Gero | 28.03.2009 17:58

Je pátek 27.3.09 odpoledne a jelikož mi skončil pracovní týden, je třeba se trochu začít sportovně vzdělávat. Když se k tomu přidá,že je repre pauza,a že 45 km od mého bydliště hraje naše „béčko“, neváhám a vyrážím. Počasí vypadá dobře, beru auto a jedu. Protože je pátek odpoledne, cesty jsou plné, takže dorážím na Městský stadion ve Vítkovicích na čas. Kupuju lístek a usedám na pěknou hlavní tribunu stadionu, který pamatuje nejen skvělé časy Vítkovického fotbalu (všichni asi ví o roce 1986, kdy nám právě Vítkovice přetrhly naši mistrovskou šnůru),ale i časy zlé,které trvají dodnes. Vítkovice se s pádu do 2 ligy v roce 1994 a s následné fůze s Karvinou nedokázaly vzpamatovat a fakticky už 10 let živoří ve 2 lize. Díky tomu a taky díky nepochopitelnému začátku utkání (pátek 16.30 je „optimální“začátek utkání) se v hledišti „tísní“ 510 platících! Nechápu pro koho se fotbal hraje a z čeho kluby přežívají, když na 2 ligu v tak velkém městě chodí takové malé navštěvy!

Ale ted už k zápasu, jak už jsem uvedl, je repre pauza, liga má volno, tak Pepa Chovanec pujčuje Zdendovi Svobodovi hned 6 hráčů „áčka“, kteří nehrají pravidelně a potřebují herní zátěž. V bráně je Kozáčik, v obraně Huber s Krobem, v záloze Vacek a Peter a do útoku se postavil mladý Venca Kadlec. Utkání začíná a hned od začátku je na hřišti vidět hlavně boj, Vítkovice sice mají převahu, ale Spartička celkem dobře brání a vyráží do brejků, hlavně Vašek Kadlec se mi líbí pohybem po hřišti a neustále se nabízí. Právě po jednou takovém protiútoku jsme se málem ujali vedení, Vítkovice měly náznak šance, naši získali míč, následovala okamžitá dlouhá přihrávka dopředu na Vaška Kadlece, ten uplatnil svou rychlost, dostal se za stopera a pokusil se přehodit vyběhnuvšího domácího brankáře,ten naštěstí pro domácí míč tečoval a následnou stoprocentní dorážku druhý s Kadleců v útoku „kolohnát“ Jan trestuhodně nedal, škoda byla to tutovka! Vítkovice pak přebraly otěže prvního poločasu, tlačily Spartičku, častěji se dostávaly do 16tky a po jednom s rohů, bývalý hráč Sparty Martin Prohazska vstřelil úvodní gol zápasu 1:0. Vítkovice pak měli několik nadějných pološancí a střel, hodně aktivní byl Diego Lattman, ale protože se neujala ani jedna, tak první poločas skončí 1:0 pro domácí.

Poločasovou přestávku jsem si zpestřil procházkou po stadionu, jelikož na občerstvení byla řada dlouhá jak pro lísky na derby. Vítkovice a především město Ostrava kvůli Zlaté tretře investovaly do úpravy stadionu, hlavně krytá tribuna a zázemí se dost zlepšilo od mé poslední návštěvy. Ochozy na stání však zůstaly víceméně stejné, takže stadion vypadá částečně jak s 80 let minulého století a částečně moderně. No nic, začíná druhý poločas a místo neviditelného Sergia Petera nastupuje Kuba Podaný a hra Sparty vypadá i díky jeho aktivitě zleva o mnoho lépe. Sparta se tlačí dopředu a snaží se o vyrovnání, což se brzy v 50 min.povedlo, když se po jedné ze standartních příležitostí odražený míč dostal ke Kamilu Vackovi a ten pěknou přízemní střelou vyrovnal na 1:1. Vítkovice se trochu stáhly a naši mladíci měli chvilku převahu. Postupem času se však opět dostávaly do hry a znovu Prohazska a po něm Pleška mohli skorovat, ale jejich pokusům bud chyběla přesnost, nebo razance. Naopak na druhé straně pokus Vaška Kadlece měl jak obojí,ale domácí golman jeho pokus vyrazil na roh. To už v Ostravě začalo hustě pršet a většina diváku se přesunuje na krytou tribunu. Boj o každý metr pokračuje dál a souboje se přiostřují. Vítkovice vrhají veškerou sílu do útoku a v poslední minutě vytahuje Matůš skvělý zákrok proti Pleškovi a zachranuje mladíkům bod. Pak už jen rozhodčí nastavuje 3 min a je konec. To je o utkání celkem vše. Za zmínku pak stojí ještě pyrotechnický pokus místních ultras kolem 75 min. Pokud se zmíním o hráčích „áčka“ tak vězte že Matůš chytal spolehlivě a vytáhl jeden parádní zákrok, Huber s Krobem si taky v obraně odehrály své, Vacek dal vyrovnávací gol, snažil se, ale cekal jsem víc. Sergio Peter - pro mě velké zklamání, téměř neviditelný, střídající Podaný byl o 100% lepší. Mladý Vašek Kadlec se mi velice líbil, hlavně v 1.poločase byl hodně aktivní, měl 2 šance, které však bohužel neproměnil. Ještě mě zaujal druhý z Kadleců. Jan sice na hřišti působí poněkud neohrabaně, zato se bije o každý míč, je to takový Dino 2 (v plenkách).

Celkově bylo utkání zajímavé, sice šlo hlavně o boj, ale byl jsem rád,že jsem viděl opět naše „béčko v akci“. Boj o záchranu druhé ligy však bude ještě těžký. ACS forever!