Jumbo1 | 18.05.2009 12:37

Když jsem před dvěma týdny psal referát ze zápasu s Ostravou, měl jsem tu čest psát o nejmladším hráči v historii Sparty, který dal prvoligový gól v rudém dresu. Ten hráč se jmenuje Václav Kadlec, a pozítří, tedy ve středu 20.5., mu bude 17 let. Včera to byl opět on, kdo rozhodl zápas s pražskými Bohemians, a dal svůj druhý gól za Spartu, opět vítězný, a to vě věku 16 let, 11 měsíců a 27 dní. Zdá se, že 10 milionů, které za něj dala Sparta vršovickým klokanům, nevyletělo komínem, ale byla to investice, která se snad vyplatí. Takže Vašku, gratuluji ti za sebe i za všechny fanoušky Sparty, včera jsi jeden dárek dostal od trenéra Chovance (nastoupil jsi poprvé za Spartu v lize v základní sestavě), druhý sis dal sám (vítězný gól) a třetí (i když malý, ale počítá se jsi dal fanouškům ty sám. Krom těch tří bodů samozřejmě. Sparta díky tobě opět nebude chybět v osudí, až se budou losovat evropské poháry pro příští sezonu. Takže ještě jednou gratulace, díky a jen tak dál!

Po krátkém předzápasovém soustředění se dostavuji do ochozů těsně před úvodním hvizdem, takže rychle zaujmout své místo, a sudí už fouká do píšťalky a zahajuje zápas. Sparta hraje s Václavem Kadlecem v základu, což je pro mě příjemné zjištění. První půlhodina se hraje výrazně v režii Sparty, naši hráči jsou co chvíli před Belaňovou brankou, ale není to nic platné. Ve 22. minutě si Jirka Kladrubský poraní koleno a musí být střídán. To nám to tedy pěkně začíná, myslím si, nicméně místo Kladrubského přichází Žofčák a hra pokračuje. Ve 27. minutě má Sparta největší šanci první půle, nicméně ani Ondra Kušnír, ani Vašek Kadlec Belaně nedokázali překonat, takže stav je pořád takový, jaký vyhovuje hostům, to znamená 0:0.

Hosté si asi ostatně spletli fotbalové utkání se směnou v betonárce. Na Spartu jezdí bránit většina týmů, ale takhle urputnou obranu a zbabělou hru jsem od soupeře na Letné už dlouho neviděl. Hosté nejen v první půli, ale za celý zápas, nevystřelili ani jednou na bránu, ani mimo ni, a dokonce nekopali ani jediný roh. I vzhledem k této skutečnosti všichni doufáme, že Sparta dá aspoň jeden gól, který by na zasloužené tři body stačil, neboť hosté evidentně nemají zájem ani o to, aby se pokusili zaútočit, natož ohrozit branku Sparty. Jarda Blažek řešil za celý zápas asi dva centry a jednu dorážku, která mám dojem ještě navíc byla od vlastního hráče.

Kotel celý zápas v podstatě mlčel, a vzhledem ke svému příchodu těsně před zápasem zjišťuji až v poločase proč. Jednak nebylo dovnitř vpuštěno žádné choreo ani vlajky, a jednak se nesmí do prostoru kotle s občerstvením, a to ani s klobásami či limonádami, zákaz neplatí jen pro pivo. O aroganci pořadatelů, a opakovaných osobních prohlídkách i poté, co se člověk vrací z toalety ani nemluvě. Nechci a nebudu házet špínu na vedení bez toho, aniž bych pořádně zjistil co a jak, ale jedno bych rád poznamenal. Pokud tohle má být trest pro fanoušky za onen incident s dělbuchem, pak je to špatně. Uplatňování principu kolektivní viny, na těch několik stovek nevinných a slušných, kteří chodí podporovat svůj klub mi přijde nefér. Zvlášť pokud by to bylo jako odveta zato, že vedení i přes kamery, spolupráci s policií a zatykače na sloupech jako na divokém Západě nedokázalo odhalit onoho jedince, který hodil dělbuch. Zato, že lidi, kteří měli odhalit pachatele to nedokázali, přece nelze trestat zbytek fandů, kteří podporují klub a až na občasný vulgární pokřik fandí bez jakýchkoli excesů, to by si vedení mělo uvědomit. Krom toho válku fanoušků s vedením už jsme tu dlouho neměli, je to asi to jediné, co nám ještě chybí. Doufám jen, že to bylo ojedinělé opatření na jeden zápas a s Jabloncem se to již nebude opakovat, vše bude fungovat normálně a bude se samozřejmě i normálně fandit.

Druhá půle zápasu se v podstatě podobala té první až na to, že ze strany Sparty již nešlo o tak výraznou převahu. Za zmínku z druhé půle stojí dvě jedovaté rány Patrika Bergera, který řádně protáhl Belaně, dále tyč, kterou trefil Martin Zeman, a hlavička Tomáše Řepky z 83. minuty, se kterou měl Belaň plno práce a Tomáš Řepka byl velmi blízko druhému gólu v dresu Sparty po svém návratu z Anglie. To už byl na hřišti Bonny Wilfried, který nahradil Kuliče, a také Juraj Piroska, který se za šanci odvděčil trenérovi po deseti minutách svého pobytu na hřišti. V 85. minutě poslal krásnou lahůdkovou přihrávku mezi dva obránce soupeře na rozběhnutého Václava Kadlece, který zkušeně mazácky přehodil vyběhnuvšího brankáře Belaně - 1:0 pro Spartu. Tenhle gól nejenže znamenal tři body, které mohou mít cenu zlata, protože Liberec a Boleslav ztratili v dostizích o druhé místo. Navíc odložil korunovaci Slavie minimálně dodneška a odvrátil tak tu potupu, kterou bychom museli strpět při remíze, která by přiklepla titul Slavii ještě než by na Žižkově kopla do míče. A zařídil konečně také to, že Sparta nebude opět chybět v osudí evropských pohárů (byť třeba v osudí předkola) až se budou v létě losovat. Je to, nemýlím-li se (a já doufám, že ne), již po 29. bez přerušení za sebou, kdy Sparta zasáhne do pohárové Evropy, pěkná série. Olomouc na pátém místě tabulky totiž díky remíze ztrácí na Spartu 6 bodů a má horší vzájemnou bilanci, takže Sparta i kdyby zcela zkolabovala hůře než na čtvrté, a tedy poslední pohárové příčce skončit nemůže. Ne že bych chtěl, aby Sparta skončila čtvrtá, připomněl jsem to spíš jen jako statistickou zajímavost, vzhledem k délce série.

V sobotu hostíme doma v posledním domácím utkání sezony 2008/2009 Jablonec, tři body nutně potřebujeme, tak přijďte všichni na domácí rozlučku se sezonou a podpořit svůj klub. Boj o druhé místo je ještě otevřený a bude až do posledního kola. Sparta si zaváhání nesmí dovolit a podporu fanoušků bude potřebovat. Sobota odpoledne je podle mého názoru dobrý termín nejen pro ty, co chodí na fotbal sami nebo s kamarádem, ale třeba i pro rodiny s dětmi, tak vezměte i rodinu (vy co ji máte). Koníčci v Chuchli, ZOO v Troji, nebo nějaký zámek či hrad na vás jistě počkají, ale poslední zápas sezony se hraje jen jednou do roka. Takže doufám, že tam budeme všichni. Proč? Protože...je nejlepší, je nejlepší, Spartička je nejlepší...

AC Sparta Praha - FC Bohemians Praha 1:0 (0:0)

Branka: 85. V. Kadlec

Rozhodčí: Hrubeš - Chytil, Handlíř
ŽK: Řepka - Fenyk, Grznár, Andronic, Beláň
Počet diváků: 6 264

Sestava Sparty: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka , Pamič - Kucka (75. Piroska), Kladrubský (23. Žofčák), Berger, Zeman - Kulič (61. Wilfried), Kadlec. Trenér: Chovanec

Sestava Bohemians: Beláň - Macháček (60. Eismann), Obermajer, Lencevič, Grznár - Novotný (75. Vošahlík), Dobeš, Demeter (68. Andronic), Fenyk, Zoubek - Kincl. Trenér: Urban

Jumbo1 | 18.05.2009 12:37 Vstoupit do diskuze