Jumbo1 | 07.03.2010 21:33

Naše nejvyšší fotbalová soutěž dospěla ke svému druhému jarnímu kolu. Spartě los přisoudil za soupeře SK Kladno. Ale protože některé kluby nejsou stále schopny mít vyhřívaný trávník na stadionu, muselo Kladno odehrát zápas na Strahově. Takže výjezd do Kladna se změnil na „výjezd“. Byl to výjezd maximálně MHD, s následným několikaminutovým výšlapem z Malovanky na strahovský kopec. Po určitém napětí mezi fanoušky, které bylo způsobeno neustále se měnící situací kolem prodeje lístků, se nakonec situace uklidnila, a na Strahov přece jen nějací sparťané přišli. Část se schází v sektoru, část na tribuně, i přes poměrně značnou zimu svítí sluníčko, hráči nastupují, vše je připraveno k úvodnímu hvizdu. Hráči Sparty sami vědí, že mají co napravovat, a všichni fanoušci Sparty jsou jistě zvědaví, zda a jak se to hráčům podaří.

První půle je ve znamení převahy Sparty. Nutno ovšem podoktnout, že ta převaha je většinou pouze platonická, a k zakončení se naši borci moc často nedostávají. Nutno ale také poznamenat, že Kladno se v zápase, který je oficiálně veden jako jeho domácí, nestydí bránit v deseti lidech, a kvalitě fotbalu rozhodně nepřidává. Je smutné, když tohle člověk porovná například se statistikami z Nizozemska, kde pravidelně dávají gól oba týmy v zápase (a ne jeden). Dokud budou týmy u nás (a platí to i o Spartě) hrát hlavně na nulu vzadu, nikam se český fotbal neposune, i kdyby měl na svazu deset Ivanů Hašků.

První půle začíná být zajímavá až v jejím závěru. Nejprve ve 36. minutě kladenský Šilhan jde po chybě obrany sám na Blažka, ten ale v pohodě likviduje. Ve 43. minutě pak zákrok na sparťana ve vápně sudí posuzuje jako čistý (byl z nás nejblíž, viděl to tedy asi nejlépe). Poté ve 45. Minutě sráží kladenský brankář k zemi při samostatném úniku Kušníra. Následovat logicky musí penalta. Míč si bere Igor Žofčák a nedává brankáři šanci - 1:0 pro Spartu. Následuje poločasová přestávka, ve které mimo jiné probíhá diskuse o tom, zda Sparta bude hrát obdobně jako s Příbramí, nebo se pokusí i něco vymyslet dopředu a dát případně i druhý pojišťovací gól.

Jak se ve druhé půli ukázalo, splnilo se z každé možnosti něco. Sparta sice nehrála jako proti Příbrami a zkoušela i něco vymyslet směrem dopředu, leč bohužel tato snaha byla víceméně jalová, hráči se nedokázali proti Kladnu prosadit. Vypadalo to, jako by Kladno bylo spokojeno s porážkou 0:1, a ani se moc nenamáhalo útočit, i když náznaky tam byly. Jeden takový náznak přišel nedlouho po začátku druhé půle, kdy hlavičku kladenského hráče skvěle vyrazil Blažek a výrazně tak Spartu podržel. Jinak se ve druhé půli hrálo sice převážně na branku Kladna, leč bez gólového efektu. Sparta měla poměrně dost standardních situací, ale buď byly špatně kopnuté (což je na pováženou), nebo jich většinu s přehledem odvrátila kladenská obrana. V závěru se nicméně sparťanský divák v podstatě neměl důvod obávat o výsledek (až na jeden závar před Blažkem), neboť do šestnáctky soupeře se dostávala převážně pouze Sparta. V případě Kladna nemohla být o nějakém závěrečném tlaku ani řeč, opravdu to chvílemi vypadalo, že Kladenští hráči jsou s prohrou 0:1 svým způsobem spokojeni.

Sečteno a podtrženo, nic převratného strahovský zápas divákovi nenabídl. Sparta vyhrála sice gólem z penalty, ale zaslouženě, protože na rozdíl od soupeře přece jen něco předvedla. Kladno krom urputného bránění a dvou větších šancí nenabídlo skoro nic. Nejednomu člověku, který na tom zápase byl, se asi vkrádá na mysl otázka, jaký smysl mají pro týmy ze špičky tabulky zápasy s takovými soupeři. Ale na to jsou kompetentní jiní, nechť si to posoudí sami.

Za týden, v neděli 14. března od 17 hodin, hraje Sparta ve městě automobilů, Mladé Boleslavi. Zápasy v Boleslavi patřily vždy k tomu lepšímu, co mohla liga nabídnout. Navíc loni si tam Sparta po velmi dobrém výkonu pojistila účast v evropských pohárech. Návštěvu tohoto zápasu proto všem, kdo mohou dorazit, vřele doporučuji, myslím, že bude k vidění oboustranně lepší fotbal než na Strahově. A hlavně to bude první výjezd, nikoli „výjezd“. Ať žije Sparta!

SK Kladno - AC Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 45. Žofčák (z penalty)

ŽK: Bartoš, Szabo, Tesař, Mráz - Žofčák, Lačný, Vacek, Sionko.