Jumbo1 | 22.10.2010 11:10

Je po jedenácté večer, jedu v tramvaji, a kousek ode mě slyšim zklamané hodnocení závěru zápasu s lehce brněnským přízvukem. Ti kluci mají pravdu, napadá mě, tohle se nesmí stát. Cože se stalo? Sparta ztratila dva body doslova v poslední sekundě. Zbytečně ztratila. Napadá mě v tu chvíli vzpomínka na loňské dva duely s Eindhovenem, kdy jsme také zbytečně ztratili v závěru, doma dva body, venku jeden. Tentokrát se nejednalo o zápas se soupeřem z Nizozemska, ale ze země, která rovněž oplývá kvalitním sýrem, ze Švýcarska.

Z nedávné minulosti si asi český fanoušek vzpomene na zápasy Slavie proti švýcarským týmům. Slavia tehdy dopadla neslavně, Sparta proti Lausanne nedopadla o moc lépe.Mnozí si (asi i oprávněně) mohli myslet, že zápas by měl být snadnou záležitostí pro Spartu, neboť soupeř je ze druhé švýcarské ligy, a do Evropy se dostal jen díky finálové účasti ve švýcarském poháru (a to ve finále dostal šest gólů).

Úvod zápasu tomu ale nenasvědčoval. První gól dali hosté a to už v 6. minutě po rohu - 0:1. Spartu to ale nesrazilo, ba naopak. Už v 10. minutě dokázala odpovědět, když si Bony dobře zpracoval balon a chladnokrevně zakončil - 1:1. To ale nebylo vše. Za dalších deset minut doputoval přesný centr ke Kuckovi, který skóroval podruhé - 2:1. A za další tři minuty vyvrcholila vynikající sparťanská třináctiminutovka, Wilfried nejdřív naznačil brankáři střelu, a pak ho krásně přeloboval - 3:1. Lausanne krom gólu v první půli nic podstatného nepředvedlo, takže do kabin se šlo s příjemným dvoubrankovým vedením pro Spartu. Optimismu všude plno, až jsem si říkal, jestli bychom neměli počítat zajíce až po honu. Ukázalo se, že jsem měl pravdu, ale ani nevíte, jak rád bych se mýlil.

Druhou půli začala opět lépe Sparta, když Kucka dvakrát prověřil gólmana hostí, poté pěkně zakombinoval uvnitř vápna s Wilfriedem (bohužel bez gólového efektu), a Brabec za chvíli trefil hlavou tyč. To bylo ale na delší dobu ze strany Sparty vše. Sparta Lausanne často ve druhé půli nechávala hrát (přišlo mi, jako by hráči Sparty byli ukolébáni náskokem, a místy k tomu přistupovali stylem - vedeme o dva, to stačí), a hostům se podařilo čtvrt hodiny před koncem snížit, když hostující záložník vyslal z dálky pěknou střelu, která se zastavila až o síť za Blažkovými záda - 3:2. Z konce zápasu, který původně vypadal na poklidné dohrávání, se tak stalo zbytečné drama. Sparťané to ještě umocnili tím, že si při útočné akci nerozuměli Sionko s Matějovským, a připravili se tak o velkou šanci na skórování a pojištění tří bodů. Respektive Sionko si zřejmě věřil na to, že samostatný únik promění, leč bohužel se tak nestalo. Jak se o pár okamžiků později ukázalo byl to jeden z rozhodujících, ne-li rozhodující okamžik zápasu.

Pojistka tedy nepřišla, naopak přišla, obrazně řečeno, rána mezi oči. Sudí signalizoval čtyřminutové nastavení. Na tom by nebylo nic divného, ve druhé půli padl gól, semtam bylo ošetřování, střídání apod. Nicméně, skutečnost byla taková, že sudí nastavil skoro šest (!) minut. Tedy téměř o 50 % více, než signalizoval. I když si o těhle zbytečně dlouhých nastaveních myslím vše (jistě, má se nechat dohrát poslední akce, ta ale netrvá dvě minuty), nastavení bylo pro obě strany stejné. Pochopili to ale zřejmě pouze hráči hostí. Jak jinak si vysvětlit fakt, že hráči Sparty neuhlídali hosty, kteří stihli skórovat? Myslím, že by každý pochopil, kdyby v posledních dvou až třech minutách odkopávali balony nazdařbůh, a každý by pochopil i trochu toho taktického zdržování. Hráči Sparty si ale zřejmě mysleli, že už je konec, protože při vyrovnávacím gólu hostí jsem neviděl, že by někdo ze sparťanů šel po míči důrazně, aby ho odkopl. Aby ho odkopl kamkoli, samozřejmě kromě vlastní brány. Bohužel, nestalo se tak, a hosté vyrovnali - 3:3.Odcházím zklamán, náladu mi trochu zvedá pouze fakt, že CSKA Moskva přejelo Palermo venku, takže Sparta i přes remízu zůstává druhá ve své skupině. Ale boj o postup si tímhle zbytečně zkomplikovala.

Nicméně, už v pondělí nás zase čeká další boj o body, tentokrát o ligové, a to v Liberci. Zápasy v Liberci bývají tradičně vyhecované s dobrou atmosférou, a protože fandit se má, i když se nedaří, tak doufám, že nás v Liberci bude co nejvíc a Spartu podpoříme. Byl by asi načase začít stahovat náskok Plzně, aby byl na jaře titul ve správných rukou…