Bombito | 03.08.2008 11:20

Pokud si dnes mám vybrat jednoho hráče Spartičky, kterému vděčíme za vítězství, nemohu volit jinak. Právě Matúš Kozáčik, dlouho opomíjený gólman, má lví podíl na dnešní výhře. Matúši, dík za tři body, dnes jsi podal excelentní výkon. Vlastně nejen dnes! I v přátelském zápase s Fenerbahce jsem měl po dlouhé době dobrý pocit z výkonu sparťanského gólmana. Ani ve středu, v Tiraspolu, jsi neudělal jedinou chybičku. V případě, že budeš své výkony opakovat, rád napíši článek s titulem ve smyslu „Jardo Blažku, děkujeme!“ Děkujeme za všechno, co jsi pro Spartu udělal. A nebylo toho málo! Mám Jardu rád a pevně věřím, že zvládne i novou roli. Roli brankáře číslo dvě. Dlouhé roky jsme si Spartu bez Jardy Blažka nedovedli představit, svým dnešním výkonem na něj dal Koza zapomenout!

Přípravné období je konečně za námi, dokonce i první soutěžní mač v nové sezóně jsme v dalekém Moldavsku úspěšně zvládli, ale ten skutečný křest ohněm přichází až dnes. Vítáme dnes na Letné ambiciózní tým z města Škodovek. Nebude to procházka růžovým sadem, hosté posílili na naše poměry skutečně výborně. Nejen ostrostřelec Pecka, ale i Papadopulos z Leverkusenu, dokonce ulovili i našeho „Ludánka“ Sylvestreho do záložní řady. Udrželi i ceněného Honzu Rajnocha, o kterého mělo zájem mnoho domácích i zahraničních klubů. To je soupeř na rozehrání jako řemen.

Začátek srpna, tropické počasí láká spíše k rybníkům, řekám, k bazénům. Dopolední sprška sice srazí rtuť z rekordních výšin, ale i tak je krásný letní čas, ideální pro návštěvu fotbalového stadiónu.

Tramvaj za tramvají přivážejí nové a nové zvědavce na premiérový zápas dalšího ročníku Gambrinus ligy. A všechny mají na svých čelech jediný nápis: SPARTA. Díky výstavbě tunelu Blanka je před naším chrámem konečná zastávka tramvají. Věřme, že díky výkonu našich miláčků bude na Letné i konečná zastávka pro všechny naše soupeře.

Tribuny se slušně zaplnily, hlasatel Honza Říha představí a přivítá nové posily Spartičky, popřeje hodně štěstí sparťanským novomanželům Kačence a Tomášovi a poslední oficialitou je předání sparťanského dresu herci Pavlu Novému. Kajo Kisel předá dres, sličné děvy kytici a může se začít.

Nový kapitán Patrik Berger se pozdraví s Honzou Rajnochem a jde se na to. A od prvních minut pěkně od podlahy. Všichni diváci ještě nesedí na svých místech a navrátilec Štěpán Kučera se mohla zapsat do střelecké listiny. Jeho hlavička se však mezi tři tyče nevešla. Za zmínku stojí i zbytečná žlutá karta pro Michala Kadlece. Jako herec by se neuživil, tu komedii pan Jílek prokoukl. Hraje se rychle, hráči jsou plní sil, je se na co dívat. Přicházejí i šance, tu svou Maty přestřelí, ale stejně byl v ofsajdu, ta Kolářova je 100%. Výsledek nulový. Dalším spalovačem se stává Míra Slepička. Po půlhodině se na světla ramp dostává Tomáš Řepka. Zákrok na Pecku vypadá hrozivě, ale Luboš se po chvilce oklepe a dál běhá jako srnka. To Super Toma tíží žlutá karta. Tomáš se mi zdá dost podrážděný, jeho souboje s Papadopulosem smrdí dalším žlutým kartónkem, ale pan Jílek projevuje velkorysost a Tom první poločas dohraje. Možná by to chtělo ještě přidat v mentálním tréninku. Jak je ve hře skvělý, tak v psychice je co dohánět! Poločas je u konce, hraje se od branky k brance, ale stále něco v naší hře chybí. Snad více střelby, více individuální techniky, více vůle jít na krev. Hra Rajnocha, Hrdličky, Janíčka, Poláčka bolí, ale bez ještě většího nasazení to nepůjde.

Do druhého poločasu vystřídá Dana Koláře novic Bony Wilfried. A byl to dobrý tah od Víti Lavičky. Nevysoký borec s nohami kulturisty, technikou míčových kouzelníků, výskokem šampiónů NBA, se stal vůdčí postavou ofenzívy Sparty. Najednou ho bylo plné hřiště a dočkal se zasloužených ovací. Každá akce s jeho účastí byla nebezpečím pro Millerovu branku. Míra Slépka stále zahazuje jednu šanci za druhou. Nevymstí se nám to? Maty pálí k tyči, diváci už vidí míč v síti, ale M.Miller je proti, skvěle střelu zneškodní. Hned na to stoupá můj tep do netušených výšin. Papa pálí z deseti metrů a trefuje spoluhráče Pecku. Druhou střelu zázračně likviduje Matúš. To byla bomba! A klika! Minuty letí jako splašené a Slépka pálí další šanci. Je dvacet minut do konce, míč má nevýrazný Michal Kadlec dobrých 30 metrů od branky. Všichni hráči čekají, komu přihraje. Asi nebylo komu, tak napřáhl a vystřelil! A k překvapení všech se balón zastavil až v síti Millerovy branky. Ten se divil nejvíc. V tu chvíli se však přešťastný Michal objímal se svými spoluhráči a trenéry. Konečně vedeme 1:0 a život se stává krásným. Za chvilku může být po radosti. Papa vypálí a míč se odráží od tyče. Naštěstí ven z branky. Deset minut před koncem přichází hvězdná chvilka Matúše Kozáčika. Hostující hráč z malého vápna střílí a Matúš zázračně vyráží. Bohužel zpět ke střelci, před kterým zívá prázdná branka. Znovu tygří skok a míč se kutálí do autu. Zázrak, jinak to popsat nedovedu. Pomalu se vymaňujeme z tlaku hostí a Bono může rozhodnout. Pověsí se do vzduchu, trkne míč hlavou a M.Miller ukazuje, že své řemeslo ovládá dokonale, vyráží nad. Závěrečný zoufalý tlak hostů odvrací naše obrana s obrovským nasazením. Boleslavští tlačí na pilu a jen s největší námahou Tomáš a spol. odvracejí zpět do pole. A co neodhlavičkují beci, to pochytá Matúš. Teprve po nepovedeném centru Kaliny v nastaveném čase se můj puls dostává na přijatelnou hodnotu cca 190 tepů za minutu. To zas byly nervy! Nakonec to dopadlo dobře, my po pěti posledních prohraných zápasech na Letné opět zvítězili a připsali si do ligové tabulky první tři body. Zaslouženě, byli jsme o ten jeden gól lepší.

Hráči Boleslavi padají únavou a zklamáním na trávník, naši borci si užívají zasloužených ovací zaplněných tribun. Avizovaných 15 521 diváků tam asi nebylo, ale přesto byla dnes na Letné skvělá atmosféra. Kéž by takových zápasů bylo víc.

Netvrdím, že dnes podala Spartička skvělý a bezchybný výkon, to určitě ne. Ale podala výkon, za který se nemusí stydět. Hráči bojovali do poslední minuty, vůle po vítězství byla jasně zřetelná. A na tom se dá stavět. Neslevit, nespokojit se s jednogólovou výhrou a neustále na sobě pracovat. Prostě dělat všechno proto, aby se sparťanský fanoušek zase začal těšit na další zápas. A potom znovu budou vstupenky na Letnou nedostatkovým zbožím a nebudou se nabízet zadarmo v různých pochybných soutěžích. Dnes jste, kluci, k tomu udělali první krůček. Udělejte ve středu další. Ať mě všichni závidí, že mám na Spartu permanentku!

AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 69. Kadlec

Rozhodčí: Jílek - Zlámal, Lhoták
ŽK: Kadlec, Řepka, Kučera - Sylvestre, Poláček, Rajnoch
Diváci: 15 521

Sestava Sparty: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kolář (46. Wilfried), Hušek, Berger, Kladrubský, Matušovič (63. Zeman) - Slepička (90. Došek). Trenér: Lavička

Sestava Mladé Boleslavi: Miller - Kalina, Procházka, Janíček, Hrdlička - Kysela, Rajnoch, Sylvestre (63. Ganugravu), Poláček (72. Nečas) - Papadopulos, Pecka (78. Řezníček). Trenér: Hapal

Bombito | 03.08.2008 11:20 Vstoupit do diskuze