Bombito | 29.05.2011 08:37

Také v posledním kole letošního ročníku GL Sparta zvítězila, ale radost z vítězství je zkalena mnohými pochybnostmi. Votrokům jsme oplatili porážku z úvodního podzimního kola, vlastně i přidali gól navíc, ale nechybělo mnoho a nevyhráli jsme. Začátek utkání nám vyšel dle představ, dali jsme rychlou úvodní branku, ale v druhém poločase jsme se strachovali o výhru. Získali jsme o šest bodů více, než v loňské mistrovské sezóně, ale jsme druzí. Celý rok jsme, díky nepovedenému podzimu, stíhali fotbalisty Viktorky Plzeň, nakonec jsme hrozivou dvanáctibodovou ztrátu stáhli na jeden bodík, ale slaví se v Plzni.

Naši hráči si v posledním zápase mohli alespoň částečně udobřit své příznivce za nedobré jarní výkony, ale nepovedlo se jim to. Tomáš Pekhart mohl získat korunu nejlepšího ligového střelce, ale nakonec slaví jablonecký David Lafata. Je sobota odpoledne, hezké počasí, daleko do dovolených, Sparta hraje doma, ale přijde jen šest a půl tisíce diváků. Určitě bych mohl ve svých „ale“ pokračovat ještě dlouho, ale nechce se mi. Celá letošní sezóna, i přes dílčí úspěchy, má jistou nepříjemnou pachuť. Jsem rád, že je sezóna u konce!

Poslední ligové kolo se dohrává jen z povinnosti. O všem důležitém je rozhodnuto. Mistrovský pohár putuje do západočeské metropole, nepodařenou sezónu mají v Ústí nad Labem a zejména v Brně. V této bývalé baště našeho fotbalu mají o čem přemýšlet! Jejich letošní představení se jinak než ostudou nedá nazvat.

Naše bilance ostudná není, ale chlubit se s ní moc nemůžeme. Nevyrovnané výkony v lize, vyřazení Žilinou v závěrečné fázi bojů o LM, penaltová pohárová prohra v Sokolově. Z této bilance vyčnívá jen premiérová výhra v domácím Superpoháru a zejména některé výkony v Evropské lize. Výjezd do Liverpoolu patří jednoznačně mezi nejlepší zážitky posledních let.

Na to, jak se pomstíme hradeckým Votrokům za první ligovou prohru letošního ročníku GL, je zvědavo 6 597 diváků. Mezi nimi už bohužel není pan Jiří Pešek, náš bývalý vynikající hráč a pravidelný návštěvník letenského stadiónu. Derby s Bohemkou bylo posledním zápasem, kdy jsem ho na Spartě potkal. Dnes už střílí branky do nebeských bran. Čest jeho památce! Obě jedenáctky jsou nastoupeny a spolu s diváky tleskají Jurovi Kuckovi, který dostává od Sparty poděkování a dres s jeho 20. Jeho fotbalová rvavost a zarputilost nám hodně chybí. Juro, přeji Ti hodně úspěchů v dalším fotbalovém životě. A nejen fotbalovém!

A konečně už můžeme hrát. Sice bez potrestaných J. Podaného a M. Matějovského, zato s uzdraveným Vaškem Kadlecem a s dvojicí našich věží v útoku. První minuty utkání patří jasně nám, hradecká obrana odvrací naše ataky s vypětím všech sil. Uběhlo sotva 180 vteřin, Libor Sionko z pravé strany centruje do vápna a míč trefuje ruku R. Hochmeistera. Verdikt sudího Hrubeše je jasný a Tomáš Pekhart nedává Lindrovi v brance žádnou šanci. Jeho penaltová střela míří přesně do šibenice. Lepší začátek jsme si nemohli přát. Diváci jsou naladěni na vítěznou notu a dávají o sobě slyšet. Jejich elán však s postupem času upadá. Míč je stále častěji na kopačkách hráčů Hradce. Nic na tom nemění ani dvě zmařené pološance Léa Kweukeho nebo bomba Manuela Pamiče. Jarda Blažek se také nemusí přetrhnout, hosté nejsou před jeho brankou příliš nebezpeční, ale našim hráčům míč často nepůjčují. Jednou z mála radostí prvního poločasu je rychlý průnik Ondry Kušníra po pravé straně, následný centr do vápna, kde už si věděl rady kamerunský bijec. Do kabin odcházejí hráči s dvoubrankovým náskokem a diváci se jdou občerstvit s otázkou, byl-li první poločas tím lepším nebo horším dílem letošních ligových představení.

Ač je to těžko uvěřitelné, následujících 45 minut dalo jasnou odpověď. Áááá bylo správně. Výkonem ve druhém poločase naši borci dokázali, že vůbec nemusíme litovat nastávajícího fotbalového půstu! Hráči Hradce byli po celý druhý poločas lepším týmem, hru zcela ovládli. Jedna nebo dvě výjimky při našich protiútocích nemění nic na faktu, že z obou brankářů měl více práce Jarda Blažek. Nebýt jeho skvělého zákroku proti střele Pavla Černého, mohlo nakonec dojít k dělbě bodů. Deset minut před koncem utkání totiž snížil hradecký Pilař na 2:1. Ani to nás z mátožného výkonu neprobudilo. Že diváci nevyprovodili do kabin naše hráče pískotem, zapříčinila poslední akce našich hráčů letošního soutěžního ročníku. Do otevřené obrany hostí rychlým protiútokem vnikli Léo Kweuke s Tomášem Zápotočným. Posledně jmenovaný se štěstím prostřelil Lindra a dal svůj premiérový gól v rudém dresu. To byla tečka za utkáním i celou sezónou.

Závěrečná „povinná“ děkovačka a rychle domů a hlavně rychle zapomenout! Málokdy se těším na fotbalovou pauzu, ale letošek je výjimkou. Nejen hráči, ale i my fanoušci si musíme řádně odpočinou a nabrat nové síly na nastávající sezónu. Ta začne až za pár týdnů. Užívejte si ty dny, bez stresů a nervování, jak nejlépe dovedete. Dnes fotbalový absťák necítím, ale jak se znám, za pár dní budu pátrat, kdeže to ta naše Spartička přípravná utkání vlastně hraje. A vyšetřím-li pár hodin času, přes hory i doly za ní opět vyrazím! ;-)