníků zabránil přerušení zápasu. I ve zbývající části prvního poločasu má Sparta převahu, bohužel bez gólového efektu. Poločas končí, chci se jít ohřát do útrob tribuny, ale rozehřeje mě boj místní zásahové jednotky v sektoru hostí. Přestávkový souboj policisté prohrávají. Obě strany počítají šrámy, pořadatelé utržené sedačky. Druhý poločas již proběhne v relativním klidu. Na hřišti i na tribunách dominují hosté. Domácí nestíhají, Sparťané je přehrávají nejen technicky a takticky, ale i bojovností. Právě díky nezměrné bojovnosti domácích nám zde dlouhá léta pšenka nekvetla. Dnes jsme je předčili i díky pověstné sparťanské bojovnosti, která v poslední době tak často k vidění nebyla. Dobré zjištění. A když byl občas viděn i nějaký překvapivý herní signál našich hráčů, bylo o osudu utkání rozhodnuto. Pár minut po přestávce se zapisuje do historie zápasu Kamil Vacek. Přesnou střelou k tyči nedává brankáři šanci a zvyšuje vedení na 2:0. Po hodině hry přichází skvělý zákrok Tomáše Grigara. Domácí Zúbek sám na malém vápně, diváci křičí „Góóóól“ a náš gólman drží míč ve svém náručí. Zázračný zákrok! Vše podstatné do konce zápasu se odehrálo na polovině domácích, naši hráči nepřipustili zvrat zápasu a dokráčeli k prvnímu „jarnímu“ vítězství. Za zmínku ještě stojí tvrdý střet unikajícího Dana Koláře s brankářem Baránkem na hranici vápna. Oba hráči šli nekompromisně do souboje a Dan může být rád, že to odnesl pouze rozpáranou kopačkou, stulpnou a chráničem. Noha zůstala celá, přestože střet musel být slyšet až v Otrokovicích. Ale konec dobrý, všechno dobré. Dan je snad v pořádku. Ještě Kadlecova šance těsně před závěrečným hvizdem sudího Jílka a můžou naplno vypuknout sparťanské oslavy. Hráči „pumpují“ před kotlem a sparťanští fanoušci jim opětují.

Závěrem ještě pár slov k hráčům. Nezklamal nikdo, výborný Grigar v brance, obrana skutečně skálopevná, v záloze skvělý K.Vacek, Pavla Horvátha už jsem viděl hrát lépe, ale on se jistě zvedne, v útoku Míra Slepička dal gól a neustále zaměstnával domácí obranu. A hlavně, všichni bojovali. Možná by neškodilo hrát více po zemi, ale třeba to bylo zmrzlým terénem. Jinak to skutečně nebylo špatné. Jen aby to vydrželo a my mohli znovu chodit na Spartičku s radostí a beze strachu. První krůček je dobrý, tak vydržať, chlapci, vydržať!

Šampaňské je dopito, referát dokončen a já můžu jít v klidu odpočívat. Jen by mě zajímalo, jestli si budu dnes večer otevřít další láhev. Moc nadějí si ovšem nedělám. To by bylo najednou příliš mnoho radostného. A tolik dobroty se neděje ani v pohádkách. Kdyby to ale zcela náhodou vyšlo, já se obětuji a tu láhev otevřu. Raději být alkoholikem, než věčně druhým!

Tak, přátelé, v neděli večer nashledanou na Spartě!

FC Tescoma Zlín - AC Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 31. Slepička, 50. Vacek

Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Gallo
Žluté karty: Šmahaj, Kraus - Slepička

Diváci: 5 012

Sestava Zlína: Baránek - Zúbek, Kroča, Zbožínek, Penner - Musil (52. Žůrek), Vrtělka, Šmahaj (80. Baranyai), Malár (57. Kraus) - Vyskočil, Pacanda. Trenér: Hoftych

Sestava Sparty: Grigar - Voříšek, Sivok, Řepka, Kadlec - Hušek - Kulič, Vacek (80. Kladrubský), Horváth, Matušovič (76. Kolář, 85. Limberský) - Slepička. Trenér: Bílek

Bombito | 17.02.2008 13:10 Vstoupit do diskuze