Gary | 19.02.2008 20:23

Konečně skončila zimní přestávka, tetelil jsem se radostí celý týden a vyhlížel jsem již sobotní program, kdy do blízkého Zlína přijede naše Spartička. Vzhledem k tomu, že domácí klub se směšným názvem (také jste zahlédli logo sponzora při derby Inter – AC???) obývá věčně polohotový stadion na kterém nic není nemožné, zajistil jsem si lístek daleko dříve. Do Zlína jsem dorazil s dostatečným časovým předstihem, abych se vyhl policejním manévrům a dopravním zácpám. Díky přátelům ze Zlína mé auto nalezlo útočiště.. Ve schránce byla vložena sobotní verze místního Deníku a zde končila legrace – plné dvě strany byly věnovány zápasu se Spartou, ze všech čišelo: Porazíme je, chceme vyhrát, Spartě se tu nedaří již 13 let!

Je fakt, že od obnovené účasti domácích v 1. lize jsem byl ve Zlíně na všech zápasech a vždy jsem odjížděl totálně naštvaný. Tentokrát se přidal další teplotní extrém – už jsem tu zažil otřesný déšť, déšť se sněhem, vedro a včera i parádní zimu.

Stadion se zaplnil slušně. Sice z proklamovaného vyprodaného kotle zbylo jen asi 60 procent, ale i taková kulisa je aspoň trochu důstojná tomu, že přijela Sparta. Fandů Spartičky byl plný sektor, pár dalších bylo roztroušeno i po celém stadionu, jak už to tak bývá (včetně mne).

Hned před utkáním se domácí ševci vytáhli pěkným choreem „Dnes si usmažíme Spartu, přidáme i Bílek“. To mi přišlo celkem vtipné.

Pak přišly konečně obě jedenáctky. V dresu domácích v brance Víťa Baránek, v útoku Milan Pacanda, „Forrest“ Žůrek na lavičce. Na naší straně v brance Grigar, překvapil mne návrat Voříška a nasazení mladého Vacka. I já jsem kvitoval návrat Sivoka do obrany. V zimě, která vládla, nebylo od věci si všimnout, že pánové Sivok, Řepka a.... Slepička??? mají krátké rukávy. Ubohost některých domácích příznivců se začala projevovat, když při každém doteku s míčem neváhali a peskovali právě Siviho.

Utkání začalo a Sparta měla od začátku převahu. I když párkrát domácí kousli, nic vážného nehrozilo, anebo si s tím náš pozorný gólman poradil (viz vytáhnutí míče nad břevno). Čeho jsem si všiml, bylo, že některým hráčům Sparty chybí trochu více sebevědomí. Zbytečně se zbavují míče v situaci, kdy by se se situací dalo ještě více udělat... Nejvíce to bylo patrné u kanonýra Slepičky.

Sparta v první půli vícekrát zahrozila a domácí podržel právě gólman Baránek. Zejména při akci Slepičky z pravé strany, který na penaltu předložil Vackovi. To Baránek zvládl situaci na jedničku a Spartu do vedení nepustil. Stačilo to ale vystavení šoku, nu aspoň do řad zlínských fandů stojících kolem mne. Nedlouho poté přišlo konečně gólové vyjádření převahy a tentokrát byl Baránek krátký – 0:1.

Zlínská squadra byla hotová na inkaso druhého gólu. Škoda, že se to nepovedlo. Do poločasu se začali více bavit i sparťanští rowdies, kteří svlékli své svršky a hřálo je asi jen jejich věrné sparťanské srdce. O světlicích na hrací ploše a „zásazích“ hasičů nemluvě. Se závěrem první půle se pak v našem sektoru strhla nefalšovaná bitka, kdy to nejprve vypadalo, že nastoupivší robokopové situaci ovládnou, opak byl ale pravdou. Přišla smršť sedaček, frontální protiútok sparťanů a postupně policisté opustili sektor a do konce zápasu již stáli jen před sektorem se sklizenými sedačkami u nohou. Z pozice diváka, který si situaci nahrál na mobil z protější tribuny, mně i okolo stojícím ústup policistů přišel trochu směšný. Ještě více snad i návrat jednoho z policistů pro ztracený štít. Zajímavé bylo gesto domácího kotle, kteří vyháněli policisty ven od počátku zásahu.

Poločasová pauza tak rychle uběhla a přišla druhá půle. Spartička se do domácích maximálně zakousla, domácí byli všude později, a tak přišla Matyho akcička, kterou zakončil mladíček Vacek a jásali jsme podruhé – 0:2.

Přišlo mi, že tempo zápasu tím celkem upadlo. Domácí se samozřejmě snažili s výsledkem něco udělat, na hřiště přišel právě Forrest Žůrek, ale už podruhé, co ho vidím (předtím jsem byl na zápase s Baníkem) mám dojem, že jeho rychlost je mu spíše překážkou. Domácí mu neuměli dát přihrávku tak, aby s ní něco mohl provést. I tak se do šance domácí dostali, ale Grigar výborně zasáhl, takže skóre se nezměnilo.

Sparta tedy vyhrála 2:0 a nebyl to nijak utrápený výkon, zlomila i ligové prokletí, přitom bylo se na co dívat. Nezbývá, než si jen přát, ať to tak jde dál co nejdéle.