Bombito | 17.03.2009 08:54

Když jsem před 14 dny posílal svým kamarádům fotografie z nepovedeného zápasu s Českými Budějovicemi, bylo tam i pár snímků obrovské jámy v blízkosti letenského stadionu. Jeden z adresátů mě odepsal: „Ahoj, díky za fotky !!! A dotaz: Ta pažená jáma za stadionem je tunel Blanka, nebo už nám kopou hrob?“ Po dnešním zápase můžu s radostí odpovědět: „Franto, je to tunel!“ Snad už definitivně jsme utekli hrobníkovi z lopaty a zpackanou sezonu napravíme zlepšenými výkony. Ono poslouchat každý týden zlomyslné poznámky na náš účet není zrovna příjemné.

Po vítězném výjezdu na Žižkov nás dnes čeká nepříjemný soupeř. Dlouho z mé paměti nevymizí jarní domácí porážka s 1.FC Brno, kdy jsme přišli o téměř jistý titul.

Letenské tribuny se pomalu zaplňují, hráči se rozcvičují, v naší sestavě opět nastupují dva útočníci. A v samotném zápase je to vidět. Brněnští oslabeni o dva základní kameny jejich squadry, beka Trousila a tvůrce hry Polácha. A je to také vidět.

Obě jedenáctky stojí v pozoru na hrací ploše a na zelený pažit vchází sportovní legenda. Dnes to není žádný bývalý reprezentant naší Spartičky, pouze její fanoušek, ale přesto si zaslouží potlesk všech. Rudý dres Sparty a dárek s kyticí na památku dostává Hašan-olympijský vítěz a nositel mnoha cen NHL, hokejový brankář Dominik Hašek. Mimochodem, bratr našeho trenéra.

Pravděpodobně se Hašan ještě nestačil usadit na své sedačce na tribuně, když Martin Zeman centruje z rohu, Juraj Kucka hlavou míč přizvedne a Kláda ze dvou tří kroků napálí balón do sítě. Neuběhla ani jedna minuta po výkopu-lepší začátek jsme si nemohli přát. A náš pokladník mohl jít domů-dnes se vstupné vracet nebude! Hraje se dál a já nestačím žasnout! Rychlé akce, agresivita, přesné přihrávky, narážečky, obrana Brna v jednom ohni. Je to možné? Nezdá se mě to? Nezdá! Hosté se téměř nedostávají za půlící čáru. Kde je Heinz, kde je Pospěch, hraje vůbec Došek? Střeštíka jsem si všiml, ale jen díky jeho účesu, fotbalově byl neviditelný jako dříve jmenovaní. To naši se předhánějí. Ondra Kušnír létá podél čáry, Igor Žofčák s Jurajem Kuckem rozdělují balóny a Johny Holenda s Bonym každou chvilku ohrožují gólmana Lejsala. Po dvaceti minutách centruje I.Žofčák z pravé strany přesně mezi obránce Brna, Johny se parádně položí do centru a Lejsal si může podruhé zanadávat svým bekům. Hotová Anglie! ;-)

Ještě neuběhlo ani 30 minut, Honza Holenda dobře zpracuje přihrávku, mezi beky prostrčí míč Bonymu a ten může za pár okamžiků pozvat své spoluhráče k oslavnému tanci okolo rohového praporku. Vedeme 3:0 a hosté jsou zralí na ručník. Oslavné chorály ještě neutichly a mohou začít nové. Roman Hubník se trkne do centrovaného míče a ten se zastaví až v síti bezmocného Lejsala. Marně šátrám ve své paměti, kdy jsem viděl čtyři góly za první půlhodinu. To však není rozhodující, důležitější je náš výkon. Brňáci jsou zoufalí, jen se štěstím odvracejí pohromu. Jeden útok za druhým se valí na jejich branku. Při troše štěstí jsme mohli dát ještě o dvě tři branky víc. Ale pánbíček zaplať za ty čtyři. Diváci ve stoje vyprovázejí naše hráče do kabin. A ještě jedné věci jsem si všimnul. Nevím, jestli to nebylo způsobené eufórií z vysokého rozdílu ve skóre, ale zdálo se mi, že se rodí něco nového. Něco, čeho jsem si delší čas nevšiml. Něco v duchu onoho mušketýrského „Jeden za všechny-všichni za jednoho! Jestli se nemýlím a je to skutečně tak, je to ta nejlepší zpráva z dnešního zápasu. Kotel provokuje ostatní tribuny k oslavným pokřikům. Většinou jsem zastáncem našich kotelníků, vážím si jejich výkonu při zápasech i při vymýšlení a vytváření chorea, ale význam některých skandovaných pokřiků mě uniká.

Přestávka utekla jako voda a už se opět hraje. Dáme jim požadovaného bůra? Nedáme! V druhém poločase už nehrajeme tak pěkný fotbal jako v prvním dějství. Hra se odvíjí převážně uprostřed hřiště, nepochopitelně vynecháváme hru po stranách hřiště. A hosté jsou rádi, že už nejsme tak agresivní, že jsme spokojeni s výsledkem a zápas se jen dohrává, aby byla dodržena litera pravidel o hracím čase. Stále máme převahu, ale chybí ta dravost z první části hry. Vlastně se jen čeká na závěrečný hvizd rozhodčího Fraňka. Největší souboj v druhém poločase probíhá jen mezi oběma kotli. Oceňuji výkon hostujících fanoušků. I přes nepříznivý stav nepřestávají podporovat své borce a mnohdy i velice vtipně kontrují našim kotelníkům. Jejich: “Dejte jim bůůůra, Zbrojovka, dejte jim bůůůra!“ za stavu 0:4 byl docela šibeniční humor! Nebo: „Vraťte nám vstupný, vraťte nám vstupný, vraťte nám vstupný!“ pár minut před koncem utkání, kdy bylo zřejmé, že branku jejich hráči nedají mně docela rozesmálo. A po zápase jim jejich hráči přišli poděkovat, jako by na Spartě vyhráli. To naši hráči dnes děkovat ke svému kotli nešli. A naprosto správně nešli! Pár minut před závěrem zápasu některý „fanoušek“ vhodil dělbuch do prostoru kolem hrací plochy, kde stál jeden z podavačů míčů, mimochodem žák Sparty. Utrpěl zranění (šok) a musel být odvezen na vyšetření do nemocnice. Podle posledních zpráv je klučina naštěstí v pořádku, ale tento idiotský čin musí být potrestán. Nechci a nebudu obviňovat celý kotel, ani nebudu vyšetřovat, jestli dělbuch hodil někdo z horního nebo dolního ochozu, ale určitě někdo toho kreténa viděl a já doufám, že bude odhalen a po zásluze potrestán! Nechci chodit na stejný stadion s člověkem, který škodí nejen Spartě, ale který ohrožuje životy jiných Sparťanů. Pokud to dnes ten klučík přežije bez újmy je jedině dobře, ale příště to šťastný konec mít nemusí! Když si uvědomím, že před léty jsem svoje děti vodil na Spartu a ony ještě ani samy nechodily, tak dnes bych si to setsakramentsky rozmyslel. Tento hlupák zkazil radost z dobrého fotbalu i výsledku nejen mně, ale i mnohým dalším. Zaslouženě jsme vyhráli, dali čtyři krásné góly, ale celkový dojem z dnešního zápasu mi kazí jeden blbeček. Přeji si, aby byl odhalen a hodně dlouho se na Spartu nepodíval.

My ostatní se těšíme do Teplic. I tam máme dluhy.

P.S. Ve čtvrtek 19.března oslaví významné životní jubileum jeden z věrných fanoušků Sparty, vystupující na zdejších stránkách pod nickem FOTR. Přeji mu do dalších let hodně zdraví, štěstí, pohody a hlavně hodně radosti z naší společné životní lásky – SPARTY! Tak Josef, všechno nej a ještě alespoň 20 titulů! ;-)

AC Sparta Praha - 1. FC Brno 4:0 (4:0)

Branky: 1. Kladrubský, 22. Holenda, 27. Wilfried, 29. Hubník

Rozhodčí: Franěk - Lhoták, Peřina
ŽK: Holenda
Diváci: 10 291

Sestava Sparty: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák (87. Jeslínek), Kucka (78. Vacek), Kladrubský, Zeman (67. Matušovič) - Wilfried , Holenda. Trenér: Chovanec

Sestava Brna: Lejsal - Kuncl, Živný , Dvorník , Švejnoha - Heinz (46. Schneider), Mareček , Kalivoda, Střeštík (46. Šural) - Pospěch (76. Rabušic), Došek. Trenér: Beránek

Bombito | 17.03.2009 08:54 Vstoupit do diskuze