Bombito | 30.11.2008 11:09

V posledním letošním duelu Spartičky jsme vysoko porazili Kladýnko. Zaplať pánbůh! A letošní, obzvlášť nepovedená, sezóna končí. Tuplem zaplať pánbůh. Nastává čas adventu, čas příprav na Vánoce, čas nákupů dárků pro své nejbližší a nejmilejší, čas rozjímání a bilancování a také čas odpočinutí si od fotbalu. Letos si ten odpočinek skutečně zasloužíme. Nejen hráči, ale zejména my, fanoušci. Za námi je nepovedená ligová sezóna, brzké vyřazení z evropských pohárů, další výměna na trenérské lavičce, obrovská ztráta na čelo ligové tabulky, které zaslouženě okupuje náš největší rival. Brrrr!

Kolik nás dnes přijde? Budou tam alespoň dvě tisícovky nejvěrnějších? To byla asi jediná otázka, která padla při soustředění před utkáním. Na sestavu, výkon nebo dokonce góly se téměř nikdo neptal. Po pondělním tragickém vystoupení v Jablonci máme možnost napravit pošramocenou reputaci v souboji s rivalem z nedalekého Kladna. Pepa Chovanec udělal další změny v sestavě, tou nejvýraznější byl návrat Toma Řepky do obrany a nasazení Bonyho Wilfrieda do útoku. Už jen návrat Tomáše do obrany dává pocit jistoty, pocit, že si kladenští útočníci nebudou dělat v naší obraně den otevřených dveří, jak tomu bylo zvykem v posledním zápasech.

Sobotní podvečer, docela příjemné počasí, před vánočními nákupy a úklidy se na letenské tribuny ulilo více jak 5 000 diváků. Ti, krátce před výkopem, zatleskali bývalému funkcionáři Sparty panu Tikalovi a pak už sledovali letošní závěrečný boj našich hráčů. To byl na delší dobu jediný potlesk, který zazněl na Letné. Prvních 25 minut bylo z naší strany pokračováním posledních nedobrých výkonů. A tak jedinou možností pořádně si zahřát zkřehlé ruce byl potlesk po vyvěšení krásného chorea našich kotelníků, připomínající vznik naší Spartičky. Krásný obraz a nápis AC KRÁLOVSKÉ VINOHRADY, to se opravdu povedlo. Na hřišti toho k vidění mnoho nebylo. Bezzubý útok, se kterým si obránci Kladna hravě poradili, nedobrá hra levé strany Sparty a tak jedinou zajímavostí byl narůstající počet rohových kopů hostí. Jinak nic. Radost se dostavila v 27.minutě. Patrik Berger napřáhl z dobrých 20 metrů a míč se zastavil až v síti. Konečně gól! I ve zbytku 1.poločasu se kladenští pokoušejí o otevřenou hru a docela se jim to daří. My se víc trápíme, než hrajeme. Snad jen střela Bonyho stojí za zaznamenání. Jinak téměř nic.

Ani začátek druhého poločasu nenasvědčuje, že bychom se měli loučit se sezónou drtivým vítězstvím. Ale vše bylo jinak. Váca pěkně uvolnil Máru Kuliče, ten našel volného Bonyho na hranici vápna a za pár okamžiků byl náš čertík uprostřed klubka jásajících spoluhráčů. Krásnou střelou nedal Kostolanskému šanci. Vedeme 2:0 a už se dýchá volněji. Uběhne dalších sedm minut a Patrikova levačka opět promluvila. Míč proletěl vzdálenost 25 metrů rychleji, než Kostolanského tělo dopadlo na trávník. Aby té radosti nebylo málo, uteče po levé straně Bony, vystřelí křižně přes celou branku a míč se šine do autu. Zklamaně zakleji, protože jsem si nevšiml sprintujícího Máry, který pohodlně doráží do prázdné branky. Oj, to je radosti! Už je to dávno, co jsme dali čtyři branky v jednom zápase. Konečně potlesk na otevřené scéně. Kladenští haldáři se nevzdávají, i oni se chtějí zapsat do listiny střelců, zejména překvapivý trestný kop Strnada z půlky hřiště Blážu vyděsil, ale nepřekonal. Střídání na obou stranách, nejlépe se uvedl Nejc Pečnik, jeho výkon je nadějí do jarní sezóny. Hrdinou zápasu však byl Patrik Berger. Svůj 100.ligový start v naší lize si náš kapitán skutečně užil. V poslední minutě dává svoji třetí branku a uzavírá účet dnešního zápasu. Vyhráli jsme 5:0, loučení se sezónou se vydařilo, ale spokojeni být nemůžeme. Musel bych pátrat hodně dlouho v paměti, abych našel podobně zpackaný podzim.

Závěrem musím znovu pochválit naše kotelníky nejen za skvělé choreo, ale i za neúnavné povzbuzování našich hráčů během celého utkání a za úžasné pyrotechnické představení po závěrečném hvizdu rozhodčího Hrubeše. 115 hořících svící na počest 115. narozenin Spartičky bylo skutečně krásným a důstojným rozloučením s letošním rokem.

Závěrem chci popřát zejména všem Sparťanům ale i ostatním hezké prožití vánočních svátků, hodně zdraví a pohody do nového roku a hodně radosti ze Sparty. Vstupme do nového roku s nadějí, že ta jarní Sparta bude jiná, než byla ta podzimní.

AC Sparta Praha - SK Kladno 5:0 (1:0)

Branky: 27.,60. a 90. Berger, 53. Wilfried, 64. Kulič

Rozhodčí: Hrubeš - Kordula, Peřina
ŽK: Krob - Šisler
Počet diváků: 5435

Sestava Sparty: Blažek - Voříšek, Řepka, Kučera, Krob - Kladrubský, Berger, Kulič (88. Matušovič), Vacek (56. Pečnik) - Slepička, Wilfried (80. Holenda). Trenér: Chovanec

Sestava Kladna: Kostolanský - Strnad, Bartoš, Hajník, Szabo - Šilhan (71. Zachariáš), Procházka, Killar, Zoubele (46. Holub), Šisler (82. Gross) - Beneš. Trenér: Hřídel

Bombito | 30.11.2008 11:09 Vstoupit do diskuze