Bombito | 21.11.2010 22:36

Podzimní část Gambrinus ligy je u konce, jsme druzí.

První příčku okupuje Viktoria Plzeň a okupuje ji naprosto zaslouženě. Drtivou většinu zápasů odehrála velmi dobře, předváděla útočný fotbal, nasbírala nejvíce bodů, nastřílela nejvíce branek.

Pro nás je veliké štěstí, že ani ona neodehrála celou sezónu v ideální formě. V posledních zápasech začínala ztrácet ze svého hvězdného lesku a téměř nedostižný dvanáctibodový náskok se smrsknul na třetinu. Stále máme šanci obhájit letošní titul, zároveň však nesdílím euforii mnohých, že na jaře Plzeň snadno přejedeme. Ta možnost se zvýšila, ale pořád máme čtyřbodové manko a zejména mnohem horší rozlosování jarních zápasů. A Viktoria má zkušený tým vedený zkušeným trenérem. Nejásejme předčasně!

Samozřejmě bych si přál, abychom titul obhájili, ale dnes se mohu radovat pouze ze stažení bodové ztráty. Bude to na jaře těžké! Naděje však opět žije! Rád bych v červnu napsal článek MISTŘI IV, ale zatím to růžově nevidím.

Krátce k poslednímu letošnímu ligovému představení.

Mám-li být upřímný, na dnešním zápase s týmem Č.Budějovic se mě nejvíce líbil závěrečný hvizd rozhodčího R. Matějka. To jsem bral jako vysvobození z nepříliš povedeného zápasu. Vyhráli jsme, o výhru jsem se ani moc nebál, ale fotbalové radosti jsem si moc neužil.

Ale pěkně od začátku. Po pátečním zaváhání ligového lídra s bojovnými klokany se naskytla nečekaná možnost snížit ještě nedávno obrovský náskok Plzně na čtyři body. Pro někoho pouze na čtyři body, já takový optimista nejsem. Tato možnost má jeden háček. Háček docela velký, porazit budějovické Dynamo! To se nám již delší dobu nepodařilo. K zápasu je již připraven Ondra Kušnír, na marodce ho vystřídal zraněný Kláda. Na kraji zálohy opět s Martinem Zemanem, o svůj post bojoval celkem slušně.

Na pěkně upravený trávník přichází vlajkonoši s obřími vlajkami fanouškovských skupin a za zvuku sparťanské hymny nastupují obě jedenáctky. Vítá je víc než 8 000 diváků. Na dušičkové počasí slušná návštěva. V kotli hostí necelá desítka věrných. Všichni jsou zvědavi, zda-li Spartička umaže další bodíky z manka na Viktorii Plzeň.

První minuty utkání jsou v režii našich hráčů. Jeden útok za druhým se valí na branku P. Kučery, ale obrana hostí vše s přehledem odvrací. Co neletí nad branku, to odvrací obětaví beci. Začíná další trápení? Nikoliv! V 17. minutě letí další z mnoha balónů před branku hostů, tentokrát je Léo Kweuke dravější než beci i gólman Kučera a propasíruje míč do opuštěné branky! Vedeme 1:0 a svět je najednou o mnoho růžovější. Ani mrholení tomu nemůže zabránit. ;-) Osmělují se i hosté a Jarda Blažek se má co ohánět, čisté konto ale drží.

V další části zápasu se zdá být nejdůležitější personou představení sudí Matějek. Rozdává karty, píská fauly, často velmi špatně. Průběh utkání neovlivnil, ale zápas se mu dnes nepovedl. Šanci v předposlední minutě prvního poločasu Bony zahodil, a tak hráči odcházejí do kabin za stavu 1:0 pro Spartu.

Souboj nejmenších sparťanských nadějí, střelba na přesnost o slušné peníze, rozcvička náhradníků, to je program pro přestávkových 15 minut. Pro diváky občerstvení a hurá do druhé půle!

Někteří opozdilí diváci přišli o velkou šanci budějovických po „malé“ domů Kamila Vacka. Bláža napálil míč do útočníka Dynama a ten těsně minul jeho branku. Z ničeho mohlo být vyrovnáno! Další minuty se znovu hrají pod naší taktovkou, góly však stále nepřicházejí. Vedení 1:0 je velmi ošidné, stále mám v paměti náš poslední společný duel. Konec trápení přináší 58. minuta. Léo Kweuke skvěle potáhne balón, vnikne do vápna a mezi beky nalezne volného Bonyho. Pro něj už nebylo problémem míč dopravit do odkryté branky P. Kučery. Vedeme 2:0 a sledujeme další z afrických tanců. Nevadí mi! A docela rád bych jich viděl ještě hodně.

Budějovičtí se nevzdávají, ale již po hodině hry je zřejmé, že dnes pojedou domů bez bodů. I závěr zápasu máme pod kontrolou, hosté se k ohrožení naší branky dostávají především po našich zbytečných chybách. Otepkovo břevno je největší šancí, kterou dnes svěřenci trenéra Šilhavého na Letné měli. My jsme další branku nepřidali a tak závěrečný hvizd Radka Matějka byl vysvobozením pro všechny.

Důležité tři body jsme získali, snad se nikdo nezranil (O. Kušňa?) a formu před pozorovateli z Palerma jsme skvěle zatajili. Nebyl to zápas, na který se bude dlouho vzpomínat.

Zimní přestávku prožijeme na druhém stupínku a ztráta na vedoucí Plzeň už není nedostižná. Na jásot to není, ale možnost obhajoby titulu opět žije. Je jen na nás, jak s ní na jaře naložíme. Po nedávné beznaději znovu dýcháme!

Nyní nás čekají ještě dva důležité zápasy v Evropské lize. Ani v této soutěži to nemáme snadné, ale i zde naděje žije! S vaší podporou to budou mít kluci v rudých dresech o dost lehčí. Nenechte je ve štychu, i vy jste 12. hráčem Sparty. Kdo nevyrazí do Palerma, neměl by 15. prosince chybět na Letné v posledním letošním zápase naší Spartičky. CSKA Moskva bude těžkým soupeřem, ale poprat se s ním musíme.