Jumbo1 | 30.09.2008 14:15

Píšu tenhle článek, a z rádia se mi k tomu line píseň od skupiny AC/DC s názvem Highway to hell - Dálnice do pekel. Po podobné pekelné dálnici se včera svezla Sparta v Liberci, doufejme jen, že nedojede do pekla, ale co nejdříve se vrátí zase zpátky na nejvyšší místo českého ligového nebe.

Na výjezd do Liberce, kde hrála naše Sparta osmé kolo ligy, se vydáváme tentokrát autobusem z Černého Mostu. Zhruba třetinu autobusu tvoří fanoušci ACS, takže o zábavu po cestě je postaráno. V Liberci jsme něco po čtvrté hodině a pěšky se vydáváme na stadion. Cestou se ještě stavujeme na jeden Gambrinus, při jehož popíjení se přátelsky hecujeme s fanoušky Slovanu sedícími u sousedního stolu. Jeden z nich po chvíli říká: „Kluci, jeďte klidně zase hned domů, stejně dostanete trojku.“ Upřímně se mu smějeme, ovšem to ještě netušíme, že tenhle chlápek bude mít pravdu. Docházíme na stadion, v klidu si dáváme každý po klobáse a pivu (klobása byla asi vůbec nejlepší zážitek z celého odpoledne, byla vynikající) a přesouváme se do sektoru, abychom shédli nástup mužů na trávník.

Utkání začíná minutou ticha za dlouholetého libereckého fanouška (jméno jsem ostudně zapomněl), který zemřel v den utkání v pouhých 61 letech a po řadu let nevynechal jediný domácí zápas Slovanu, a nejen mě těší, že onu pietní minutu ticha nenarušil tentokrát ani nikdo ze sparťanských fanoušků. Tak to má být, před člověkem, který chodil na Slovan mnoho desítek let a dýchal za něj tak, jako my dýcháme za Spartu, se sluší smeknout a prokázat mu aspoň takovouto poslední úctu na cestě na nebeskou tribunu.

Část fanoušků Sparty doráží na zápas až zhruba ve třetí minutě, a nevěřícně hledí na ukazatel skóre. Je tam totiž 1:0 pro Liberec. Jak to? Při útoku Liberce ve druhé minutě hry přestala obrana Sparty na chvilku hrát, zřejmě čekala, že sudí pískne ofsajd. Leč nestalo se tak, Liberečtí hráči pokračovali v akci dál, a všechno zakončil chorvatský útočník modrobílých Kerič, který sám před gólmanem nedal Kozáčikovi šanci. Tak teda hned v úvodu zápasu prohráváme a máme ve zbytku zápasu co dohánět. Sparta v první půli není o moc horší, hrajeme vyrovnaný fotbal, leč naše kombinace vázne, o koncovce už ani nemluvě. Něco jde vedle, něco velmi solidně chytající liberecký gólman polapí, něco trefí obránce, tu a tam uskočí balon, případně netrefíme z úhlu odkrytou branku. A tak přichází zákonitý trest. Ve 38. minutě nejprve domácí zazdívají stoprocentní šanci, aby za několik málo desítek sekund kopal Liberec roh, naši stopeři se nedohodli kdo koho bude hlídat, a Ondřej Smetana hlavou přidal druhý zásah a to mohlo být ještě smutněji z pohledu Sparty, kdyby Kerič trefil z úhlu balon do branky. Jen díky vynikajícímu zákroku Kozáčika jsme šli do kabin pouze s dvougólovým mankem.

Ve druhém poločase není hra Sparty o moc lepší, alespoň co se žalostné koncovky týče. Opět jsme asi herně nebyi horší, ale bohužel hráči si buď nepřihráli vůbec, nebo zbrkle, a nebo místo střely zkoušeli zakombinovat lidově řečeno „až do kuchyně“, a pro liberecké obránce tudíž nebyl problém balon získat, či aspoň podvrátit do autu, v nejhorším případě na roh. Ofenzivě Sparty příliš nepomohl ani čerstvý vítr, který do ní vnesl Bonny Wilfried, který se sice snažil, ale ještě to nebylo ono, ovšem působil na mě sympatickým dojmem. Jarmark marnosti vrcholí pro Spartu v 81. minutě, kdy Andrej Kerič dostává pas do běhu, stoper Sparty nestíhá, Kozáčik zaváhal s vyběhnutím (ale to byla také první jeho chyba v zápase, co jsem viděl, za první dva góly nemohl), a chorvatský forvard se při zakončení nemýlil – 3:0.

To už bylo asi dost i na sparťanské fanoušky, kterých přijelo tradičně několik set a fandili poměrně dobře i za nepříznivého stavu, neboť někteří vypadali, že opouštějí stadion ještě před závěrečným hvizdem, ovšem možná šli jen pro pivo, uklidnit pocuchané nervy. Po třetím gólu se zápas v podstatě už pouze dohrál následovalo tradiční cca desetiminutové držení hostujících fandů v sektoru, a cesta domů do Prahy. Sparta dostala facku a musí se s ní vypořádat, a to nejlépe postupem do skupiny Poháru UEFA a výhrou nad Slavií Praha. Na první část, totiž zápas proti záhřebskému Dinamu se půjdu určitě ve čtvrtek podívat. A vy pojďte taky, podívat se, zda a jak se Sparta z té facky oklepala. Nesmíme v tom teď naše kluky nechat, fanoušek se pozná podle toho, že fandí i když se nedaří...

FC Slovan Liberec - AC Sparta Praha 3:0 (2:0)

Branky: 2., 81. Kerič, 39. Smetana.

ŽK: Kerič
Rozhodčí: Adam, Hojsík, Jiřík.
Diváci: 5 805

Sestava Liberce: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (64. Polák), Bílek, Dort, Dočkal - Smetana (60. Nezmar), Kerič(87. Blažek). Trenér: Škorpil
Sestava Sparty: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kladrubský - Kušnír (63. Došek), Kisel, Hušek, Matušovič (46. Wilfried) - Kulič (82. Zeman), Slepička. Trenér: Lavička

Jumbo1 | 30.09.2008 14:15 Vstoupit do diskuze