Bombito | 31.10.2010 09:28

Kniha Genesis popisuje Eden jako Rajskou zahradu, ve které žili Adam a Eva od svého stvoření Hospodinem až do svého vyhnání. Synonymem Edenské zahrady je často používán termín Ráj. Některé prameny používají tento výraz pro místo, kterým je královstvím řízené Bohem. Pokud byl Bůh Sparťan, je vše jasné. Raději se však nebudu pouštět do dalších dedukcí, zůstanu u konstatování faktu, že v Edenu se Spartě nadmíru daří. A budu si přát, aby tato skutečnost měla dlouhého trvání.

Už čtrnáctý dílek navlékla na svůj náhrdelník letošní Gambrinus liga. Jediným diamantem na tomto náhrdelníku je mužstvo Viktorie Plzeň, ostatní týmy jsou jen obyčejné skleněné korálky, jen výjimečně se lesknoucí ve světlech ramp. To platí i pro naší Spartičku. V současné fázi soutěže je to bohužel krutá pravda. Plzeňáci si za své výkony primát zaslouží.

Další ligové derby s Bohemians 1905 nehrajeme ani v Ďolíčku, ani na Strahově, ale ve výše zmíněném Edenu, kde našli klokani svůj nový azyl. A za svou letošní bilanci v novém působišti se nemusejí stydět. Ještě tam neprohráli! Po dnešním zápase už tato bilance neplatí! Sparta potvrdila, že Eden je rájem především pro ni. Dvě vyhraná ligová derby s jinými zdejšími podnájemníky dnes vyšperkovala dalším tříbodovým ziskem.

Po šťastném pondělním vítězství v Liberci nastupujeme do malého pražského derby se třemi změnami. Místo Adiaby, Bonyho a Sionka dnes nastoupili O.Kušnír, J.Podaný a Leo Kweuke. Od samého začátku bylo jasné, že to bude souboj naší ofenzívy s obranou Bohemky. Osobně jsem byl nejvíce zvědav, jak si povede Leo Kweuke. V minulých zápasech leccos naznačil, dnes očekávání naplnil. Na trávníku jsem dnes lepšího hráče neviděl. Bojoval, dřel, střílel, dal jedinou branku zápasu! Skvělý výkon! Je jen na něm, aby podobné představení dokázal zopakovat co nejčastěji. První „oťukávací“ minuty končí nečekanou bombou Kweukeho asi z 35 metrů do břevna. Sňozík byl krátký! Na konci první čtvrthodinky byl Jarda Blažek naopak správně dlouhý. Po Řepově kiksu a Pamiho „malé domů“ se vyšrouboval do patřičné výšky a gólovou střelu svého obránce vyškrábnul na roh. Snad jen Kácova střela těsně vedle a další nastřelené břevno Kweukeho stojí za zaznamenání. Jinak vyrovnaný boj od vápna k vápnu bez momentů překvapení. Přestávku vyplní souboj malých sparťánků se stejně malými klokany a další zbytečná žlutá karta pro Tomáše Řepu za řeči! ;-(

Druhý poločas začal tvrdým soubojem Nikla s Leem ve vápně, který sudí Zelinka neposoudil jako penaltový. Leo se dočkal až v 10.minutě. Na centr Kuby Podaného z levé strany si naskočil nejlépe a nedal Sňozíkovi pražádnou šanci. Vedeme 1:0 a domácí fanoušci se baví dalšími urážkami Sparty. I v dalším průběhu hry se spíše bojuje než hraje fotbal, dobrým zjištěním je, že dnes dostávají nakopáno spíše domácí hráči. To dříve nebývalo zvykem. Nedobrým zjištěním však zase je, že místo doražení soupeře v posledních minutách bráníme náš těsný náskok. Protože však v domácím mužstvu žádný ostrostřelec není, vítězství nakonec ubráníme a vezeme domů další tři body. Naši fanoušci jásají, ti „nejlepší“ se nedokáží vyrovnat se zaslouženou porážkou a vyprovázejí naše hráče a trojici rozhodčích vulgárnostmi nejhrubšího zrna. Jak jsem během utkání několikrát zaslechl popěvek ze zelenobílého kotle: „My křičíme z plných plic…….!“, rád vám odvětím, že: „My křičíme z plných hrdel……..!“

Naprosto odlišně od vršovických fanoušků zhodnotil průběh a výsledek utkání na tiskové konferenci domácí trenér Hoftych. Stručně, jasně, objektivně. Smekám před ním klobouk.

Už ve čtvrtek nás čeká další souboj v Evropské lize, tentokrát na půdě týmu Lausanne Sport. Už první zápas na Letné naznačil, že současná Spartička nepotkává lehké soupeře. Pár nadšenců do Švýcarska vyrazí, vy ostatní držte palce našim klukům u televize. Oni budou bojovat i za vás.

Bohemians 1905 - AC Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 56. Kweuke

ŽK:Vacek, Řepka, Kušnír – Držík, Hartig, Lukáš, Trubila

Sestava Sparty:Blažek – Kušnír (67. Matějovský), Brabec, Řepka, Pamić – Kucka (77. Hejda), Kladrubský, Vacek – Kadlec (90. Kadlec), Kweuke, Podaný.