Jumbo1 | 23.10.2009 08:35

Kníže Vlad Drakul, řečený Napichovač, dostal svou přezdívku proto, že hlavy svých poražených nepřátel napichoval na kůly. Případně tam napichoval rovnou celé živé nepřátele. Hlavně se však o něm říkalo, že je to upír. Odpradávna dle tradice platila jako obrana proti upírům svěcená voda, stříbro, česnek a popřípadě bodnutí dřevěným kůlem do srdce. Včera večer však pravděpodobně byly vynalezeny dva nové prostředky, jak se proti upírům bránit. Jednak rum (ten v případě fanoušků) a jednak góly (to v případě hráčů). Transylvánský kníže by se asi divil, jakéže časy to nastaly.

Předzápasové soustředění je tentokrát kratší, nicméně na sérum proti upírům nezapomínáme a pak se v klidu přesouváme před stadion. Panuje lehká nervozita, zvlášť u těch, kdož viděli sobotní zápas proti Budějovicím v lize, všichni nicméně svorně tvrdí, že ton horší být nemůže (nevím, neviděl jsem), a než stihneme znervóznět i my ostatní, už stojíme u turniketu našeho letenského chrámu. Je skoro sedm večer, stadion svítí, a desetitisícová návštěva vítá potleskem borce Sparty v rudých dresech a hráče rumunského týmu v bílých. Kluž není daleko od Transylvánie, proto jsem v úvodu psal o knížeti Drakulovi, a proto jsem si také dovolil v titulku přirovnat hráče rumunského týmu k upírům. Záměrně píši hráče rumunského týmu, nikoli Rumuny, neboť CFR Kluž je poměrně pestrá mezinárodní směsice, v základní sestavě byli rumuni pouze dva, navíc mužstvo vede portugalský trenér.

Hráči nastupují, zní klubová hymna, sudí fouká do píšťalky a zahajuje zápas. V něm má první šanci vysoký urostlý útočník soupeře Traoré, ale jinak se úvod zápasu odehrává spíše od vápna k vápnu, Kluž je lehce aktivnější, ale nic zásadního se neděje. To se ovšem mění po čtvrt hodině, kdy Kušnír pošle velmi dobrý centr, mezi stopery hostů si naskočil Juraj Kucka a poslal balon hlavou za záda hostujícího brankáře. Ten s tím nemohl dělat vůbec nic a na hlavu stoperů se od něj pravděpodobně snesla sprcha pěkně šťavnatých nadávek. Sparta vede 1:0 a mně se zdá, že i přes oslavné chorály slyším z horní tribuny spokojené řvaní: „Kuckucklan!“ :-) Sparta pochopila, že centry by mohly být nebezpečné, a tak pár minut po úvodním gólu hlavičkoval Bony (opět po centru zprava) těsně nad. Za dalších několik minut rozehrál Kalouda standardní situaci. Balon se dostal ke Kuckovi, ten přes hlavu nacentroval, a Roman Hubník vyslal hlavou balon na bránu soupeře. Brankář soupeře sice střelu dokázal vyrazit, ale jenom zpět k Hubníkovi, který si střelecký pokus zopakoval, pouze s tím nepatrným rozdílem, že jednak zakončoval nohou a jednak do brány - 2:0. Kluž se za celý poločas pořádně k ničemu nedostala, obrana Sparty fungovala spolehlivě, a tak se šlo spokojeně na poločasovou přestávku.

Ve druhé půli se už Sparta až tolik nehnala dopředu, avšak pozorně bránila, a hlídala náskok. Vackovu velkou šanci hned z úvodu vyrazil brankář, o pětadvacet minut později Bony z úhlu překopl bránu. Jediným úskalím byl v závěru náznak tlaku Kluže, kdy hosté kopali asi tři rohy za sebou, ale Sparta i tohle přestála bez úhony. Tribuny si v závěru s kotlem zaskákaly (opravdu skákala celá protilehlá, pěkný pohled) a po konečném hvizdu sudího a poděkování hráčům mohli fanoušci spokojeně rozejít na pivo, rum, popřípadě česnek s vědomím, že Sparta po šesti letech vyhrála doma v základní skupině evropských pohárů, a poskočila v tabulce naší skupiny na druhé místo.

V neděli čeká fans Sparty další výjezd. Bude se tentokrát jednat o výjezd MHD na Strahov, kde se utkáme s Bohemkou (bez 1905). Přijďme všichni, a podpořme společně Spartu v cestě za dalšími body v lize, další zklamání jako s Budějovicemi už se nesmí opakovat. Jsme přece nejlepší klub z matky měst, alé alé alé, a bojujeme za svou čest alé alé alé. Jsme Sparta! Sparta! Sparta Sparta Sparta!!!

AC Sparta Praha - CFR Cluj 2:0 (2:0)

Branky: 14. Kucka, 32. Hubník

Rozhodčí: Nikolajev - Barychnikov, Drozdov (všichni Rus.)

ŽK: Kušnír, Kalouda - Traoré, Cadú, Deac, Nuno Claro.

Diváci: 10134

AC Sparta Praha: : Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek (88. Hoheneder), Kucka, Kovba, Kalouda (90.+1 Střeštík) - Wilfried, Kadlec (73. Prudnikov). Trenér: Chovanec

CFR Cluj: Nuno Claro - Edimar, Cabrera, Cadú, Panin - Juan Culio, Dani, Peralta (46. Mara), Deac (46. Dubarbier) - Nei, Traoré (72. Bus). Trenér: Conceicao Oliveira

Jumbo1 | 23.10.2009 08:35 Vstoupit do diskuze