Jumbo1 | 29.03.2010 07:28

Je neděle večer, většina z nás se chystá zítra do školy či práce, a až se ráno probudíme, budeme se budit do velikonočního týdne. Vlastně by se nabízelo říct velikonočního šestidenní. Začíná se Škaredou středou, následují Zelený čtvrtek (kdy Kristus naposledy večeřel se svými apoštoly), Velký pátek (kdy byl Kristus ukřižován, jde o hlavní velikonoční svátek spojený s půstem), Bílá sobota a Boží hod velikonoční (kdy Maří Magdalena a další lidé jdoucí ke hrobu nalezli hrob prázdný, katolíci slaví vzkříšení Krista). Celé toto období končí na Pondělí velikonoční, kdy chodí tradiční koledníci s pomlázkami od domu k domu a dostávají vajíčka, sladkosti, peníze, a dospělí koledníci tu a tam i něco ostřejšího k napití.

Sparta si však první velikonoční nadílku připravila již na nedělní odpoledne, potažmo podvečer, kdy své fanoušky podarovala třemi body, a soupeře třemi krásnými kraslicemi, které měli podobu tří gólu v jeho síti. Po předzápasovém soustředění v hospůdce zaujímají fanoušci svá místa, a aplaudují předsedovi žateckého fanklubu Sparty, který slaví krásné 70. narozeniny (pan předseda, fanklub si ještě musí nějaký rok počkat J). Pak už může začít vlastní zápas, Sparta nastupuje v tradičních rudých, Brno v netradičních modrých dresech s černými trenýrkami.

Brno na Letné v první půli dlouho ukazovalo, proč se mu na jaře zatím daří. Hosté dobře kombinovali, byli pohybliví a se Spartou hráli minimálně vyrovnanou partii. Jediná větší šance Sparty se zrodila už ve čtvrté minutě, kdy střílel Igor Žofčák, ale jeho střela cíl nenašla. Už se pomalu schylovalo k tomu, že první půle skončí bez gólů, když se v akci opět objevil Libor Sionko. Přebíral míč ve vápně a v momentě, kdy se chystal udělat kličku, brněnský brankář ho fauloval. Sionko se ocitl na zemi a brněnský tým v nezáviděníhodné situaci, protože hlavní sudí proti hostům bez váhání nařídil penaltu. Míč si tradičně postavil Igor Žofčák, ovšem penaltu netradičně neproměnil. Kopl penaltu tak, že brankář Brna s ní neměl problémy, a dorážka Sparty šla jen nad.

Zklamání diváků bylo patrné, avšak naštěstí netrvalo dlouho, protože o pět minut později vypíchl hostující hráč míč tak, že se k němu dostali sparťané, Wilfried narazil Kuckovi, a ten, byť z úhlu, nedal pěknou střelou brankáři šanci, takže Sparta vedla - 1:0. To běžela 43. minuta. Do konce poločasu už se skóre nezměnilo, takže do kabin odcházeli spokojenější hráči Sparty.

Začátek druhého poločasu by se dal s trochou nadsázky vystihnout názvem alba od známé metalové kapely Metallica. To album se jmenuje Kill‘ em all - zabij je všechny. Sparta po fotbalové stránce zabila Brno během 7 minut druhé půle. Nejdřív po odraženém míči výstavní ranou skóroval ve 47. minutě Kadlec, a orámoval tak krásně přestávku - 2:0. To už bylo veselejší a na brněnských hráčích bylo vidět, že jsou takovým úvodem poněkud zaskočeni.

Za další čtyři minuty se asi hosté nestačili divit znovu. Bony Wilfried sice trefil jen břevno brněnské branky, ovšem balon se odrazil k Juraji Kuckovi, který už se trefil daleko lépe, tam, kam mohl a měl, to znaemná do brány - 3:0. Kucka měl oprávněnou radost z toho, že dal poprvé v životě dva góly, fanoušci měli radost ze třetího gólu a rozhodnutého zápasu.
Bohužel pro Spartu přišly dvě nepříjemnosti, nejprve se zranil Erich Brabec (podle prvních zpráv problémy se stehenním svalem). Vystřídal ho Lukáš Hejda, který se zranil za dalších třináct minut (výron v kotníku). Doufejme jen, že zranění nikoho z nich není vážné a přejme jim brzké uzdravení. Zbytek zápasu se sice v podstatě pouze dohrával, ale oba týmy předváděli i za rozhodnutého stavu poměrně slušný fotbal, takže diváci (snad s výjimkou těch, kteří fandili Brnu) mohli odcházet spokojeni jak z výsledku, tak i z předvedené hry.

Po konci zápasu se ještě dozvídáme příjemnou zprávu v podobě bodové ztráty Teplic ve vršovickém kráteru, kde sídlí Bohemians 1905, takže se můžeme rozejít domů, do hospod, či někam jinam v ještě lepší náladě. Příští týden hraje Sparta na půdě Plzně, které je zatím v tabulce vysoko a hraje o evropské poháry, a pak nás čeká trojutkání se Slavií Praha, první dva zápasy v rámci Ondrášovka cupu, třetí pak jako ligový.

Bylo by jistě skvělé porazit jak Plzeň, tak třikrát Slavii, a udělat tak další kroky k výhře jak v poháru, tak i v lize. Pak bychom si všichni společně mohli zazpívat oslavné mistrovské chorály. No není to lákavá představa? Věřím, že ano, a proto buďme na zápasech Sparty kdykoliv to jen bude trochu možné, hráči jistě naši podporu ocení dobrými výkony, či alespoň dobrými výsledky. My přece víme, že Spartička je nejlepší, Spartička je prostě ze všech, Spartička je nejlepší…

AC Sparta Praha - 1. FC Brno 3:0 (1:0)

Branky: 43. a 51. Kucka , 47. Kadlec

Rozhodčí: Hrubeš - Wilczek, Tacina
ŽK: Bureš, Jílek
Počet diváků: 10 655

Sestava Sparty: Blažek - Kušnír, Brabec (61. Hejda, (74. Kladrubský) ), Řepka, Pamič - Žofčák (55. Vacek), Kucka, Hoheneder, Sionko - Wilfried, Kadlec. Trenér Jozef Chovanec
Sestava Brna: Bureš - Jílek, Huška, Trousil (33. Križko), Husár (46. Okleštěk) - Dostálek, Křeček, Polách (74. Borák), Kalabiška - Rabušic, T. Došek. Trenér Miroslav Beránek

Jumbo1 | 29.03.2010 07:28 Vstoupit do diskuze