Jumbo1 | 12.04.2011 10:24

Obvykle když píšu článek ze zápasu, vím, o čem bude, a mám semtam problémy s vymýšlením názvu. Tentokrát to bylo naopak. Název jsem měl hned. Jistá parta australských elektrikářů má opravdu píseň skoro na všechno :-) Ti rockověji založení z vás se jistě teď pousmáli, protože už vědí, kam mířím. Správně, tou partou australských elektrikářů myslím hudební skupinu AC/DC a písní je skladba Thunderstruck (úder hromu). Na Letné však včera neudeřil hrom, ale Leo, a to hned dvakrát. Snad mi tedy tu drobnou úpravu názvu bratři Youngové prominou. Bylo to pěkné derby, bavil jsem se dobře. Ale pěkně popořádku.

Derby pro mě začíná velmi příjemně, mám možnost nést vlajku Ultras na plochu. S radostí nabídku přijímám, pohled na zaplněné tribuny je krásný, kdo byl někdy na ploše před zápasem, kdy je plno, mi dá určitě za pravdu. Rychle uklidit vlajku, protlačit se davem u pokladny č. 1 (jak to chtějí ti lidé stihnout, když zápas za minutu začíná? Aspoň na derby by mohli přijít včas), a vecpat se do plného kotle. Zápas začíná, choreo, nějaký ohýnek, atmosféra slušná. V desáté minutě kope Sparta roh, první slušně kopnutý Matějovského roh po delší době. Balon se snáší do chumlu, Zápotočný prodlužuje na úplně volného Lea, který se nelekl toho, jak sám tam byl, strach dokázal překonat, a s přehledem udeřil poprvé a poslal balon za Vaniakova záda - 1:0.

Po oslavě gólu následovalo choreo na protilehlé tribuně a tribuně u letenské pláně, myslím, že se povedlo. Ještě ani všichni nestihli dát papíry dolů, když Matějovský krásně našel Lea. Ten už věděl, jaké to je být sám ve vápně Slavie (dvě minuty předtím si to vyzkoušel dokonale), a přesnou střelou k tyči udeřil podruhé a podruhé umožnil zaplněné Letné zazpívat si oslavný chorál - 2:0. Ve dvanácté minutě dobrý výsledek. Ze sektoru těch zpoza trati není slyšet ani slovo, není vidět jediný transparent, nic. Poprvé jsem je výrazněji zaslechl (s výjimkou pískání v úvodu zápasu, nadávek vlajkonošům, a skandování v průběhu zpěvu klubové hymny) slyšel až ve 25. minutě. Asi jsou umějí fandit jen když se daří. Ale to je jejich boj, ne náš. K dokonalosti tomu chyběl jen třetí Leův gól, který mohl dát za další dvě minuty, ale Slavii tentokrát podržel Vaniak, a proti dobré střele předvedl dobrý zákrok. Slavia pak vyrovnala hru v poli, ale k ohrožení Blažkovy branky se v podstatě nedostala. A pokud ano, Blažek chytal solidně, ve vápně si udělal pořádek, a s přehledem balony sbíral. Sparta bohužel také (zřejmě pod dojmem náskoku) ubrala plyn, takže ne že by se nebylo na co dívat, bylo choreo, bylo pyro, ale fotbalově už to až tak horké nebylo. Ještě těsně před půlí někdo ze sparťanů vyslal nebezpečnou bombu, ale ta bohužel o vlásek branku minula.

Poločasová pauza probíhá po delší době ve velkém klidu a dobré náladě. Jak se má bojovat za Spartu, to velkým sparťanům předvedli ti malí, kteří prohrávali se svými slávistickými vrstevníky 2:0, a stejně stihli otočit, a vyhrát 3:2. Dostalo se jim zaslouženého potlesku tribun, které zůstaly slušně zaplněné i v průběhu přestávky. Kluci museli mít radost, a já jim ji přeju, ten potlesk si zasloužili. Ve druhé půli už herní obrátky zdaleka nebyly takové, jako v půli první. Ani i v ochozech se fandilo o něco méně, zřejmě se tribuny řídily heslem jaký výkon, takové fandění. Slavia měla více ze hry, ale opět platilo, že směrem dopředu moc vymyslet nedokázala. Sparta však také ne, což je docela zarážející. Jistě, pochopím, že když tým vede o dva góly, stane se, že trochu poleví v tempu, nasazení, a i koncentraci. Ale tohle bylo dle mého názoru skoro až moc. Zbytečně jsme pouštěli Slavii do hry, a ta v závěru dokonce mohla skórovat. Vlček tečoval balon těsně vedle Blažkovy brány a Blažek také vytáhl svůj výborný zákrok, a balon, byť s pomocí břevna, za svá záda nepustil. Na konci zápasu fanoušci dali hodně hlasitě najevo, že jsou s výsledkem spokojeni (já bych bral i lepší výkon, ale porazit Slavii, to se počítá), kompletní jedenáctka Sparty přišla poděkovat a pozdravit fanoušky a ti se tak mohli v poklidu se rozcházet. Někteří (včetně mě), to vzali ještě přes pokladnu č. 1 pro lístek do Boleslavi, a na jedno vítězné pivko před spaním.

V neděli hrajeme ve městě automobilů, tak pojeďte taky. Od Prahy kousek, dobrá dostupnost veřejnou dopravou před i po zápase, takže mohou jet i ti, kdo nemají auta. K tomu kousek od stadionu sympatická hospoda, a o víkendu má navíc být přijatelné počasí  Vidíte tudíž nějaký důvod, proč nejet? Já ne. Takže v neděli v Boleslavi, jedeme za Spartou jedeme!

Sparta - Slavia 2:0 (2:0)

Branky: 10. a 12. Kweuke

Rozhodčí: Královec - Filípek, Kordula.

ŽK: Zápotočný, Pamič, Kušnír, Podaný - Hubáček, Kisel.

Diváci: 18 873.

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, Brabec, Zápotočný, Pamič - Kerič (90. Sionko), Abena, Matějovský (35. Kladrubský), Vacek, Kadlec (65. Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

SK Slavia Praha: Vaniak - Dostál, Kaufman, Hubáček, Trubila (89. Vlček) - Hora, Jarolím, Janda (74. Milutinovič), Koreš - Kisel - M. Černý (78. Zb. Pospěch). Trenér: Petrouš.

Jumbo1 | 12.04.2011 10:24 Vstoupit do diskuze