Bombito | 10.04.2008 09:42

Moje výprava za dalším pohárovým vítězstvím Spartičky měla být orámována dvěma velikány naší historie. Do Olomouce, respektive do Holice, což je dnes část hanácké metropole, jsem vyrazil vlakem Intercity 517 Leoš Janáček. Na zpáteční cestu jsem si vybral další spoj Českých drah Intercity 582 Jan Perner. Že to dopadlo trošku jinak, mě nijak nevadí, abych nezabrousil do historie. Pro mnohé to možná bude poučné, ti ostatní si jistě rádi osvěží své znalosti. Leoš Janáček, jedna z nejzářivějších postav české vážné hudby se narodil v Hukvaldech nedaleko Frýdku-Místku, v polovině 19.století. Hudební vzdělání získává především v Brně, jeho učňovská hudební léta pokračují v Praze, Lipsku a ve Vídni. Následuje návrat do Brna, kde se stává ředitelem varhanické školy. Jeho skvělé hudební dílo je ovlivněno zájmem o moravskou a slezskou píseň. Kytice z národních písní moravských, Lašské tance a další díla jsou počátkem jeho tvorby. Následují operní díla, bohužel bez většího domácího uznání. Opera Šárka neuspěje, ani později veleslavná Její pastorkyňa nemá na růžích ustláno. Teprve pražská premiéra tohoto díla přináší Janáčkovi uznání a světový věhlas zajišťuje toto dílo uvedené na zahraničních scénách pod názvem Jenúfa. Další díla, např.Taras Bulba, Příhody Lišky Bystroušky, Káťa Kabanová, Věc Makropulos nebo Symfonietta, uvádějí již nejslavnější hudební tělesa. Je paradoxem, že je uznáván spíše v zahraničí než doma. Umírá v roce 1928 v Ostravě. Je po něm pojmenovaná nejen Akademie múzických umění v Brně, ale i rychlík Českých drah.

Tím, kdo mě měl dovézt zpět do Prahy, měl být Jan Perner. Většina z vás to jméno slyší poprvé, ale nebýt jeho skvělého ducha, bůh ví, kudy by dnes vlaky jezdily. Jan Perner toho stačil za třicet let svého života mnoho. Byl nejen českým vlastencem, ale byl především geniálním projektantem železných drah. Jeho mladý život ukončila tragédie. Neopatrně vystoupil za jízdy vlaku na schůdky vagónu a utrpěl u Chocně vážné poranění hlavy, kterému nakonec podlehl. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do kroniky našeho státu. Na počest jeho génia studenti získávají vzdělání na Dopravní fakultě Jana Pernera v Pardubicích a jeho jméno nese i spoj ČD mezi Bohumínem a Prahou.

Konec kulturní a vzdělávací vložky, je 15,00 hod. a stojím před zamčenými pokladnami místního 1.HFK v Holici. Nejsem sám, mnoho nedočkavých vyhlíží prodavače vstupenek a těší se na návštěvu mistrovského týmu. Konečně přichází výměna 120 peněz za barevný papírek opravňující ke vstupu do pěkného sportovního areálu. Ze tří stran okolo skvělého pažitu kryté tribuny, za jednou brankou trávník, na kterém prohánějí míč místní kluci. Vynikající paprikové klobásy, lahodné uzené makrely, pivo teče proudem. Co si víc přát! Slunce svítí, krásné jarní počasí, prostě idylka. Ochozy se začínají zaplňovat, ale vyprodáno nebude. Nakonec je napočítáno 1 520 diváků a ti, co nepřišli, mohou litovat. Domácí sehrají vynikající partii.

Místní děvy dokončí své předzápasové taneční představení, sudí Jech přivádí obě jedenáctky na plochu. Domácí funkcionáři i diváci poděkují Leoši Kalvodovi, který zde v minulosti trénoval a zápas může začít. V sestavě Sparty chybí matadoři Řepka, Horváth a Kulič a zejména první dva chybí hodně. Od první minuty se diváci nestačí divit. Místo očekávaného tlaku a převahy Sparty, dominují domácí hráči. Za úvodních 20 minut jsme se prakticky nedostali za půlící čáru, naopak jsme mohli inkasovat 5!!! gólů. Takhle špatnou Spartu jsem už dlouho neviděl. Domácím hráčům, hnaným do boje skvělým obecenstvem, narostly křídla. Naše přetížená obrana kupila chybu za chybou, záložníci ztráceli míče, útok neexistoval. Celý poločas se hrálo na jednu branku. Tomášovi Grigarovi se muselo zdát o čertech. Takový fičák nezažil ani na Strahově!

Jedna branka byla chabým výsledkem převahy místních borců. Ti se překonávali, ani omylem by neznalý divák rozeznal kvalitativní rozdíl mezi prvoligovým lídrem a pátým týmem druhé nejvyšší soutěže. Domácí borečci předvedli mnohem lepší výkon, než mnohá prvoligová mužstva. Jednobrankový rozdíl, se kterým odcházeli do kabin, byl slabým vyjádřením jejich převahy! O přestávce telefonuji známým: „Klika, že se bude ještě hrát odveta na Letné, jinak si dnes užijeme svojí „Líšeň“!“ Ostuda, nic jiného mně nenapadá.

Do druhé půle posilujeme útok. Jesle i Dan Kolář si dnes moc nezahráli. To střídající Maty hru řádně oživil. Svými dravými úniky, svými centry nedával domácí obraně klid. Také Slépka potvrdil, jak platným borcem dnes pro Spartičku je. Každý jeho kontakt s míčem byl pro domácího brankáře nebezpečný. Naše obrana si konečně mohla trošku oddychnout, zejména André Hainault to potřeboval. Karty se pomalu začaly otáčet. Znovu se hrálo na branku od města. Přicházejí i šance. Nejdříve Došanova-přestřelil. Drogba by to asi dal. Ve 20.minutě přichází chvíle Míry Slepičky. Kajo Kisel přihraje, Slípka zpracuje, klička bekovi a je to! 1:1! Jenže se dopustí fópa (faux pas), zapomene na svoje gólové salto. Aby toto nedopatření odčinil, dává po čtyřech minutách svůj gól číslo dvě. A už nezapomene, salto jako vyšité vystřihne domácím tribunám. Oslavuje je i kotel hostí, všech jeho 39 členů je v sedmém nebi. Utkání se chýlí ke svému závěru a za zaznamenání stojí jen ojedinělá šance domácího Vodáka, návrat na hřiště Tomáše Kóni po těžkém zranění a skandování domácího kotle na účet strahovských bezdomovců. Ještě štěstí, že ty dvě zlá slovíčka neslyšel velký Ota. Určitě by vypnul zvuk. ;-)))

Pan Jech naposledy foukne do píšťalky a nakonec jsou všichni spokojeni. My za výhru, domácí za hrdinský a statečný výkon proti slavnému soupeři. Ještě neplánovaná autogramiáda u sparťanského autobusu a může se vyrazit na cestu k domovu. Neodmítnu nabídku jednoho velkého Sparťana a vyměním Jana Pernera za pohodlnou Toyotu. Nejen fotbalem je poznamenána naše debata po cestě a než se nadějeme, jsme doma. Tímto mu ještě jednou děkuji za příjemnou společnost.

Olomouc, respektive Holici, máme úspěšně za sebou. Jak dopadneme v neděli na Kladně. Dnešní prvopoločasová hrůza mě stačila, na stadiónu Fr.Kloze bych rád viděl něco lepšího. Třeba dva druhé poločasy! Děkuji předem!

1. HFK Olomouc - AC Sparta Praha 1:2 (1:0)

Branky:19. Lukášek - 65., 69. Slepička

Rozhodčí: Jech - Filgas, Goňa
ŽK: Krutý - Kadlec, Kladrubský
Diváci: 1 520

Sestava 1. HFK Olomouce: M. Doležal - I. Lošťák, J. Lukášek, M. Zlatohlavý, T. Dadák - M. Spáčil (77. R. Janeček), J. Jakubovič (81. V. Škuta), M. Ševela, P. Krutý - M. Kropáček (38. D. Korčián), P. Vodák. Trenér: Uličný ml.
Sestava Sparty: T. Grigar - J. Kladrubský, T. Sivok, A. Hainault, M. Kadlec - K. Vacek (84. T. Kóňa), K. Kisel, L. Hušek, D. Kolář (46. M. Matušovič) - L. Došek, J. Jeslínek (46. M. Slepička). Trenér: Bílek

Bombito | 10.04.2008 09:42 Vstoupit do diskuze