Bombito | 05.05.2009 09:42

Chtíc nechtíc, musím se vrátit o několik měsíců zpět. A to ze dvou důvodů. Tím prvním je Vašík Kadlec, naše sparťanské miminko. 4.září loňského roku jsem po pohárovém utkání ve Dvoře Králové napsal i toto: „Po hodině hry přichází ten okamžik. Šestnáctiletý Václav Kadlec má premiéru ve sparťanském dresu v soutěžním zápase. Moc bych si přál, a hlavně bych to přál jemu, aby na tento okamžik mohly za pár let s nadšením vzpomínat i ty tři tisícovky diváků. Byli jsme u toho, když fenomenální Venda Kadlec hrál poprvé za Spartu. Vašku, přeji Ti upřímně, abys naplnil naděje, které Tě předchází. Novic se připomene hned 2x. Nejdříve se mu míč zamotá mezi nohama jako normálnímu klukovi při fotbálku na louce, ale v 80. minutě mu J.Holenda krásně prostrčí míč mezi obránci, Vašek zpracuje a nedává brankáři Tomkovi pražádnou šanci. Mazácky vystřelí do protipohybu a vedeme 3:0. Skvělá premiéra!“ Uplynulo jen pár měsíců, Venda se již pravidelně objevuje v závěrečných minutách i v ligových zápasech, ale teprve dnes se dočkává gólového úspěchu. Honzu Holendu nahrazuje Kamil Vacek a konec už je stejný. Vašek mazácky předskočí stopera Neuwirtha a nedává brankáři Bučkovi pražádnou šanci. A radost je o to větší, že jeho premiérový gól je tříbodový! Jen tak dál, Vendo!

Mou druhou zpětnou zastávkou je naše poslední návštěva na Bazalech. Sparta zaslouženě prohrála a já ve svém příspěvku vychválil do nebes fanoušky Baníku. Ani dnes nemůžu a nechci na svých slovech něco měnit. Znovu budu citovat slova stará na den přesně půl roku: „To co se děje při nástupu, bych přál vidět a zažít každému Sparťanovi. Neskutečné krásné choreo, podpořené ohněm, dýmovnicemi a fantastickým supportem. Husí kůži jako pralinky, svírá se při té nádheře hrdlo. Klobouk dolů, Chachaři! Už jen kvůli tomu stálo za to přijet.“ Fanoušci Baníku pro mne byli vždy těmi nejlepšími a nejvěrnějšími. Dnes mně ovšem zklamali. Ne ti, co přijeli, ale ti, co zůstali doma! Po sérii špatných výsledků na hřišti, po menší válce fanoušků s vedením Baníku i tolik opěvovaní Chachaři ztrácejí svůj kredit. Do Prahy jich přijíždí necelá stovka. A nic na tom nemění ani menší kvóta přidělených vstupenek. Asi to „Baníčku, my jsme s tebou, nikdy tě neopustíme…..“ platí jen v dobách, kdy se daří. Ale to se týká i nás. A hlavně nás! Čekal jsem, že na důležité utkání s Baníkem budou tribuny plné, ale jsem hodně zklamán. Přišlo jen 8 tisícovek nejvěrnějších. To je bída! Opět se potvrdilo základní divácké pravidlo, návštěvy jsou přímo úměrné předváděným výkonům na hřišti.

Po zoufalém představení v Příbrami, kde jsme v nastaveném čase zaslouženě přišli o dva body, spěje GL do svého finále. V boji o pohárové příčky se utkáme s odvěkým rivalem, Baníkem Ostrava. Ani se mi nechce věřit, že jsme nad Baníkem nevyhráli už dva a půl roku. Je jen několik minut před utkáním a tribuny zejí prázdnotou. Obě jedenáctky nastupují a jsou svědky slavnostní chvíle. Rudý dres a kytici dostává asi nejúspěšnější fotbalový trenér současnosti Dušan Žovinec. Šňůra úspěchů našich holek je famózní. Dušane, gratuluji!

A jdeme na to. Spartička je od úvodní minuty lepší, má převahu. Téměř stále se hraje na polovině Baníku. Ale něco té hře chybí. Stále létají vysoké centry na Johnyho Holendu, ale toho s přehledem uskáká ještě vyšší Aleš Neuwirth. Špatné také je, že všechny tyto balóny dostává v pozici zády k brance. Je to naprosto stejná situace, když hrál v útoku Libor Došek. Tohle není cesta k úspěchu. Naše záloha tu ostravskou jasně přehrává, ale k ničemu to nevede, útok je jalový. Kolem 20. minuty Kulda centruje do vápna, míč doputuje k I.Žofčákovi, ale on svou šanci zahazuje. Přicházejí další možnosti, opět bez gólového zakončení. Naší hře chybí finální přihrávka, případně střela z dálky. Kamil Vacek se snaží, dnes převyšuje své kolegy v záloze, ale stále to není ono. Juraj Kucka je zbytečně zatížený defenzivní prací a dnes podal asi svůj nejslabší výkon. Podobně jako Žofy. Už aby byl zdravý Luboš Hušek, defenzíva je jeho doménou. Minuty utíkají a stále nic. Vysoké míče na J.Holendu, hlavička Neuwirtha a stále dokola. Jedině Kulda, Ondra Kušnír a částečně i M.Zeman dokáží udělat vítr v ostravské obraně. Obrana v čele s Řepou je suverénní. A Jarda Blažek téměř bez práce. Podobný obraz hry je k vidění i ve druhém poločase, máme zřetelnou převahu, ale góly nejsou na skladě. Začíná se osmělovat i Baník, ale nic dramatického, až na šanci Zehera, se před Blážou neděje. Zápas se chýlí ke svému finále a stále nic. Přicházejí čerství hráči a zejména z Rudy Otepky radost nemám. Je to liška podšitá a už několikrát v minulosti nám dost zavařil. Čtvrthodinku před koncem střídá bojovníka Kuldu mladíček V.Kadlec a hned je ho plné hřiště. Z jeho akce vypálí P.Berger bombu jen těsně nad Bučkovu branku. Krásná akce! Hrstka fanoušků Baníku se už už raduje z nečekaného bodu, když přichází nejdůležitější akce zápasu. Po obléhání ostravské branky nastřeluje Kamil Vacek tyč, míč se odráží na malé vápno a naše miminko je rychlejší než dlouhán Neuwirth a napálí míč do šibenice. Góóóóóóól. Sleduji z bezprostřední blízkosti ohromnou radost všech našich hráčů. Je vidět, jak Vaškovi tu branku přejí. Mám strach, aby ho samou radostí neumačkali. Baníkovci ztichnou a slyšet jsou jen sparťanští fanoušci. Konečně pan Franěk ukončuje utkání a my se můžeme začít radovat. Radovat nejen z poctivě vybojovaného vítězství, ale i ze zlepšeného výkonu. Proti Příbrami ohromná změna. A až se na hřišti objeví náš defenzivní štít L.Hušek, tak Juraj Kucka, Kláda i Kamil Vacek budou hrát to, co jim jde nelépe a náš výkon bude ještě lepší. Dnes to nebylo špatné, ale zlepšovat máme stále co.

Už ve čtvrtek se můžeme přijít podívat, že dnešní výkon nebyl jen výkřikem do tmy. V poháru ČMFS hostíme Teplice.

P.S.: Ještě k jedné věci bych se chtěl vyjádřit. A sice k mediální kampani k události na žákovském turnaji Admiry, ve které se ocitl Tomáš Řepka. Často navštěvuji zápasy těch nejmenších a zcela přesně vím, jak se dokáží chovat rodiče hráčů. Jako nestranný pozorovatel jsem byl mnohokrát svědkem nechutných scén a několikrát jsem se dostal do přímého konfliktu s rodiči těchto hráčů. „Přeraž mu nohy!“ „Sundej ho, hajzla drzýho!“ a podobné rady jsou slyšet od rodičů těch nejmenších dětí. A když se postižení ozvou, jsou špatní oni. O konfliktu vím jen z doslechu, ale dokáži si to jasně představit. A považuji za správné, že se postižení svých dětí zastanou. Nejednal bych jinak! Ono by se vůbec nic neřešilo, kdyby v této kauze nevystupovala rodina Tomáše Řepky, protože takových událostí se stane během víkendu několik. Ty, kde Řepkovi nevystupují, však nikoho nezajímají.

Tomáši Řepko, nenech se otrávit, buď svůj. Máme Tě rádi!

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branka: 83. V. Kadlec

Rozhodčí: Franěk - Kordula, Marek
ŽK: Tchuř
Počet diváků: 8 203

Sestava Sparty: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák (62. Berger), Vacek, Kucka, Zeman (80. Peter ) - Kulič (76. Kadlec), Holenda. Trenér: Chovanec
Sestava Baníku Ostrava: Buček - Zawada (84. Otepka), Pavlík, Neuwirth, Tchuř - Rajtoral (69. Vácha),Marek, Lička , Mičola (61. Střihavka) - Lukeš, Zeher. Trenér: Lička

Bombito | 05.05.2009 09:42 Vstoupit do diskuze