Jumbo1 | 02.10.2011 10:31

Po vyhraném derby přišel další ligový víkend, a tentokrát byla Sparta hostem v nedaleké Příbrami. Příbram se divákům připomněla v předchozích dnech tím, že se pokoušela získat Toma Řepku (a málem se jí to podařilo). Nicméně málem není zcela, a Tom zůstal ve Spartě, přičemž v Příbrami byl alespoň na lavičce. V Příbrami je tradicí dobrá účast, ovšem s kvalitou fandění už to tak slavné nebývá. Tentokrát to bylo o něco lepší, a to i díky vývoji zápasu. Fanoušci pořádají na utkání cestu v koloně, kterou naše posádka nestihla. Ovšem prý každé auto z kolony bylo lustrováno jako vrazi. My i díky tomu, že řidič i spolujezdec vpředu na sobě nemají barvy Sparty, projíždíme bez problémů, ale posádka auta, které ze stejné benzínky vyjíždělo pár minut před námi, prohlížena je. Řidič se nejspíš provinil tím, že si na řízení auta vzal sparťanský dres. Divná pravidla. Nicméně pokud mám správné informace, na zápas se všichni dostali.

Za krásného, téměř letního, počasí vybíhají oba týmy na trávník. Příbram v tmavých, Sparta ve žlutých dresech, a hned od začátku se ukazuje, kdo bude pánem na trávníku. Po úvodních šancích, kdy ještě míč v Hruškově síti neskončil, zasáhl proti Kweukemu příbramský stoper. Zasáhl ovšem rukou (viditelnou až ze Svaté Hory), takže jediný logicky verdikt byl penalta. K té se postavil Vašek Kadlec, a i když Hruška uhodl stranu, neměl šanci - 1:0. V tu chvíli běžela desátá minuta zápasu. Sparta dál ovládala hru, postupně se probudili i její fanoušci, kterých jen do sektoru dorazilo několik stovek (slyšel jsem něco o cca 700 kusech), a po několika letech se konečně v Příbrami trochu fandilo. K tomu sluníčko, teplo, pivo kupodivu nedošlo již před zápasem, takže celkem pěkné odpoledne.

Další důležití věci se na hřišti začaly dít po půlhodině hry. A zase u toho byl dobře hrající Kadlec, který měl hodně prostoru i díky tomu, že Příbram zuby nehty bránila Kweukeho, ale na Kadlece už nezbývaly síly. Nejdřív zblízka pálil nad, pak krásnou dělovkou vystrašil Hrušku. Vzápětí dostal další ideální přihrávku za obranu, a opakovala se situace před druhým gólem z derby, jen aktéry byly Kadlec a Vidlička. První jmenovaný vypálil, brankář vyrazil pouze před sebe, a Vidlička dorazil do prázdné brány - 2:0 po pětatřiceti minutách hry. Takový průběh zápasu v Příbrami už dlouho nepamatuji, a to jsem tam byl minimálně pětkrát. Navíc i suverénní herní výkon, kontrola hry, kdy soupeř za první půli vystřelil snad jednou na bránu. A to v závěru, kdy po další dělovce Kadlece, tentokrát do břevna, domácí prakticky z protiútoku poslali dopředu krásný centr, avšak domácí hráč z pěti mětrů nenasměroval svoji hlavičku mezi tyče.

Přestávka je na sparťanské straně pohodová a veselá, občerstvení (minimálně tekuté) ještě je, vedení o dva góly těší, a všichni se těší na druhou půli. V té sparťanští fanoušci předvádějí dle mého názoru nadprůměrný support, nechybí choreo, a celý kotel se navíc obléká do rudých pláštěnek. Vizuální efekt musí být pěkný, semtam ohýnek, a aby se nám lépe fandilo, Peter Grajciar si naběhne mezi stopery, a v 53. minutě loví Hruška opět míč ze své sítě - 3:0. I nadále se hraje slušný fotbal, Sparta má několik dalších šancí. V hledišti je mezitím provedeno balonkové choreo, a dochází i k humorným situacím. V jednom okamžiku pořadatel zoufale řve do vysílačky: „Jak mám kur.. vědět, kdo to hodil, když všichni mají ty červený pláštěnky“. Nejspíš měl za úkol sledovat používání pyrotechniky, a trochu se mu to vymklo z podkontroly. Příbram v závěru zápasu má menší tlak, i několik šancí. Švenger musí dvakrát vytáhnout hodně dobrý zákrok, dle mého soudu chytil dva góly.

Po konci zápasu tradiční děkovačka, a odjezd domů. V Praze ještě jdeme na pozápasové pivo, a v klidu do postele s vědomím, že odpoledne se povedlo. Výkonem, výsledkem i atmosférou na utkání. Tak to má být. Příští týden reprezentační pauza a pak přijede na Letnou Reichenbergský sportovní klub, dnes pod názvem Slovan Liberec. Nenechte si to utkání ujít, protože možná přijedou i Švédky, a ty máme přece rádi, ne?  Takže za 14 dní přijďte podpořit Spartu, která letos ještě neztratila ani bod. Když jsme zvládli porazit devět soupeřů, zvládneme i toho desátého: Ale s podporou plné Letné v zádech to určitě půjde líp.