Bombito | 04.09.2008 12:21

Po nepříliš vydařeném nedělním derby s Viktorkou Žižkov, které si fanoušci Sparty a ani hráči určitě nezařadí do zlatého fondu sparťanských zápasů, nás pohárový los ČMFS zavedl do východočeského městečka Dvůr Králové. Spíše než fotbalem známého po celém světě svou Zoologickou zahradou. Zdejší Safari je známé svým chovem afrických zvířat a jeho specialitou je chov ohrožených nosorožců tuponosých, které je světovou raritou. Ze zdejšího parku se vrátily do africké divočiny již stovky zvířat, kterým ve své domovině hrozí vyhubení. Ovšem my jsme sem nepřijeli kvůli nosorožcům či žirafám, ale za Spartičkou. Po dvou letech se střetne znovu s místním divizním týmem. Cesta do Dvora uběhla v družném hovoru a za necelé dvě hodinky po odjezdu z Prahy sedíme v pěkné restauraci U slunce. Pivečko, nějaké nealko, dobrá káva. Ti ve vývinu ještě něco na zub! Půl páté-vyrážíme do ochozů místního útulného stadiónku. Podobný nápad má asi tři tisíce domácích fanoušků, těšících se, jak to té Spartě domácí borečci natřou. Těch věrných Spartě přijelo neobvykle málo, ale svým povzbuzováním vytvořili našim hráčům téměř domácí prostředí. Z Letné známý pokřik SPARTA-PRAHA v podání asi 15 kotelníků určitě rušil z klidu i zvěř v nedaleké ZOO.

Je 17,00 hod., obě jedenáctky na skvělém trávníku a domácí funkcionáři využívají příležitosti a děkují dvěma svým bývalým představitelům. Sparta pochopitelně nastupuje v pozměněné sestavě, příležitost dostávají i někteří hráči z širokého kádru. A také se objevují i uzdravení rekonvalescenti.

Hraje se. Naše akce probíhají většinou po pravé straně, ovšem aktivní Martin Zeman, podporovaný Honzou Krobem je spíše zbrklý, než nebezpečný. A tak první skutečnou gólovku mají kupodivu domácí. Prudká střela končí naštěstí na boční síti Blážovy svatyně. Poté už otěže zápasu drží ve svých rukou naši hráči, ale kdo by v zápase hledat rozdíl tří nebo čtyř tříd, ten by ho nenašel. Převahu máme, střelce nikoliv. Je až neuvěřitelné, co všechno dokáží naši hráči zahodit. A nechávají vyniknout domácího brankáře Marka Tomka. Ten se překonává! Domácí tribuna oceňuje skvělé zákroky svého gólmana skandováním pokřiku: “My máme Máru, vy máte h@vno!“ Ovšem jejich další pokřiky na adresu našich hráčů nenajdete ve slovníku spisovné češtiny. Je s podivem, kam až může klesnout lidská hloupost a nenávist. S přibývajícími minutami ubývají domácím síly, přibývají naše šance, jen to skóre se nemění. Až ve 40.minutě, po centru z levé strany klesá Došan do kolen a z půlmetrové výšky dává hlavou první branku zápasu. Okamžitě podávám telefonické onlejno kamarádovi. Ještě než stačím říct, že vedeme, slyším:“Asi to stojí za velké ….., že se za celý poločas neozveš!“ Jářku:“ Být na place Sigi, vedeme už 6:0!“ Ale Sigi to zahazování šancí pozoruje z trenérské lavičky.

Do druhé půle nastupuje další uzdravený, Míra Matušovič. Osobně mě svým výkonem mile překvapil. Sotva se začalo hrát, dostal Johny Holenda balón mezi beky, uniká a jen stržená záchranná brzda v podobě faulu ve vápně znamená žlutou kartu pro beka a penaltu pro Spartu. „Gólostroj“ Doškinho se štěstím prostřeluje Tomka a my vedeme 2:0. V té době se u postranní čáry rozcvičuje trojice hráčů. Ondra Kušnír, Jirka Kladrubský a klouček s číslem 14 na trenýrkách. Tak to je ten tolik opěvovaný Vašík Kadlec? Za chvilku přichází pokyn z lavičky: „Vašku připrav se, v 15. minutě tam jdeš!“ Mezitím přicházejí a odcházejí naše další šance. A že jich bylo. Zvoní tyče, zvoní břevno, jen ta síť se nevlní. Po hodině hry přichází ten okamžik. Šestnáctiletý Václav Kadlec má premiéru ve sparťanském dresu v soutěžním zápase. Moc bych si přál, a hlavně bych to přál jemu, aby na tento okamžik mohli za pár let s nadšením vzpomínat i ty tři tisícovky diváků. Byli jsme u toho, když fenomenální Venda Kadlec hrál poprvé za Spartu. Vašku, přeji Ti upřímně, abys naplnil naděje, které Tě předchází. Je zajímavé, že příjmení Kadlec chybí v sestavě Spartičky jen jeden zápas. Stále se hraje na polovině domácích, naše převaha však není vyjádřena gólově. Novic se připomene hned 2x. Nejdříve se mu míč zamotá mezi nohama jako normálnímu klukovi při fotbálku na louce, ale v 80. minutě mu J.Holenda krásně prostrčí míč mezi obránci, Vašek zpracuje a nedává brankáři Tomkovi pražádnou šanci. Mazácky vystřelí do protipohybu a vedeme 3:0. Skvělá premiéra! Zbývající minuty rychle utečou, závěrečný hvizd rozhodčího Hrubeše zazněl a obě jedenáctky se srocují ke společnému fotografování. Domácí hráči budou mít krásnou upomínku na dnešní zápas. Pár fotografií našich hráčů s domácími fanoušky, rozhovory s novináři, podepisování fotografií. Když vidím, jak se podepisuje Vašek Kadlec jen o málo mladším klukům, v duchu se usmívám. Napadá mě, že v pondělí si možná sám podepisoval školní sešity a ve středu dává autogramy svým obdivovatelům! To jsou paradoxy.

I cesta domů uběhne rychle a bez problémů a já si za odměnu nalévám sklenku prvního burčáku dovezeného z Kobylí. Na šampus to dnes nebylo, ale lépe jsem dnešní nádherný den prožít nemohl. On totiž se Spartou je skoro každý den krásný!

Nyní následuje reprezentační přestávka, příští neděli večer nás čeká těžký soupeř v Brně. Pevně věřím, že se soupeřem poroste i náš výkon. Tak nezapomeňte, výkop je ve 20,00 hod.

TJ Dvůr Králové nad Labem - AC Sparta Praha 0:3 (0:1)

Branky: 40., 48. (pen.) Došek, 85. V. Kadlec

Rozhodčí: Hrubeš - Filípek, Koval
ŽK: Novák
Počet diváků: 3 300

Sestava Dvora Králové: Tomek - Volf, Kruliš, Bělina, S.Ježek - Kilevník, D.Novák, Holub, Míl (46. Urban) - M.Otradovský, Šulc (17. Řežábek). Trenér: Celler

Sestava Sparty: Blažek - Voříšek, Řepka, Had, Krob - Kolář (73. Kušnír), Kisel, Hušek, Zeman (46. Matušovič) - Došek (60. V. Kadlec), Holenda. Trenér: Lavička

Bombito | 04.09.2008 12:21 Vstoupit do diskuze