Jumbo1 | 13.04.2010 13:12

Je pracovní den, pondělí, déšť, vítr, zima, zápas je v 17:30 a v televizi. Přesto však více než 18 000 diváků usedá do ochozů letenského stadionu. Je tady opět derby Sparta - Slavia. Říká se, že derby nemá favorita, tentokrát ho ale mělo. Byla jim Sparta. Vzhledem k aktuální formě, postavení v tabulce, i vzhledem k tomu, že Sparta by se výhrou vrátila na první místo před ostravský Baník, zatímco Slavia by při výhře byla nejlépe šestá. Před zápasem proběhla prezentace vlajek jednotlivých fanouškovských skupin Sparty. Následovala hymna, kterou zpívá stále více a více lidí, to je jedině dobře, jen tak dál.

Zápas začal. Slavia nastoupila trochu překvapivě v brance s Maniakem a útočení ze začátku moc nedává. Nejnebezpečnějším útočníkem Slavie je Grajciar, a to ještě z přímých kopů. Jeden trefil konstrukci branky, druhý šel těsně vedle. Sparta sice útočí o něco intenzivněji, ovšem bez gólového efektu. Zápas je tak ze začátku hlavně reklamou na fanoušky. Choreo v 10. minutě se podle mého soudu celkem vydařilo, i když celý nápis jsem ze svého místa nepřečetl.

Oba kotle dělají co mohou, choreografie jsou k vidění na obou stranách, v domácím kotli jsou k vidění obouručné vlajky. Na obou stranách se našlo i pár pyrotechnických hraček, které však spořádaně po jejich spotřebování zhasínají v kotli, nic nekončí na ploše, což je dobře, nevziká tak zbytečně problém. K fandění domácího kotle, který je po dlouhé době napěchovaný k prasknutí, kde se dá se velmi dobře přidává i plná protilehlá tribuna, a zejména některé protislávistické pokřiky tak mají patřičnou hlasitost.

Téměř čtyřicetiletý Vaniak ve slávistické brance odolává střelám Sparty a dlouho drží pro Slavii bezbrankový stav. Ve 39. minutě však slávistická obrana špatně odhlavičkovala balon balon, Libor Sionko vystřelil, a míč skončil v brance Vaniaka, kam ho tečoval slávista Kopic - 1:0. Trochu šťastný, nicméně dle mého soudu zasloužený gól. O pár okamžiků později to mohlo být o dva góly ale Vaniak tentokrát Libora vychytal.

Přestávka probíhá ve znamená front všude (nikomu to ale nevadí), hodnocení hry výkonu, ale i fandění. Převažuje optimismus a spokojenost. Je příjemné pozorovat, že téměř nikdo nepochybuje o vítězství Sparty.

Po přestávce hra pokračuje podle scénáře z první půle, Sparta má převahu. Na mokrém terénu však tu a tam kombinace vázne, Sparta nabídla pár střel z dálky, a i pár tutovek, které však zlikvidoval překvapivě velmi dobře chytající Vaniak. Šance Slavie, pokud k nim došlo, s přehledem likviduje obrana, případně Blažek, takže Sparta nakonec vítězství uhájila. V závěru zápasu si domácí fanoušci s chutí zakřičeli pokřik o vládcích Prahy, a věčně druhých slávistech. Následuje závěrečný hvizd rozhodčího, oslava s hráči, při které do kotle letí i pár dresů, a odchod domů, či někam na pár kousků doprobrat dojmy z derby. Sečteno a podtrženo, pěkné odpoledne s pěkným koncem.

Za týden hraje Sparta v Budějovicích, pak ji čeká doma Střížkov, a pak jede na Bazaly, kde se dost možná bude rozhodovat o titulu. Ještě předtím ji ale čeká odveta poháru. Zvěstí o handlu je všude plno, já však věřím (a nejsem doufám sám), že hráči se na nějaký handl se Slávií vykašlou (byla by to potupa a urážka posvátných rudých barev), a Slavii zadupou do země a vyprovodí z poháru. Zkrátka ja dobře, že se zachovají jako kdo? Přece jako VLÁDCI PRAHY!!!!! Vzpomínám si na jednu ultra samolepku, na které je naspáno AC Sparta Praha, pride of Bohemia., tedy AC Sparta Praha, pýcha Čech. Doufám tedy, že se hráči zachovají tak, abychom na ně mohli být pyšní i po čtvrtku. Sparta Forever!