Jumbo1 | 18.09.2009 09:03

Je krátce po jedenácté hodině večerní. Na Letné právě skončil zápas, ve kterém Sparta přišla o výhru až gólem z penalty v nastavení. Na tvářích sparťanů je sice vidět smutek, ale i přesto hráči přibíhají nejprve ke kotli, pak i k ostatním tribunám a slaví s fanoušky na pokřik Kdo neskáče není Sparťan. Náš úhlavní rival má jeden pokřik - Po výhře, po prohře, vždycky jsme s vámi. Kdo viděl včerejší utkání s Eindhovenem, mohl se přesvědčit, jak to vypadá, když se tyhle slova promění v čin. Hráči děkovali fanouškům a fanoušci hráčům. A bylo za co.

Předzápasové posezení v hospůdce je zpříjemněno skutečností, že Slavia Praha prohrává v Janově už od 3. minuty 0:1 (později dostane ještě druhý gól, který navodí ještě lepší náladu). Celá hospoda narvaná sparťany fandí Janovu, často i hlučně, na což majitel dotyčného podniku, jehož srdce je zelenobíle devatenáctsetpětkové, reaguje jen shovívavým pousmáním a ještě zvyšuje frekvenci roznášení piva. Taková roztomilá multiklubová fotbalová nálada. Následuje přesun před stadion, kde se prodávají trička XII. Hráčem Sparty jsme my a samolepky, všude davy, mohla by být slušná návštěva a slušná atmosféra.

Hráči nastupují na plochu a současně s tím probíhá realizace dlouho připravovaného nápadu fanoušků - celostadionového chorea. Nebylo sice úplně celostadionové (bez hlavní tribuny a sektoru hostí), ale myslím, že se povedlo i tak. Barevné papíry nad hlavami fanoušků, do toho chorály a nástup hráčů. Pěkné uvítání, a další zážitek, na který se dlouho nezapomene. V první půli se na fotbal dalo dívat, a i když před branku se zejména ze začátku zápasu dostávali útočníci obou týmů jen sporadicky, v žádném případě to nebyla nějaká uspávací kopaná. Sparta dokázala eliminovat pověstnou ofenzivu PSV a měla proti favoritovi mírnou převahu. S výjimkou konce první půle, kdy měla Sparta pár nebezpečných momentů, se hrálo víceméně od vápna k vápnu, s ojedinělými střelami, či pokusy o ně, na obou stranách. V závěru první půle kopala Sparta dva přímé kopy, ale ani Zeman, ani Žofčák branku netrefili, a pak se šlo na přestávkové občerstvení za stavu 0:0.

Úvod druhé půle přípomínal tu první, když ale Bony Wilfried v 57. minutě pálil nebezpečně jen těsně nad, jakoby tím odstartoval sparťanskou převahu. Centr Kušníra si brankář PSV srazil na vlastní tyč, Vacek nedokázal skrz houštinu těl procpat míč do odkryté brány a gól nedal ani Bony, který znovu pálil těsně vedle. Nicméně na gól už se nečekalo dlouho. Zeman posadil přímý kop naprosto přesně na hlavu Hubníka, a ten umožnil zaplněným letenským tribunám první oslavný gólový chorál. Za pět minut bylo vyrovnáno, když nehlídaný Reis po standardní situaci zblízka prostřelil Blažka, ale za dalších pět minut stoupal k nebi oslavný gólový chorál podruhé. Martin Zeman se změnil z nahrávače na střelce a uklidil po průniku Vaška Kadelece míč za Isakssonova záda. Konec zápasu byl bohužel z pohledu Sparty smutný, když PSV vyrovnal z penalty, nařízené v 91. minutě za faul Bonyho. Nemá cenu penaltu sáhodlouze rozebírat, to za mě udělají jiní. Ale je to škoda, naši kluci by si výhru zasloužili.

Zápas, zejména druhý poločas, nabídl divákům všechno, co má zápas mít, včetně drama na konci. Když k tomu přidáme dobrý výkon fanoušků (který se v poslední době stává příjemnou tradicí), dá se říct, že (aspoň u mě) dobrý pocit z těchto věcí z větší části přebije i to penaltové zklamání v nastaveném čase. Byl to první zápas, nic není ztraceno a Sparta opět ukázala, že zejména doma je silná, favorit se opět třásl o výsledek. Jen tak dál! Ať žije Sparta!

AC Sparta Praha - PSV Eindhoven 2:2 (0:0)

Branky: 76. Hubník, 87. Zeman - 80. a 90.+1. z pen. Reis

Rozhodčí: McDonald - Conquer, Chambers (všichni Skot.).
ŽK: Řepka, Hoheneder, Wilfried, Blažek - Ooijer, Manolev.
Diváci: 16 703

Sestava AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Hoheneder - Žofčák, Vacek (85. Kucka), Hušek, Zeman (90.+4 Kalouda)- Holenda (79. Kadlec), Wilfried. Trenér: Chovanec.
Sestava PSV Eindhoven: Isaksson - Manolev, Simons, Ooijer, Pieters - Engelaar, Toivonen, Bakkal - Lazovič, Koevermans (64. Reis), Dzsudzsák. Trenér: Rutten.

Jumbo1 | 18.09.2009 09:03 Vstoupit do diskuze