Tommy | 19.02.2009 12:49

Martin Hašek, skoročtyřicátník narozený v Pardubicích se do paměti fotbalových příznivců vepsal především jako neústupný, neúnavný a zarputilý defenzivní záložník. V dětství si na rozdíl od svého slavnějšího bratra – hokejového brankáře – vybral fotbalový míč a své první sportovní kroky spojil s RH a VCHZ Pardubice. Odtud zamířil do velkého fotbalu, nejprve coby voják v dresu Unionu Cheb a poté na 6 let do Slovanu Liberec. Z jeho řad si jej do svého kádru pořídila za údajných 20 milionů Kč Sparta a nejlepší roky kariéry Martina mohly začít. Jako štítový záložník prožil se Spartou na české poměry úspěšná tažení Ligou Mistrů, ve které si připsal 28 startů, posbíral několik ligových prvenství a 14x se podíval do reprezentace. Martin Hašek nikdy neoplýval technickými dovednostmi, nestřílel důležité branky ani nebavil diváky tahem na branku. Odváděl tu příslovečnou černou práci, postavenou na fyzické dřině a vrozené houževnatosti. Jestli se o někom dalo říct, že nevypustil žádný souboj a odváděl na trávníku vždy své maximum, pak právě o Martinovi.

Ve dvaatřiceti letech Spartu opustil a odešel na vysněné zahraniční angažmá. Po dvou štacích v Rakousku (Austria Vídeň a Sturm Graz) se přesunul za trenérem Hřebíkem do Dynama Moskva. Když v Rusku skončil Hřebík, vrátil se domů i Martin. I přes relativně vysoký fotbalový věk ještě fotbalovou kariéru neuzavřel, ale připojil se k mužstvu Liberce, odkud ho po 10 zápasech opět zavolala Sparta, resp. Jaroslav Hřebík. Muž, kterého lze bez nadsázky označit za Martinova „osudového“ trenéra. A protože už bylo po konci přestupového období, přišel jako amatér. V rudém dresu stihl odkopat ještě 18 zápasů a poté odešel na poslední angažmá do Příbrami.

Ještě jako hráč se začal Martin připravovat na studium, aby získal potřebnou licenci pro trenérskou činnost. Tu začal uplatňovat v roce 2006, kdy pracoval u sparťanského rezervního týmu. Jako hlavnímu kouči mu dal první příležitost sokolovský Baník a Martin usedl na jeho lavičku v roce 2007. U týmu neudělal ostudu a navázal na kvalitní práci svého předchůdce. Jeho práce byla nejlepší vizitkou pro to, aby si ho opět všimla Sparta, konkrétně Jozef Chovanec. Ten v nepříliš příznivé době dostal za úkol postavit Spartu na nohy. Vedení klubu zvolilo pro tuzemské trávníky celkem neprověřenou metodu anglického modelu. Na vrcholu jeho struktury stojí jeden muž, hlavní trenér, který vše „ideologicky“ řídí a v klubu spravuje i další, přidružené funkce. Samotnou trenérskou práci pak vykonává „trenér“, nyní právě Martin Hašek a asistent, Jan Kmoch. Zpočátku se Martinovi do takové funkce příliš nechtělo, ze Sokolova byl zvyklý na pozici prvního kouče a s tím spojené pravomoci a zodpovědnost. Jozef Chovanec ho však novým modelem přesvědčil a Martin tedy již potřetí spojil svůj život s prvním mužstvem Sparty.

Martin Hašek je vyznavačem podobného trenérského systému jaký prosazoval kontroverzní Jaroslav Hřebík. Hřebíkova škola znamená důraz na propracovanou taktiku, fyzicky náročný fotbal a hráčkou disciplínu. S takovou vizí Martin na Letnou přichází a chce uspět. Snad bude mít lidštější tvář a bude pro hráče i fanoušky přijatelnější než původní Hřebíkova.

Asistentem trenéra a v pořadí 3. mužem realizačního týmu se stal Jan Kmoch. Člověk, o kterém není snadné získat nějaké informace, ale který fotbalové nadšence s rudým srdcem nadchnul svou prací u sparťanské rezervy. Čím déle u ní působil, tím více hlasů se ozvalo, že takový kouč by mohl brzy vést i první mužstvo.

Jan Kmoch je 58letý velezkušený trenér mládežnických celků. Postupně se vystřídal u dorostu Bohemians, Mostu, Sparty, několika arabských klubů a mládežnických reprezentací U16 až U18. Vyzkoušel si i práci asistenta Ivana Haška a rovněž se může pyšnit oceněním Trenér roku mládeže nebo dorosteneckým titulem s nadějemi Sparty. S takovými zkušenostmi přicházel jako hlavní kouč ke Sparťanskému béčku. Všechny své znalosti a dovednosti využil k tomu, že s rezervou hladce postoupil do II. nejvyšší soutěže. Tento úspěch mu otevřel dveře na prvoligovou lavičku. O jeho služby projevilo zájem Dynamo České Budějovice a Jan, který ani na chvíli nad nabídkou neváhal, si tak mohl splnit svůj trenérský prvoligový sen. Ten mu, bohužel, vydržel jen několik úvodních kol. Po špatných výsledcích byl z pozice trenéra odvolán a do zimy čekal na další nabídku. Ta přišla ze Sparty, ve které v minulosti Jan odvedl kus dobré práce.

Spartu označuje za vrchol, kterého by chtěl při trenérské práci dosáhnout. Ze zahraničních klubů mu učaroval Arsenal, jehož práce s mládeží je Janu Kmochovi velkým vzorem. Pro současnou práci mu jistě hraje do karet dobrá znalost prostředí a především mladíků, které dlouhou dobu vedl.

Na sparťanské lavičce přejeme Martinovi i Honzovi mnoho úspěchů a radosti.

Tommy


Zdroj fotografií: tn.nova.cz, www.sparta.cz

Tommy | 19.02.2009 12:49 Vstoupit do diskuze
16