Jumbo1 | 03.10.2008 10:34

Některá zvířata (jezevec, medvěd, křeček atd.) upadají na podzim do zimního spánku. Upadají do něj ovšem až v říjnu, někdy dokonce v listopadu, a nikdy ne dříve dokud nemají zajištěno dost potravy. A spí tak, že si zalezou v klidu někam do nory, kde je nikdo nevidí, nikdo nenajde, a kde jim nehrozí žádné nebezpečí. U fotbalistů ovšem o zimním spánku nemůže být ani řeči, existuje pouze zimní pauza, kdy hráči po dovolené nespí, ale naopak, absolvují přípravu na jarní část sezony. Z výše uvedeného ale možná existuje výjimka, a tou je obrana pražské Sparty. Sparta vypadla v prvním kole poháru UEFA s Dinamem Záhřeb, a to i přesto, že dala tři góly. Ptáte se proč? Obrana totiž spí. Včera prospala první poločas, což pravděpodobně stálo Spartu postup. Hráči bohužel nespali v norách, potažmo doma ve svých postelích, ale na trávníku letenského stadionu. Jak to? No to se musíte zeptat jich, Sparta v zápase dvakrát dokázala dotáhnout vedení soupeře, ale vítězný gól se jí bohužel vstřelit nepodařilo, takže její tažení pohárovou Evropou skončilo již v prvním kole poháru UEFA, poprvé po dlouhé době.

Po nezbytném soustředění v oblíbené hospodě, spojené s konzumací jídla, piva i božkovského kamaráda se vydáváme na stadion. Máme zprávy, že Chorvati kousek od stadionu rozbili tramvaj, ale v době, kdy procházíme kolem je již všude klid a tramvaje jezdí. Nikde ani stopy po tom, že by se někde něco dělo. Tím lépe. Vcházím do zcela narvaného kotle (od doby co je nahoře se mi nestalo, že bych stál na schodech) a zjišťuji, že návštěva nebude až tak tragická, odhaduji to tak na 10-11 tisíc lidí (nakonec jich bylo 11 934). Fanoušci pokřikem, potleskem, šálami i obouručnými vlajkami vítají hráče na ploše, Sparta v rudém, Dinamo v tmavě modrém, rozhodčí ve žlutém jsou taky na místě, takže zápas může začít.

Od prvních minut se hraje dobrý, zajímavý fotbal z obou stran, a zápas získává zajímavý náboj ve 12. minutě, kdy se zraní gólman soupeře. Kotel Sparty to glosuje možná ne zcela džentlmenským pokřikem: „Mrtvej gólman, olé, mrtvej gólman, olé“, ale má v podstatě pravdu. Butina odstupuje ze hry, a do brány nastupuje brankář číslo dvě, Kelava. Tahle událost pomohla spíš hostům. Už v 17. minutě totiž u postranní čáry odstavuje chorvatský hráč od míče našeho obránce, centruje, centr obrana sice odvrací, ale pouze k volnému Moralesovi, který pěknou střelou překonává Kozáčika - 1:0. Trefil to parádně, brankář neměl nárok, v letošní sezoně se mu to už možná nepovede, ale co je to Spartě platné, když se mu to povedlo ve správný moment. Většinu fanoušků v tu chvíli obcházejí mdloby, ale pouze na dvě minuty. V té chvíli totiž Kulič dostává ideální balon a chorvatský náhradní brankář o pár sekund později loví balon ze své sítě - 1:1! O čtyři minuty později se asi mrákoty pokoušejí o fanoušky Dinama. Jirka Kladrubský si 20 metrů od branky zpracuje balon, vystřelí, brankář balon skoro má. Ale právěže jen skoro. Míč se odrazí od břevna a zapadne do sítě - 2:1 pro Spartu! Doufám, že po vedoucím gólu v dalších zápasech hráči Sparty pochopí, že není nevyhnutelně nutné dohrát každou akci až do vápna. Jak se ukázalo, střelba ze střední vzdálenosti funguje, koneckonců nejen gól Klády, ale i první chorvatský padl z podobného místa, pouze do opačné branky. Gólová přestřelka v první půli ještě nekončí, ve 30. minutě Dinamo zaútočí po pravé straně, následuje střela, kterou Kozáčik ještě vyrazil a míč se kutálí rovnoběžně s brankovou čárou, kolem míče nikde nikdo. Bohužel ani nikdo z domácích, čehož využívá jeden z hostujících hráčů, míč dobíhá, a umisťuje za záda Kozáčika, kterého obrana opět nechala na holičkách - 2:2. Obránce běžel k balonu až když k němu běžel útočící hráč a bohužel ten hostující hráč byl asi tak dvakrát rychlejší, což je minimálně k zamyšlení. Hra jako taková a celková atmosféra se nicméně musí líbit, ať již fanouškům toho či onoho týmu. Hraje se nahoru dolů, žádné zarputilé bránění. 4 góly během 15 minut jsem na Letné viděl naposled v památném zápase s Mladou Boleslaví, kdy Sparta ještě v 75. minutě prohrávala 0:1, a zápas skončil 4:1 pro naše barvy. Rozhodně to není fotbalová nuda, k vidění jsou kromě gólů i jiné pěkné akce a nebezpečné situace, oba kotle jedou naplno, občas se k tomu sparťanskému přidá i protilehlá tribuna, takže zápas celkově baví.

Mužstva nastupují do druhé půle a my jsme přesvědčeni, že pokud Sparta neudělá hrubku v obraně, tak vyhrajeme a postoupíme. Kvalita hry za prvním poločasem o mnoho nezaostává, rozhodně se nedá říct, že by Dinamo bránilo postupový výsledek, je to opět slušný fotbal, je vidět, že spolu opravdu hrají dva vyrovnané týmy, a že oba chtějí vyhrát. Blíž k výhře má od 64. minuty Dinamo, když Kozáčik vyrazil jednu ze střel (kterou možná měl udržet, ale z tribuny nebo od televize se to radí), obrana opět v klidu nechá chorvatského hráče dorážet, a ten nabídnutou šanci využívá - 2:3. Po tomhle gólu začalo Dinamo přece jen víc bránit a hra trochu slevila ze svého tempa. O tom, že utkání bude mít náboj až do konce, se postarali sami Chorvaté, když jeden z nich zahrál ve vápně rukou, a deset minut před koncem řádné hrací doby se kopala penalta. Kláda jí proměnil sice s velkým štěstím, ale na to se nikdo ptát nebude, důležité bylo že dal gól - 3:3. Vykřesal tím Spartě ještě jiskřičku naděje, protože pokud by Sparta dokázala dát ještě jeden gól, postoupila by ona. Leč ze strany Sparty už to byla taková ta tradiční křeč, náznaky šancí chorvatská obrana odvracela. Do závěrečného náporu se Sparta v podstatě ani nedostala, takže Dinamo dovedlo zápas tam, kde ho chtělo mít, a se závěrečným hvizdem mohli jít hráči chorvatského celku slavit se svými fanoušky.

Sparta tedy nevyhrála vypadla, na druhou stranu, pokud v ligových utkáních budeme střílet soupeřům tři branky, o bodový zisk nemám strach, byly by z toho výhry, v nejhorším remíza na půdě soupeře z čela tabulky. Musíme se rychle oklepat, v pondělí nás čeká zápas podzimu - derby pražských S. Neúspěch v tomto zápase by mě osobně mrzel daleko víc, než neúspěch s Dinamem. Hlavně všichni hrrr pro lístky. Chápu, že se některým na fotbal třeba nechce, ale v domácím prostředí nesmíme dopustit slávistickou převahu. Tak nezapomeňte, v pondělí 6. 10. 2008 v 17:15 to vypukne. Já u toho budu. A vy?

AC Sparta Praha – NK Dinamo Záhřeb 3:3 (2:2)

Branky: 19. Kulič, 23. a 82. (pen.) Kladrubský - 17. Morales, 30. Lovren, 64. Badelj
Rozhodčí: Gomes – Ferreira, Braga (všichni Portugalsko)
ŽK: Had, Řepka, Voříšek - Vrdoljak, Ibaněz,
Počet diváků: 11 934

Sestava Sparty: Kozáčik -Voříšek, Řepka, Kučera, Had (77. Došek) - Kisel, Kladrubský, Hušek, Matušovič - Kulič (80. Pečnik), Slepička. Trenér: Lavička
Sestava Dinama Záhřeb: Buttina (12. Kelava) - Mikič, Drpič, Biščan, Ibaněz - Morales ( 84. Hrgovič), Vrdoljak, Lovren, Sammir (54. Badelj) - Carlos, Mandžukič. Trenér: Ivankovič

Jumbo1 | 03.10.2008 10:34 Vstoupit do diskuze