Tracy | 17.10.2011 11:09

Po reprezentační přestávce se opět ke slovu přihlásila Gambrinus liga a do letenského chrámu zavítali fotbalisté čtvrtého Liberce. Uplynulé dva týdny tak českou ligovou scénou hýbalo především angažování Františka Straky týmem zpoza trati do role trenéra. Podobně jako drtivá většina ostatních fotbalových i nefotbalových kontroverzních témat jdou proti sobě dvě skupiny odpůrců i zastánců. Dle mého názoru se Straka rozhodl ke kroku, v němž za jakéhokoliv vývoje nemůže být vítězem. Po dvě desetiletí už od svých aktivních fotbalových let byl ikonou sparťanských fanoušků a jedním z největších srdcařů této doby. Nejednou veřejně prohlašoval, že jeho srdce bije pro Spartu a s největším historickým rivalem z Vršovic by nemohl mít nic společného a většinu fotbalových fanoušků by ani podobná záležitost nenapadla. Nicméně stalo se a pro dříve tolik populárního "Franze" začíná velké peklo.

S blížící se sobotou už se ale přeci jen ve sparťanském éteru začalo mluvit i o fotbalovějších věcech a právě blížícím se zápasem s Libercem. Na Letnou přijeli Severočeši, kteří se v úvodu sezóny prezentovali velmi nevyrovnanou formou. Zatímco v úvodních čtyřech kolech si připsali deset bodů a to i přes tři zápasy na hřištích soupeřů, tak k jejich třem venkovním výhrám poté svěřenci Jaroslava Šilhavého přidali i domácí porážky s Teplicemi a především Duklou. Pro nás byl nejzajímavější ten fakt, že se Liberci dařilo v úvodu sezóny hrát pohledný fotbal a střílet branky, tudíž byla reálná šance o zajímavý fotbalový zážitek, neboť většina týmů přijíždí na Spartu zakopána na vlastní polovině a dobývat jejich svatyni je pak těžší úkol, než se může na první pohled zdát. Koneckonců i jarní duel se severočeským týmem nabídl naše vítězství 3:2 a jeden z těch povedenějších zápasů loňské sezóny.

Sparťané do utkání vstupovali s rekordní bilancí devíti výher, což se v úvodu sezony ještě nikdy žádnému týmu nepodařilo. K tomu je nutno zmínit, že Sparta letos vítězí relativně snadno a je vidět i změna v herním projevu, kdy i za svého vedení se hráči snaží útočit a přidávat další branky, jak to ukázali v posledních zápasech se Slavií a Příbramí. Právě vzhledem k letošnímu sparťanskému projevu a solidnímu termínu v sobotu podvečer se dala očekávat slušná ligová návštěva. Oficiálně nahlášených nakonec bylo přes dvanáct tisíc fotbalových fanoušků, kteří byli zvědavi, zda se povede i podesáté získat tříbodovou odměnu.

Trenér Martin Hašek už téměř tradičně postavil do branky Milana Švengera, jenž vstupoval utkání se sérií tří zápasů bez obdržené branky. Naposledy inkasoval v závěru domácího městského derby s Viktorkou Žižkov. Před ním nastoupilo nezměněné obranné kvarteto ve složení Vidlička, Zápotočný, Jarošík a Pamič. Tomáš Řepka se tentokrát nevešel ani na lavičku náhradníků. Před nimi nastoupil Luboš Hušek, který se tak po svém zranění vrátil na post obranného štítu. Reprezentační přestavku využil k vyléčení svých zraněných třísel i jeden z tahounů týmu, Marek Matějovský, nad nímž po celé dva týdny od zápasu v Příbrami visel otazník, v jakém stavu se jeho třísla budou nacházet, nakonec tedy k naší radosti nechyběl v sestavě coby špílmachr týmu. S ním se ve středu pole objevil kanonýr posledních zápasů Grajciar a na křídlech Kadlec s Láďou Krejčím a nejeden sparťanský fanoušek má stále před očima jeho nepochopitelné sestřelení libereckým Breznaníkem během ledného halového turnaje a následnou téměř půlroční vynucenou přestávku, která zbrzdíla Láďův vývoj. Ten už je každopádně fit a dostává opět možnost růstu ve svém fotbalovém vývoji, což dokázal na evropském šampionátu devatenáctiletých i v předcházejících ligových zápasech.

Nepříjemným překvapením pak byl fakt, že v zápasové nominaci se neobjevil kamerunský hromotluk Leo Kweuke, který se svými výkony dostal společně s Markem Matějovským do pozice takřka nenahraditelného hráče. Ovšem při dalším startu za kamerunský národní tým proti týmu Rovníkové Guinei přivodil zranění kotníku a Martin Hašek jej využít nemohl. Tím Leovi přeji velmi brzké uzdravení a snad jej co nejdříve uvidíme zpět v základní sestavě. Na hrotu tak dostal příležitost Miroslav Slepička, jednalo se o jeho první ligový start od úvodní minuty po návratu z chorvatského a posléze německého angažmá. Na lavičce náhradníků pak byl mimo jiných připravený i šestnáctiletý Lukáš Juliš.

Všeobecný šok na Letné způsobila už úvodní desetiminutévka zápasu, to když nejdříve v sedmé minutě Štajnerův centr využil ke skórování v akrobatické pozici tolik neoblíbený Breznaník a za tři minuty připravil liberecký veterán vstřelenou branku i pro Josefa Šurala a hosté zdvojnásobili své vedení. Naštěstí Martin Hašek není koučem, který by sahal po ručníku a boxerskou terminologií jej hodil na hřiště a tak jsme žili v naději o obratu ve vývoji hry i skóre, neboť stále před námi bylo více jak osmdesát minut hry. Zhruba v polovině úvodního dějství už se mohlo měnit skóre i na druhé straně, ovšem Slepička z brankového území nepřekonal Bičíka, následné dorážky nedokázali propasírovat skrumáží těl před libereckou brankou Krejčí i Matějovský. V další sparťanské šanci Grajciar svoji střelou trefil Fleišmana a odražený míč poslal půl metru nad libereckou branku Vidlička. Když už se zdálo, že Sparta začíná herně soupeře přehrávat, tak se Marek Matějovský výjimečně objevil na jeden moment v roli stopera a nepochopitelnou ztrátou míče nabídl exkluzivní příležitost Štajnerovi ke zvýšení libereckého náskoku, naštěstí mohl poté Matějovský poděkovat Švengerovi, který parádním zákrokem udržel sparťanské naděje na bodový zisk ve vzduchu. A když Švenger vychytal před přestávkou ještě Breznaníka, šlo se do šaten za stavu 0:2 a každý tak mohl doufat v bouřku sparťanskou kabinou, která by přispěla k obratu ve skóre, neboť defenziva byla v prvních pětačtyřiceti minutách zralá na čtyři inkasované kousky a útočná fáze nebyla o nic lepší.

Hašek do druhého poločasu nesáhl k žádné změně ve složení aktuální jedenáctky, na lavičce náhradníků tak zůstali Podaný, Sionko, Mareš či výše zmiňovaný Juliš. Úvodní minuty druhého poločasu nepřinesly žádnou výraznou změnu v průběhu zápasu, až po hodině hry zahrával standardní situaci Matějovský, Kadlec jeho prodloužil k osamocenému Zápotočnému, před nímž zírala už téměř odkrytá soupeřova branka, ovšem někdejší liberecký stoper ji dokázal ještě přestřelit. Za stavu 1:2 a s chybějící půlhodinou do konce zápasu by stále byla velmi slušná šance zápas otočit, místo toho však na obrazovkách svítila stále nula na kontě vstřelených branek Sparty a aby toho nebylo málo, Zápotočného zkrat potrestali Liberečtí třetí brankou a musím podotknout, že vzešla z opravdu velmi pohledné fotbalové akce, kdy Štajner patičkou na pravém křídle posunul míč do běhu Gebre Selassiemu, ten si elegantním posunutím míče udělal dobrý den z Pamiče a přesným centrem připravil druhou branku v zápase pro Breznaníka, jemuž stačilo hlavou trknout míč za Švengera, ten neměl šanci zasáhnout. Věřím, že se zejména takový Kadlec na tuto křídelní akci několikrát podívá a příště budeme moci sledovat něco podobného v rudém provedení. Třetí branka byla definitivním hřebíčkem do rakve sparťanské vítězné série. Sparťanskou uspávací hru se nepovedlo oživit ani střídajícímu Podanému.

S dalšími změnami čekal Hašek až na závěr zápasu, kdy už takřka zbytečně vyslal do hry Mareše se Sionkem, kteří vyměnili Slepičku a Grajciara. Protože se Sparta z letargie už neprobudila a hosté byli s aktuálním výsledkem spokojeni, už se v závěru zápasu neodehrálo nic, co by stálo za řeč a sparťanská vítězná série skončila téměř ostudou, domácí tříbrankovou prohrou. K výkonu jednotlivců nemá moc smysl se vyjadřovat, neboť by si všichni zasloužili návštěvu ČKD.

Malou útěchou je snad jen fakt, že největší papíroví soupeři v boji o titul, tedy Plzeň s Jabloncem, nezvládli úvod sezóny a stále tak máme výrazný náskok, ovšem pokud nepřijde návrat k předchozím výkonům, tak i současná osmibodová výhoda v čele nemusí být nějaké terno. Je to ta největší motivace pro další zápasy, ten následující odehraje Sparta v pondělí 24. října v Teplicích od 18:30 hod. a věřím, že i přes tento kolaps přijedou Spartu povzbudit do lázeňského města tisíce fanoušků, jak už to bývá poslední roky zvykem.