Bombito | 06.05.2010 09:08

„Je nejlepší! Je nejlepší! Spartička je nejlepší!“ Znělo včera často z našeho kotle a protilehlá tribuna se přidávala. Moc hezky se to poslouchalo a i cestou z Letné mě tento popěvek neustále zněl v uších. Jak rád bych si ho zazpíval i příští sobotu snad ani nemusím říkat. Gambrinus rychlík se žene závratnou rychlostí. Po nedělním skvělém fotbalovém představení můžeme již ve středu vidět naše rudé kluky bojovat na Letné. Škoda, že si tuto možnost nenechalo ujít jen 8 849 fanoušků. Hrajeme o titul, situace v ligové tabulce už nemůže být dramatičtější, jde o každou vstřelenou branku a stejně diváci nepřijdou. Nechápu!

Divné dohady předcházejí toto utkání. Čtyři hráči Slovácka si v posledním zápase nechávají dát čtvrtou žlutou kartu, aby si svůj trest „odseděli“ na Spartě. Hned se píše o znevážení soutěže. Ale proč? Já jejich chování chápu, na Spartě mnoho šancí nemají a potřebují nastoupit v domácím zápase v nejsilnější sestavě. To přece není nic nezákonného, jen využili stávající stav. Trenér Soukup je nemusel nominovat k utkání a stejně by je šetřil na důležitější duel. Jozef Chovanec se zachoval zcela opačně, Tomáše Řepu se sedmi kartami na kontě postavil i s rizikem, že mohl před dvěmi závěrečnými zápasy dostat osmou žlutou a tím by měl po sezóně. Dovedu si představit tu kritiku, kdyby ji Tom skutečně vyfasoval. Náš trenér by byl za hlupáka, že kapitána postavil do zápasu, který jsme dle předpokladů měli jasně vyhrát. Co je dobře, co je špatně?

Konec diskuzí, hymna zní Letnou, hráči nastupují. My, až na vykartovaného Nikiho, ve stejné sestavě jako na Bazalech. Igor Žofčák ho plně nahradil, dokonce dodal přidanou hodnotu v podobě gólu. V sestavě hostů nastoupil „andílek“ Lukáš Zelenka a sparťanští diváci mu dali najevo, že na něj nezapomněli. V kotli Slovácka je asi padesátka nejvěrnějších, začali dobře, úsměvným „Ga lá cticos! Ga lá cticos!“, s postupem času propadli do vulgárnosti a obvyklých urážek Pražanů. Škoda!

Zápas začíná velkou šancí Sparty, brankář Vašek však drží čisté konto. Obrana Slovácka je pod velikým tlakem, hraje se výhradně na polovině hostů. Celých 15 minut Vašek a spol. odolávají, poté dostane přihrávku do běhu Bony, proběhne obranou jako tank a z nějakých 18-20 metrů vypálí přesně k tyči. Vašek je krátký a Bony je v objetí spoluhráčů. Přicházejí další a další ataky, ale na gól si musíme počkat opět 15 minut. Žofi z dálky vypálí, někdo míč tečuje a Vašek je opět smutný. Vedeme 2:0 a Letnou znějí oslavné chorály. Jedinou velkou možnost ke vstřelení čestného gólu Slovácka připravil Manuel Pamič pro Nestorovskiho, jeho „bomba“ však letěla jako padající chleba s máslem. Matúš s ní žádnou práci neměl. Ozdobou prvního poločasu byla krásná střela Libora Sionka ze 30 metrů a skvělý zákrok Vaška. Přestávka je orámována dvěmi šancemi Slovácka, ale Koza si čistý štít drží. To už lije jako z konve.

Také v druhém poločase se hraje na jednu branku, převaha Sparty není vyjadřována brankami, pouze zmařenými šancemi a množstvím rohových kopů. Na ty se však nehraje, diváci chtějí vidět góly! Dočkávají se na konci osmé desetiminutovky. Po centru Žofiho do vápna se nejlépe orientuje Bony a hráči i diváci se radují potřetí. Pět minut před koncem je ještě veseleji. Ondra Kušnír hlavičkou zvyšuje na 4:0 a diváci požadují populárního búra! Na něj bohužel nedošlo! Vzhledem k výsledku Baníku na Kladně by se i hodil.

Pro Spartičku to bylo pohodové utkání. Hráči Slovácka na něj raději rychle zapomenou. V oslabené sestavě neměli sebemenší šanci na úspěch. Útok téměř neexistoval, v záloze Zelíčko na všechno nestačil a obrana byla pod permanentním tlakem. A brankář? Ten by si nepomohl ani citátem Vaška z libreta Smetanovy opery Prodaná nevěsta: „Ne... ne... nebojte se! Já... já ne... nejsem medvěd! Já...já...já jsem Vašek!“ Naši hráči z něj strach skutečně neměli a nasázeli mu do sítě čtyři krásné góly! Jinak je to opravdu hodný a slušný kluk. To vám ostatně potvrdí i Kecal z výše zmíněné opery. Na otázku sedláka Krušiny: „Nu, jakýpak je ten Vašek?“ odpoví: