Jumbo1 | 21.03.2010 11:11

Zapnu internet. Sparta v tabulce fotbalové ligy trůní na vedoucí pozici. Zapnu teletext. Totéž. Podívám se do novin, a tam je to rovněž potvrzeno. Do naší země dorazilo jaro. A nejen to astronomické, ale i fotbalové. Sparta si pochutnala na soupeři z města syrečků, a po zásluze se vrátila do čela tabulky Gambrinus ligy, kde minimálně do středy zůstane. Tak je to správné, tak to má být. Sparta přivítala jaro tím nejlepším možným způsobem, a všichni věříme, že takto probuzená už vydrží.

Na zápas hraný za krásného jarního počasí bylo zvědavo přes 10 tisíc lidí. Všichni už jsou asi rádi, že zima odešla, a byli zvědavi, zda s tím, jak ožívá příroda, ožijí i sparťanští hráči, a po otočení zápasu v Boleslavi, kdy v posledních pěti minutách dokázali připravit domácí o všechny body, potvrdí zisk i doma proti olomoucké Sigmě. Tradiční sestavy, hymna, sudí Kocourek přivádí obě jedenáctky na trávník, a může se začít.

Sparta začala v prvních minutách aktivněji, ale po pár minutách Olomouc vyrovnala hru, a kdoví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby Blažek po půlhodině nepodržel Spartu skvělým zákrokem. Za dalších 5 minut už bylo veseleji. Jeden z Hanáků stáhl ve vápně Sionka, a nic jiného, než penalta následovat nemohlo. Některá média ji prezentují jako přísnou, já se však ptám, za co jiného už by se měla penalta pískat, než za stažení ve vápně? Faulující Hanák nádavkem dostává červenou kartu, takže Sparta má od 35. minuty výhodu jednoho může v poli. Za několik sekund má i výhodu jednoho gólu náskoku, protože Žofčák s přehledem proměňuje. Lovásik sice vystihl směr, ale penalta byla kopnutá precizně, brankář neměl šanci 1:0.

Aby divákům lépe chutnalo poločasové občerstvení, to zařídil Libor Sionko. U krásného Kuckova centru byl rychleji než Lovásik, a těsně před koncem poločasu tak zvýšil na 2:0. Přestávka tak po delší době probíhala v klidu, všude byla cítit optimistická nálada, diváci byli spokojeni a žádostiví, co přinese poločas druhý.

Pokud někdo měl obavy, že by Olomouc mohla dát kontaktní gól a zápas by se zvrtl v klasické bránění náskoku, mohl být po necelé čtvrthodině klidný. Na hráčích Sparty byla vidět snaha ne v klidu bránit náskok, ale naopak dorazit soupeře. Kadlec sám přešel přes tři hráče a naservíroval míč do sól Bonymu. Ten suverénně obešel brankáře, byl to v podstatě takový hokejový „blafák“, a dal na 3:0. A aby diváci odcházeli ještě spokojenější, tak Libor Sionko v 67. Minutě napálil odražený míč z 25 metrů z voleje do sítě - 4:0.

V závěru zápasu si spokojené, dobře se bavící obecenstvo žádá „búra“, leč to je asi jediné přání, které ten den hráči fanouškům splnit nedokázali. Myslím ale, že to nikomu nevadilo, a všichni se domů rozcházeli spokojení jak s výsledkem, tak tentokrát i s hrou.

Večer potěšila hokejová sestra naší Sparty výhrou nad Vítkovicemi, takže celkem pěkná sobota :-) Spartu fotbalovou čekají v následujícím týdnu hned dvě kola, ve středu v Jablonci, který je třetí a po letech hraje o poháry, a příští neděli se na Letné Spartě postaví další silný moravský celek - Brno. Všichni doufáme, že Sparta z těch dvou zápasů získá pokud možno šest bodů, aby v čele ligy vydržela…A pevně doufám, že jí k tomu pomůžeme i my. A to jak v Jablonci, tak hlavně příští neděli proti Brnu. Matějská počká, hlavní dostihy jsou až někdy v červnu, takže by nic nemělo bránit tomu, dostavit se na Letnou. Já ten pohár pro mistra chci na Letné. A co vy?