Manics | 20.09.2004 16:26

V pěti kolech ve kterých Spartu potkali lehčí soupeři, se tým Liberce dal označit jako první vážnější ligový soupeř. Takže v neděli krátce po poledni jsem vyrazil s některými výjezdovými harcovníky ale i nováčky do Liberce s očekávaním jak se zápas vyvine. Mé obavy z toho jak bude vypadat hra zálohy bez distanovaného Tomáše Sivoka, který se rozehrává do excelentní formy, a případné absenci Karla Poborského rozptylila až zastávka u stánku u letadla, které se nachází kousek od Night klubu „Zámeček“. Zde došlo na nějaké hamburgery, sýry v bulce ale zejména na vynikající míchanou (jahodovo-vanilkovou) zmrzlinu, kterou sličná slečna vskutku umně natočila. A jelikož nám z velkého množství zmrzliny začalo být chladno vyrazili jsme směr Liberec. Zde jsme pěkně blízko stadionu u Nisy zaparkovali a po zakoupení lístku jsme zamířili do sektoru pro hosty. Ten je sice nově zastřešen, ale podle informací od častějších návštěvníků, je sektor pro hosty o poznání menší.

Ale to už je zahájená hra a první goalové příležitosti domácích. Obavy se navracejí, a od souseda po mé pravici si vyslechnu dvě prognózy. „Budeme rádi za bod“ a „Puček je v pohodě, ten nás řezat nebude“. Ta druhá se již po několika minutách a sporných verdiktech nepotvrzuje, jelikož rozhodčímu ani moc nepomohl značně váhající a nejistý asitent. A také se možná nechal unést domácím publikem, které se při každém kontaktu bouřilo jak hurikán Ivan. Naštěstí s přibývajícími minutami míč častěji pobývá na kopačkách Sparty a na polovině Liberce, který zodpovědně brání v osmi lidech. I přesto se Sparta dostává do několika slibných šancí, zejména Jan Šimák který optimálně netrefuje míč v dobré pozici a Tomáš Jun který pěkně střílí ale do místa kde je domácí goalman. S dobrým pocitem ze hry hráčů v rudých dresech, a s vědomím že si kluci nechávají goaly na druhý poločas, kdy budou padat do brány blíž k našemu sektoru. A tak po zahajení druhého poločasu pokračuje bušení do liberecké obranné zdi postavene na jejich šestnáctce. Karel Poborský, Milan Pacanda i Aleš Urbánek se snaží, ale stříbrná Roteira se odrážejí od libereckých obránců mimo nebezpečí. A tak i přes náš tlak začínám pomalu dávat sousedu za pravdu že bod nám bude tentokráte stačit, ale hráči na hřišti se nevzdavají … A tak poté co se ve sparťanském sektoru objevují ohně, obrana Liberce se jich zalekne a udělá chybu když na okamžik dá Tomáši Junovi na malém vápně prostor, a ten zužitkuje pěkný centr Aleše Urbánka. Vedeme pár minut před koncem 1:0 a můžou začít oslavné chorály ve sparťanském sektoru, které vrcholí po závěrečním hvizdu děkovačkou s hráči Sparty. Tak tedy zmýlená neplatí, tři body z Liberce byly zasloužené, a doufám že věta: “Pučku ty jsi Helebrant“ už nebude muset být z mých úst nikdy vyřčena :). Poté odjezd směr Praha s hřejívým pocitem tří bodů náskoku na druhé Brno.

Závěrem je třeba poznamenat, že výkony některých nových posil (zejména Marka Čech , Aleše Urbánka a Jana Šimáka) nám dávají důvod k aspoň částečnému optimismu, zvláště když Radek Kováč se začína jevit jako pravý vůdce stoperské dvojice resp. celé obrany. V tomto zápase nám možná přidělal vrásky fakt, že Pavel Pergl po několika nepovedených přihrávkách znejistěl a donutil tím trenéra ke změně na jeho postu. A také to zjištění že i Karel Poborský je jen člověk a i jeho můžou potkat zdravotní problémy a s tím spojené treninkové manko, které je znát v zápasech. Ale v těchto okamžicích je třeba vyzdvihnout, že jako správný kapitán prokazuje bojovností vůli po vítězství.