Bombito | 31.05.2009 06:51

Dnešním dnem končí naše ligová soutěž. Po nepovedeném podzimu jsme letos opět druzí. A já se ptám: je to úspěch nebo neúspěch? Těch pohledů může být mnoho. Za á: je to úspěch. Být druhým v jakékoliv kategorii lidské činnosti není špatným výsledkem. Zejména v případě, že po první části soutěže jsme na tom byli neporovnatelně hůř. Za bé: je to neúspěch. Jsme Sparta a vyhráli sešívaní! A to je pro každého Sparťana ta největší potupa. Nedá se nic dělat, je slušností blahopřát vítězům k zaslouženému titulu a nám Sparťanům popřát, aby dny temna skončily právě dnes, v den pětitisetsedmdesátipátého výročí bitvy u Lipan. 30.května 1434 nedaleko malé vesničky Lipany byla poražena husitská vojska a započal historický zlom v našich dějinách. Nejslavnější období českých středověkých dějin právě skončilo. Pevně věřím, že 30.květen 2009 bude opět zlomovým datem našich dějin a příští čas bude opět patřit nám, Sparťanům.

8.srpna 2008 jsme na Letné přivítali ambiciózní tým z města automobilů v 1.kole GL. 30.května 2009 se loučíme s touto soutěží se stejným soupeřem, tentokrát na boleslavském stadiónku. O mnohém je již rozhodnuto. Šampiónem je Slávie, prvním sestupujícím Viktorka Žižkov. O důležité celkové druhé místo budeme na dálku bojovat se Slovanem Liberec. Celý týden řeší média a fotbaloví kvaziodborníci tuto situaci. Nabízejí množství variant, jak to dopadne. Jsem Sparťan jako poleno, ale ani jednou mě nenapadlo, že by sešívanci doma s Libercem schválně prohráli, aby pomohli Slovanu v boji o druhou příčku v tabulce. Takovou možnost jsem okamžitě zavrhnul. Mám Slávii rád asi jako koprovou omáčku, ale ani v nejhorším snu jsem nevěřil těmto fámám. Nehledě k tomu, že svůj osud jsme měli ve svých rukou my. Stačí v M.Boleslavi vyhrát a vše je jasné.

Na poslední letošní jarní výjezd vyrážíme z matičky měst do matičky automobilů v pravé poledne. Za necelou hodinku jsme na místě. Krátké občerstvení a vzhůru do rozhodujícího boje. Oslabeni o zraněné záložníky J.Kucku a Jirku Kladrubského (tímto je zdravím a přeji brzké uzdravení) nastupují naši kluci v rudých dresech na deštěm promáčený boleslavský trávník. V domácím týmu chybí gólman Miller a snajpr L.Pecka. Téměř vyprodaný fotbalový stánek vítá obě jedenáctky. Sparťané obsadili nejen sektor hostí, ale jsou vidět a slyšet i na ostatních tribunách. Prvních pár minut je vyrovnaných, v 8.minutě mohlo poprvé uhodit. Naštěstí je domácí Kysela zbrklý a vyloženou šanci zahazuje-míč letí vysoko nad Blážovu branku. Většinou se bojuje mezi oběma šestnáctkami, oba brankáři řeší jen malé domů. Do šance se dostáváme i my, ale hlavička dezorientovaného domácího hráče končí na břevně Šedovy branky. Bony Wilfried, Vašek Kadlec, na druhé straně Papa, Chramosta i Kysela se snaží, ale na góly to není. V domácí záloze dominuje Ludánek Sylvestre, ale jeho střely létají až někam do Kosmonos, v rudém dresu je aktivní Kamil Vacek, Roman Hubník a především Patrik Berger. Ten hraje jeden ze svých nejlepších mačů. Z vývoje utkání je zřejmé, že úvodní branka bude rozhodující pro celé utkání. Diváci se již chystají na přestávkové pivečko a klobásu, když P.Berger rozehrává přímý kop po faulu Papadopulose na R.Hubníka. Centr do vápna, vyskakuje jen Roman Hubník a hlavičkou přehazuje bezmocného Šedu. I domácí obránci se již pravděpodobně viděli v šatně. O přestávce mají o čem přemýšlet. Zpráva z Edenu hovoří o jednobrankovém vedení domácích. Zpráva z Jablonce hovoří o vyřešené tajence na druhém konci ligové tabulky.

Prvních pár minut druhého poločasu patří domácím, ale první šance nám. Vašek Kadlec sice obelstí obránce, svou nemastnou neslanou střelou však nikoliv domácího gólmana. Pojišťovací gól stále chybí. Ani domácí si nedokáží vybojovat brankové příležitosti. Jen pár rohů, asi dvě střely Pánubohu do oken, jinak nic. Opět dýmovnice na ploše. Nemohu si pomoci, ale to už hraničí s demencí. Vedeme, máme hru ve své moci a riskujeme minimálně přerušení zápasu. Nechápu! Střídání na obou stranách změny stavu ani poměru sil nepřinášejí. Až 81.minuta rozhoduje o všem. Nádherná akce Igora Žofčáka, Bonyho a Patrika Bergera končí vyšachováním domácí obrany a míčem v síti domácích. Jak je to jednoduché! A krásné! Za pár okamžiků tribuny prořídly. Silácké řeči domácích fanoušků mizí v propadlišti dějin. Fanoušci Sparty jásají. A naši hráči se jim ještě chtějí za neúnavné podporování odvděčit. Pět minut před koncem po pěkné akci Ondry Kušníra uteče po pravé straně K.Vacek k brankové čáře, tam zvedne hlavu, podívá se, vidí zcela volného Bonyho ve vápně a přihrává mu. A Bony placírkou zvyšuje na 3:0 pro Spartičku. Fotbalová paráda. Poté se zápas jen dohrává a může začít závěrečná děkovačka věrným fanouškům.

Zvítězili jsme jasně a dali všem pochybovačům ráznou odpověď na otázku, jak dopadne boj o druhou příčku, zaručující možnost bojovat o Ligu mistrů. Do pohárové Evropy se ještě probojovali fotbalisté Liberce, Olomouce a Teplic. Na ně čeká nová soutěž, Evropská liga. Naší ligu opouští Zlín a Viktorka Žižkov, kdo postoupí s Bohemians 1905 je stále záhadou. Nechme se překvapit, stejně nám nic jiného nezbývá.

Je definitivní konec. Jásat nemůžeme, jsme druzí, šest bodů za Slávií. Když si ovšem uvědomím, že po podzimní části ligy jsme okupovali nelichotivou čtvrtou příčku s desetibodovou ztrátou na prvního, není nespokojenost na místě. Lepšíme se, na vychvalovanou Slávii jsme na jaře získali 4 body navíc. To je dobré vysvědčení pro náš nový trenérský triumvirát a mladý hráčský kolektiv. Pevně věřím, že trenérská zkušenost v podobě J.Chovance a J.Kmocha spolu s pracovitostí a entuziasmem Martina Haška přinese v nové sezóně své ovoce. Samozřejmě nesmí chybět snaha a umění našich hráčů, typická sparťanská vůle a bojovnost, to vše podepřené podporou našich fanoušků. Dost bylo nesvárů, hádek a rozbrojů v našich řadách. Chceme-li úspěch od našich hráčů, musíme se změnit i my. Pokud nebudeme jednotní a současný špatný stav nezměníme i my fanoušci, budeme stále druzí! Já chci být zase první!!!