Jumbo1 | 17.08.2009 08:50

Nadpis dnešního článku jsem si vypůjčil od našich kotelníků, kteří loni či předloni v Ostravě zpívali právě o tom, že 2:0 je dobrý výsledek. Tehdy to ovšem bylo myšleno ironicky jako reakce na fakt, že Sparta v Ostravě 2:0 prohrála. Tentokrát by to bývali mohli zpívat po zápase na oslavu výsledku. Výkonu zatím ne, ten nebyl dobrý, ale máme tři body a konečně jsme se po třech remízách v řadě dokázali propracovat k výhře, byť v podstatě povinné…

Již několik desítek minut před zápasem postávají v prostoru před fanshopem dvě krásné slečny a jeden pán (jeho krásu si netroufám hodnotit :-)), kteří obětavě rozdávají kolemjdoucím letáky s texty chorálů. Další součást akce Red or Dead, aby se mohla zapojit daleko více do fandění i protilehlá tribuna. Ta po několika sezonách začíná fungovat, a to i když není zcela zaplněna. Včerejší návštěva činila necelých 8 tisíc diváků, přesto však tribuna byla slyšet velmi solidně. Jen tak dál. Po úvodním nástupu hráčů a zvednutých šálách při klubové hymně přichází dle mého názoru pěkné gesto vedení. Roman Hubník a další hráči přibíhají ke kotli a hází mezi fanoušky několik sparťanských vlajek na tyčích., dle slov hlasatele, jako poděkování za skvělé fandění. Vlajek je sice několik, ale musím říct, že mě osobně to potěšilo a vnímám to jako pozitivní signál.

Zápas začal a Sparta nastupuje s Kozáčikem v brance (Blažek nemůže v Mariboru chytat, a možná je to i jakýsi trest od vedení za onen výstup v sobotním Sportu z minulého týdne), uzdraveným Řepkou ve středu obrany (vítej zpátky, Tome!), a poprvé v základu nastupuje Martin Jirouš, posila ze Sokolova. Od prvních minut máme převahu, žel pouze ve středu pole. Jakmile se dostaneme k brance, buď zkoušíme centr vzduchem (domácí obrana odvrací), nebo zkoušíme kombinaci po zemi, kdy hráči chtějí kombinovat s míčem asi až do brány. To pochopitelně nemůže mít úspěch, kombinace končí buď na kopačkách Kladeňáků, nebo v zámezí. Nechápu, proč hráči nezkoušeli více střílet, a to třeba i ze střední vzdálenosti. Když totiž Igor Žofčák po necelé půlhodině zkusil vystřelit, střela zatřásla břevnem Pavlíkovy branky, a když ho za pár minut napodobil ze 20 metrů Kamil Vacek, balon zastavila až síť za zády kladenského brankáře - 1:0. To už Sparta hrála proti deseti, neboť kladenský Holub uviděl ve 25. minutě za druhý hrubý faul druhou žlutou a tedy i červenou kartu. Zejména při druhém faulu jsem se o Martina Zemana bál, naštěstí to pro něj nemělo následky. Do konce půle už se hrál asi i díky tomu, že Sparta vedla, nemastný neslaný fotbal. Kladnu bylo urputné bránění k ničemu, otevřít hru neumělo nebo nechtělo, a Sparta se také nikam nehnala.

Po přestávce, vyplněné tradičním soubojem malých fotbalistů a soutěží Kop štěstí (do které so po sundání sítě mohou zapojit i lidé z kotle), se obraz hry oproti první půli příliš nezměnil. Sparta dál obléhala branku Kladna jako Odysseova armáda Troju, ale bohužel obléhání nemělo žádný viditelný výsledek v podobě gólu, pouze Zeman prověřil Pavlíka a Huškova střela zatřásla tyčí. V 60. minutě se dostala na hřiště další nová posila, běloruský záložník Denis Kovba, který vystřídal právě Huška. Kladno zřejmě nemělo na zvrat v zápase ani sílu, ani chuť a tak se závěr dohrával v podobném duchu jako celý zápas. V závěru si ještě střelbu do tyče vyzkoušel Roman Hubník. Střelbu si v zápase trénoval také Bony Wilfried, který ovšem v úplném závěru zápasu netrefil ani tyč ani břevno, ale právě branku a přidal tak na (povinné) vítězství ještě razítko - 2:0. Sudí naposled foukl do píšťalky, hráči zatleskali tribunám a diváci mohli odcházet užívat sobotního večera s dobrým pocitem ze tří bodů. Na výkonu je potřeba ještě zapracovat, ideální to rozhodně nebylo, ale pevně věřím, že se to zlepší, jen nesmíme ty naše kluky zatracovat a musíme fandit nejméně tak, jako tomu bylo dosud.

Spartu čekají v následujících dvou týden čtyři zajímavé a těžké zápasy. V Mariboru, doma s Mladou Boleslaví, znovu s Mariborem, tentokrát na domácí letenské půdě, a oblíbený výjezd do Olomouce. Koho nevyřadí pracovní povinností, rodinné důvody, nebo dovolená, ať jde či jede ty naše kluky podpořit, jak jen to bude možné. Proč? Protože Sparta!!!

AC Sparta Praha - SK Kladno 2:0 (1:0)

Branky: 28. Vacek, 89. Wilfried

Rozhodčí: Kocourek - Kordula, Peřina.

ŽK: Zeman, Pamič, Střeštík - Holub, Bartoš, Szabo, Pavlík.
ČK: Holub

Diváci: 7956

Sestava Kladna: Pavlík - Bartoš, Beneš, Mráz, Procházka - Holub, Hlava (81. Šilhan), Szabo, Zachariáš (75. Zoubele), Hajník - Mašanský (67. Moravec). Trenér: Martin Hřídel.

Sestava Sparty: Kozáčik - Kušnír, Řepka, R. Hubník, Pamič - Vacek, Zeman (75. Střeštík), Hušek (61. Kovba), Žofčák - Jirouš, V. Kadlec (66. Wilfried). Trenér: Martin Hašek

Jumbo1 | 17.08.2009 08:50 Vstoupit do diskuze