pesfilipes | 14.11.2008 12:11

Fotbal je nejpopulárnější hra na Zemi. Pravděpodobně u výrazné většiny diváků fotbalových zápasů se pak dostavuje zcela neochvějný pocit, že fotbalu navíc i velmi dobře rozumí. Přesto se ale i u těchto fandů „kulatého nesmyslu“ sem tam dostaví chvilka, kdy je jim něco ne zcela jasného. Tu pochybnost obvykle vyvolají pravidla, podle kterých se fotbal hraje.

Otázkou pravidel se v teoretické rovině většinou nikdo moc nezabývá. Kdo pochopí definici ofsajdu, umí vlastně už všechno. Přesto existují různá temná zákoutí, ve kterých vyvstanou pochybnosti a otázky, jak to či ono mělo být posouzeno. Jistým paradoxem je, že tato „okénka ve vzdělání“ nemívají jen fandové – diváci, ale nezřídka i televizní komentátoři, píšící novináři a velmi často i samotní hráči a trenéři.
Abychom si trochu rozšířili nebo oprášili své znalosti, budeme se v těchto nepravidelných koutcích seznamovat s některými vybranými kapitolami Pravidel fotbalu.

V úvodu si promrskáme své znalosti takovým malým, zcela neškodným, průzkumným, testíkem:

1. Kolikrát lze během zápasu vyměnit gólmana za hráče z pole?
(nepočítaje situaci, kdy je gólman vyloučen a tým už má tzv.vystřídáno)
A) Ani jednou
B) Jednou
C) Jen do naplnění počtu střídání
D) Kolikrát je libo
2. V kolika případech na obrázku je míč mimo hru?

A) Žádném
B) Jednom
C) Dvou
D) Více než dvou


3. Existuje minimální počet hráčů mužstva v zápase?
A) Neexistuje, když chtějí, mohou hrát klidně třeba jen v pěti
B) Minimem je 5 hráčů a gólman (tzv.5+1)
C) Minimem je 7 hráčů (vč.gólmana)
4. Může být přímo z autového vhazování dosaženo branky?
A) Ano
B) Ne
5. Přihrávka hráče hlavou do rukou vlastního gólmana může být posouzena jako?
A) Dovolená hra, tzv.malá domů, bez přerušení se pokračuje ve hře
B) Nedovolená hra, rozhodčí nařídí nepřímý kop proti provinivšímu se mužstvu
* Vyhodnocení testu naleznete na konci tohoto „koutku“.

A nyní se podrobněji zastavíme u první kapitoly, která bývá nejvíce diskutována, a tou je tzv.ofsajd. Předně ale zdůrazním, že tento Nepravidelný pravidlový koutek nebude mít formu jen překopírovaného kompletního znění pravidel, ale spíše výběru toho nejdůležitějšího a z pohledu laika toho nejzajímavějšího.

OFSAJD
Výklad tohoto pravidla se v posledních letech poměrně hodně vyvíjel, a to i při skutečnosti, že jeho základní princip, je stále nezměněn. Nicméně zejména asistentům hlavních rozhodčích přibylo mnohem více úkolů k vyhodnocování, zda se hráč vyskytl v ofsajdu a zda to tedy jako přestupek pravidel má signalizovat.

Nejprve krátké nahlédnutí do terminologie: existují dva základní, ale přitom zcela odlišné pojmy –

OFSAJDOVÁ POZICE a OFSAJD

OFSAJDOVÁ POZICE
Definice ofsajdové pozice je ta, kterou většina fotbalu milovných mužů i dam umí odříkat, v lepším případě i prakticky vysvětlit a tudíž jí chápe.

OFSAJD
Hráč, který je v ofsajdové pozici, bude potrestán za ofsajd jen tehdy, jestliže v okamžiku, kdy míčem zahraje nebo se míče dotkne některý z jeho spoluhráčů, je podle názoru rozhodčího aktivně zapojen do hry tím, že
- zasahuje do hry, nebo
- ovlivňuje soupeře, nebo
- získává ze svého postavení výhodu

Na předchozí citaci navazuje jedna velmi důležitá skutečnost, totiž že

ofsajdová pozice hráče není sama o sobě porušením pravidla.

Ano ano, to jsou ty důvěrně známe scény z nejednoho zápasu, kdy diváci řvou do ohluchnutí na asistenta sudího aby mával ofsajd, protože vidí v xy metrovém „ofsajdovém postavení“ hráče, který se ale dle asistenta „aktivně nezapojuje do hry“. Důležitým se zde rovněž jeví zdůraznit, že pro posouzení ofsajdové pozice hráče se ve vztahu k předposlednímu hráči bránícího družstva posuzuje podle polohy těla hráče, nikoli pouze podle postavení jeho nohou. Proto se na středové čáře může stát, že rozhodčí bude hráče, který je v rychlém pohybu směrem na soupeřovu polovinu hrací plochy, považovat za hráče v ofsajdové pozici přesto, že hráč je ještě jednou nohou na středové čáře.

A co to je, to „aktivní zapojení se hráče do hry“?

Hráč aktivně ovlivňuje hru, jestliže:
- se zapojí do hry, např. tím, že přebírá přihrávku spoluhráče,
- hraje míčem či kryje svým tělem míč tak, aby jím nemohl hrát soupeř,
- získává ze svého postavení výhodu,
- atakuje soupeře,
- aktivně či pasivně překáží soupeři ve volném pohybu,
- překáží soupeři v rozhledu,
- pokřikem, posuňky nebo podobným způsobem rozptyluje pozornost soupeře.

Hráč, který je v ofsajdové pozici, se smí znovu zapojit do hry:
- až poté, kdy míčem znovu zahraje soupeř, nebo
- až soupeři změní své postavení tak, že při novém zahrání míče jeho spoluhráčem není již tento hráč v ofsajdové pozici, nebo
- když se míč octne blíže k soupeřově brankové čáře, než je tento hráč, a tam znovu zahraje míčem je-ho spoluhráč.
Jestliže se tento hráč zapojí do hry dříve, bude v ofsajdu.

Zejména poslední bod předchozího (tzn.o míči blíže k soupeřově brankové čáře…) vyvolává velké vášně, protože pak velmi snadno nastává situace, že hráč využívá svého předchozího ofsajdového postavení (konkrétním takovým příkladem byl třeba druhý gól Holandska – van Nistelrooije v zápase s Českem na Euru 2004 v Portugalsku http://www.youtube.com/watch?v=FuqlJ55_lgY&feature=related
Občas se také někdo nechá unést v situaci, kdy je přihrávka do ofsajdového postavení hráče tečována soupeřem (tedy bránícím hráčem). V tomto případě se jedná o ofsajd i přes onu teč, protože ofsajdovou byla už původní přihrávka, tedy ta před tečí bránícího hráče, která na konečném verdiktu – odpískání ofsajdu – nic nezmění (nezaměňovat se situací, kdy přihrávku za vlastní obranu vyšle sám bránící hráč).

Nejrůznějším možným situacím s ofsajdovými pozicemi se názorně zabývá obrázková část Pravidel fotbalu, v podobě tzv.diagramů (http://www.fotbal.cz/c/cmfs/legislativa/pravidla/pravidla11a.asp)

Závěrem ještě vyhodnocení malého, zcela neškodného, průzkumného, testíku:
1. D); 2. B) č.1; 3. C); 4. B); 5. A) i B)*
*Pravidlo XII umožňuje, aby hráč přihrál míč zpět svému brankáři kolenem, hrudí nebo hlavou. Kdyby však podle názoru rozhodčího úmyslně použil nějaký trik k tomu, aby obešel ustanovení pravidla, dopouští se nesportovního chování, rozhodčí ho napomene žlutou kartou a soupeřovo družstvo provede nepřímý volný kop z místa, kde se hráč dopustil přestupku. V uvedených případech není rozhodující, zda se brankář následně rukou nebo rukama míče dotkne či nedotkne.

Odpověděl-li někdo pětkrát zcela správně, zaslouží si nejen můj hluboký obdiv :-)

U další kapitoly Nepravidelného pravidlového koutku se na Vás těší

pesfilipes






pesfilipes | 14.11.2008 12:11 Vstoupit do diskuze
22