martinS19 | 16.10.2011 16:37

Reprezentační přestávka přerušila ligu na dva týdny a naše Spartička se po 9. kole hřála na prvním místě s desetibodovým náskokem před druhou Bohemkou 1905. Reprezentace nakonec vybojovala baráž o EURO v příštím roce a konečně se zase rozjela i naše nejvyšší soutěž. V 10. kole nás čekal letos velice silný soupeř, FC Slovan Liberec, který však v posledním kole překvapivě prohrál doma s Duklou 1:2.
V chladném říjnovém večeru si na Letnou našlo cestu solidních 12 305 fanoušků a všichni, vyjma fanoušků z Liberce, kterých přijelo celkem dost, věřili že Sparta prodlouží svojí sérii vítězných zápasů v této sezoně na deset.

Avšak poslední vzájemný zápas v květnu na Letné varoval, že to nebude nic lehkého. Tehdy jsme našeho sobotního protivníka porazili po velkém dramatu 3:2.

V sestavě Sparty byl kapitán Marek Matějovský, který kvůli zranění nemohl na reprezentační sraz, naopak v útoku chyběla naše stálice z Kamerunu Leo Kweuke, který si naopak zranění, asi z reprezentace, přivezl. V útoku ho měl zastoupit Miroslav Slepička.

Že to nebude dneska podle našeho očekávání, ukázala v 7. minutě dvojice Štajner - Breznaník, tedy nejlepší hráči zápasu, jak se později ukázalo. První ze strany centroval, druhý akrobaticky přes hlavu zakončil k tyči Švengerovi brány.

Než tohle Letná stačila vstřebat, museli jsme rozdýchat druhý šok. V 10. minutě zápasu Liberec zahrával standartní situaci, ke které se postavil Štajner a jeho centr by možná propadl do sítě i bez pomoci Šurala, který ho hlavou usměrnil do brány. 0:2 a série neporazitelnosti začala brát za své. Bohužel, včera to nebyl náš den. Šance na snížení měli Grajciar a Vidlička, kteří však bránu vždy přestřelili, nebo i Slepička který z úhlu trefil jen Bičíka. Na druhé straně zahrozil opět Breznaník, který se hnal na Švengera, ale ten dobře vyběhnul a šanci zmařil. Před přestávkou měl ještě Liberec šanci z rohu, která taky dost zaváněla vstřelenou brankou. Stav 0:2 v poločase byl nakonec ještě celkem příznivý.

Po přestávce jsme se snažili vstřelit rychle kontaktní gól, a zkusit vybojovat alespon remízu, největší šanci měl Tomáš Zápotočný v 60. minutě, ale z malého vápna nepochopitelně přestřelil...

A Liberec trestal. Asi nejhezčí akce zápasu, Štajner v obležení dvou hráčů v rudém krásně patičkou uvolnil Gebre Selassieho, který lehce přešel přes Manuela Pamiče a poslal centr na zadní tyč a Breznaník hlavou vstřelil svůj druhý gól zápasu, 0:3 a bylo rozhodnuto, debakl který asi nikdo nečekal.

Sparta se snažila alespon snížit, ale včera prostě nebylo přáno uhrát lepší výsledek. Zahrávali jsme hromadu rohových kopů, ale asi nejvíc byl povedenej ten, po kterém Slepička hlavičkoval vedle. Jinak jsme z nich nedokázali kloudně ohrozit bránu soupeře.

Bohužel, jsem trochu zklamán z atmosféry zápasu. Že se v našich končinách tolik nefandí, když se nedaří, na to už jsem celkem zvyklej, i když snaha byla. Lidi začali odcházet po třetím gólu. Spíš mě rozladilo že se z kotle ozývalo rasistické bušení na Gebre Selassieho. Jako proč? Že hrál dobře? Kde my by jsme bez hráčů tmavé pleti byli? V současné době teda hlavně bez Lea, v minulých dvou sezonách i Bonyho Wilfrieda. Někteří jedinci by se měli zamyslet. A řvát "Jude Slavie" mi v zápase s Libercem za nepříznivého stavu taky nepříjde, jako nejlepší způsob fandění. Ale to je na těch, kteří to řvali. Ať se nad sebou zamyslej.

Myslím si, že nakonec tuhle prohru můžem brát z té lepší stránky. Liberec nás vrátil na zem a ukázal že nejsme neporazitelní, ale naopak, když soupeř chytne začátek a dá dva rychlé góly a maká celý zápas, dá se proti nám uspět. Možná si naši hoši mysleli že další výhra příjde sama a soupeře trochu podcenili. A i my, fanoušci jsme se vznášeli moc nahoře. :-)) Navíc měl Liberec motivaci odčinit prohru s Duklou, i tohle bylo varování, které jsme si bohužel nevzali k srdci. Pořád však vedeme ligu o devět bodů, právě před Libercem a věřím že tohle byla na delší dobu zase poslední prohra. Je to jen na nás. Nemusíme se na nikoho ohlížet.

Další věc. Absence Kweukeho. Za něj prostě není náhrada, naše hra je hodně postavená na něm, Miroslav Slepička se snažil, ale útok byl včera poloviční. Doufám, že tohle si uvědomili i lidé z vedení a Lea podrží do konce sezony a nekývnou na první slušnou nabídku k přestupu v zimě, když nějaká příjde. Už delší dobu naopak nemůžu přijít na chuť Kadlecovi, nevím, proč dostává v sestavě přednost před Sionkem, nebo Marešem. Sice se mu povedl zápas v Příbrami (po dlouhé době nějakej), ale včera opět nebyl schopen kloudně zakončit akci, neobejde hráče, nenahraje, nevystřelí.

Na konec trochu pohledu do statistik. Naposledy jsme doma v lize prohráli loni 16. října s Teplicemi 0:2. Takže vlastně přesně po roce se historie opakovala. Navíc i s minulým ročníkem skončila série třinácti výher v řadě, která začala 6. května taktéž s Libercem...

V dalším kole zajíždíme do Teplic a i tam trvá jedna série. Deset roků bez výhry na Stínadlech. Tak je na čase ukončit i další sérii, co myslíte?