Ludva | 31.10.2009 21:56

Šlágr ligového podzimu v domácícm prostředí, to byl jednoznačeně v předzápasových prognózách zápas Spartičky s Baníkem. Tak jsem i já pln očekávání vyrazil na Letnou. Jak se ukázalo později, zůstalo opravdu jen u očekávání. Začalo to již příchodem ke krásně osvětlenému stadionu, kdy jsem jaksi neviděl davy hladových fanoušků lačnících po dobrém zážitku. Kam se schovali? Zůstali snad u OtaTV obrazovek protože je již méně než 20 stupňů celsia? Báli se snad hord krvežíznivých chacharů, jak tyto mírumilovné fanoušky:) vykreslují média? Byly snad vstupenky na tento zápas na rychlo zdraženy? Nevím, nechápu, že tento duel přilákal nakonec jen 9.715 diváků. To je docela ostuda a ani nechci vědět kolik lidí si najde cestu na další domácí zápas s Libercem. Z Ostravy přijely tak 2 tisícovky? fandů a hlavně před zápasem byli tradičně dost slyšet.

Ještě před výkopem zápasu při nástupu hráčů na plochu velká většina Sparťanů povstala, aby se šálami nad hlavou přivítala naše borce. Bylo pěkné vidět, jak se přidává opravdu více a více lidí, kéž by jednou takto stál celý zaplněný stadion. Jen co jsme se stihli usadit, vstávali jsme znova. Před výkopem jsme totiž i na Spartě drželi minutu ticha za smrt slávisty Františka Veselého. Já jí tedy držel náhodou taky, ale jen za smrt fotbalisty, který dobře reprezentoval naší zemi a především miloval fotbal. Sám jsem měl tu čest si proti němu zahrát před cca 3 lety v jedné pralesní lize a opravdu lítal po lajně jako jiní v 25ti. Bylo příjemné vidět, že to tak cítila drtivá vetšina fandů na tribunách a minuta ticha opravdu minoutou ticha byla.

Jestliže jsme se těšili na to, že Sparta soupeře, který nepřijel betonovat a tedy si naši hráči opravdu v tomto smyslu nemají na co stěžovat, zatlačí a přejede, byli jsme rychle vyvedeni z omylu. Prakticky celou první půli byl soupeř bohužel o trochu lepší a hrálo se především na polovině Sparty. Vůbec sparťanští hráči nedokázali podržet míč a baníkovští se dostali k poměrně velkému množství standartek. Naštěstí žádnou z akcí nedokázali dotáhnout k nemilému konci. Rušno bylo před Blážou, kdy ostravští našli skulinu v obraně Sparty, ale naštěstí náš gólman včas vyběhl a za simulování kdy si chtěl vymodlit penaltu byl odměněn Strnad žlutou kartou. To mě poprvé nějaký chachar ob dvě řady nade mnou začal pít krev, což pak ještě nekolikrát, když si dovolil nahlas na sparťanské tribuně komentovat některé akce. Naštěstí byl brzy umlčen okolosedícími sparťany. Dále byl závar v sektoru hostí, který asi od 20 minuty prakticky vůbec nefandil a sklidil vlajky, pravděpodobně protože si tam nějací "orgáni" vybíjeli mindráčky na ochoze nebo u vstupu do ostravského sektoru. A.C.A.B.

Přestávkové čekání zpestřila tradiční střelecká soutěž, které se účastnil mimo jiných borců i jeden nejmenovaný bývalý sparťanský fotbalista, který se dal místo prvoligového fotbalu na fandění:) Nutno dodat, že jsem čekal lepší střelecký výkon než jen jedno parádní víko za 2.000, ale pravděpodobně to bylo jeho maximum odpovídající též promile alkoholu v krvi:)

Druhá polovina zápasu byla zajímavější než ta první, především se probudily do té doby poměrně spící emoce. Tímto bych chtěl i vyjádřit lítost nad nevalným supportem sparťanů v první půli, takovýto zápas by si zasloužil větší fanatismus!!! Ale nutno dodat, že míra výkonu fanoušků v první půli byla přímo úměrná výkonu našich fotbalistů. To v druhé půli se to trochu probudilo. V druhém poločase to bylo lepší jak ze strany fotbalistů, tak ze strany fandů. Ale jen lepší, výborné to rozhodně nebylo. Sparta se dostala do tempa zejména po příchodu Žofčáka, který rozhýbal pravou stranu a také Vacek se měl možnost posunout do jeho středu. Na straně je tento fotbalista opravdu utopen a je ho tam podle mě škoda. Ještě před střídáním ale stihl Baník po rohu skórovat. Naštěstí se nestihl dostat do psychické výhody a penaltu na Wilfrieda ihned po gólu Baníku proměnil právě čerstvý Žofčák. To naopak pomohlo Spartě a byla do konce zápasu nebezpečnějším mužstvem. Škoda, že asi neměli hráči v rudých dresech pokyn vyhrát (nebo už nemohli?), protože v závěru zápasu ze sebe už moc sprintů tedy nedostali. Zápas tak skončil nerozhodně.

V našem kádru mě nikdo dnes nenadchl ani vyloženě nezklamal, všichni kazili přihrávky, všichni občas nějakou pěknou dali, ale bylo to takové nemastané neslané. Určitě bolestná je střelba, když nejnebezpečnější střela z dálky byla "utažená" Pamičova rána asi tak 5 metrů nad. Především útok jako by nebyl. Na malinkatého Kadlece chodily vysoké míče nebo balony do souboje s urostlými obránci Baníku. Wilfried zopakoval své výkony z předchozích utkání, tedy maximálně cca 3 povedené přihrávky za zápas, střely 0 a dnes se mu ani moc nedařilo držet míč a vyhrávat hlavičky, tedy jediné devízy, které ho na úkor ostatních útočníků asi drží v základu. Nebo že by to nebyly právě tyto jeho "vlastnosti"? Dalším podle mého názoru jasným krokem vedle Pepíka Chovance je stavění fotbalisty! Vacka na stranu, toto rozhodně nění hráč co by měl "jezdit lajnu" jako Zeman nebo Žofčák.

Fanouškovsky to byl spíše průměrný zápas. sice se fandilo, ale mohlo se fandit rozhodně více. Choreo bohužel nebylo realizováno žádné, když nepočítám pozdravy uvězněným sparťanům na začátku zápasu. Zajímavými tak byly akorát nějaké ohýnky v sektoru Sparty. Na ostravské straně pak choreo s nápisem "Pražská divize", "Už 4 roky vám pijeme krev" a znak Baníku s obrázky dvou klíšťat.

Ve čtvrtek Sparta jede do Kluže, tak snad tam nějaký ten bodík uhraje. Pokud tam "náhodou" (jelikož je prodáno snad méně než 10 voucherů) nejedete a přesto chcete běhěm týdne vidět sparťanský fotbal, můžete se přijít podívat 4.11. v úterý na Letnou od 18:00 na zápas žen Sparty proti Arsenalu v obdobě Ligy mistrů.