Bombito | 14.02.2012 08:46

Mám takový nepříjemný pocit, že ta zubatá s kosou chodí okolo nás poslední dobou nějak často. Jen za posledních několik měsíců jsme na Letné drželi minutu ticha na uctění zesnulých 3x. A úplně nejhorší je, že vždy se jednalo o mladé lidi. V létě Honza Marek a jeho spoluhráči z Jaroslavle, na podzim Roman Kukleta a nyní Lukáš Přibyl. Už o něm bylo napsáno mnoho slov, naprosto všichni se shodli na jeho charakteristice. Byl to skvělý, chytrý a věčně usměvavý kluk, který nás jen jednou jedinkrát zklamal. Svým nečekaným odchodem. Budeš chybět i mně, Lukáši! Měl jsem Tě rád! Odpočívej v pokoji!

V této pochmurné náladě vyrážím na Letnou. Spartička si na poslední přípravný zápas před úvodním „jarním“ ligovým kolem pozvala soupeře ze Slovenska. Tým Banské Bystrice. S bývalou Duklou Banská Bystrica sehrála Sparta v minulosti mnoho zajímavých zápasů. V mé paměti navždy utkvěly dvě utkání. 19. června 1985, v posledním ligovém kole ročníku 1984-1985, hrála Sparta na Štiavničkách s domácí Duklou a Bohemka hostila v Ďolíčku Trnavu. Oba pražské týmy měly stejný počet bodů, Sparta lepší skóre. Karty byly rozdány jasně. Bohemka byla proti Trnavě jasným favoritem, Sparta musela tehdy velmi silnou BB na domácím hřišti porazit. Naše rudé koně vyrazilo do Banské Bystrice podpořit v boji o titul hodně fanoušků. Ti, co jeli vlakem, vstoupili do historie. Jejich cesta byla zfilmována a dnes patří tento snímek do filmotéky mnohých fans. Jmenuje se PROČ?! Zajímavá je sestava Sparty, která v tomto utkání nastoupila (včetně náhradníků). Jan Stejskal, Julius Bielik, František Straka, Jozef Chovanec, Ivan Hašek, Vlastimil Calta, Josef Jarolím, Jan Berger, Miloš Beznoska, Lubomír Pokluda, Zdeněk Procházka, Stanislav Griga, Petar Novák.

Prakticky co jméno, to reprezentant! Ale ani tato „hvězdná pěchota“ nedokázala na Štiavničkách zvítězit. Krátce před koncem domácí vstřelili vítězný gól a naši už na něj nedokázali odpovědět. Závěrečný hvizd! Zklamaní sparťané odchází do kabin, my sedíme na tribuně a máme oči pro pláč. Po tvářích nám tečou slzy zklamání. Že by si Bohemka nedokázala doma poradit s Trnavou, tak tomu by nevěřil absolutně nikdo. Po několika minutách domácí hlasatel pustí do reproduktorů pořad S mikrofonem za fotbalem. A reportér z Ďolíčku jíkavým hlasem oznamuje do světa: „Trnava porazila Bohemku a titul zůstává na Letné!!!“ Naši hráči vybíhají z kabin a začíná nečekaná oslava titulu. Mistrovský návrat do Prahy je jedním z vrcholů mého putování se Spartou!

Druhá, ještě starší vzpomínka na boje s Duklou BB, připomíná veledůležitý druholigový mač na Letné, na jaře roku 1976. Sparta bojuje o postup do 1. ligy s mužstvy Frýdku-Místku a právě Dukly BB. Dnes se to zdá jako pohádka, ale na narvané tribuny se vměstnalo 36 000 diváků a další tisíce stály před stadiónem! V neuvěřitelné atmosféře Sparta Duklu válcuje, vede už 3:0, ale konec utkání je hektický-vítězství 3:2 nakonec uhájíme a k postupu do ligy nám stačí v posledním kole uhrát remízu na Kladně. Podařilo se a Sparta se opět vrátila do nejvyšší soutěže. A za pár let začíná jedno z nejslavnějších období našeho klubu. Ten památný zápas s Duklou BB byl milníkem v dějinách Sparty.

Tolik okénko do historie bojů Sparty s dnešním slovenským soupeřem. Pokusím se zařadit na konec skvělé plejády fotbalových referátů o zápasech ve Španělsku, v Africe, na SF Cupu, žákovských turnajů v M.Boleslavi nebo na Jižním městě. Trošku přiblížím obyčejný přípravný zápas na Letné. Pondělní utkání nebylo ani z daleka vyprodáno, do rekordního zápisu z roku 1976 chybělo hodně. Na promrzlou Letnou si našlo cestu 546 diváků. Nastupujeme v této sestavě: Švenger – Vidlička – Jakub Brabec – Jarošík – Pamič – Sionko – Matějovský – Holek – Krejčí – Kerič – Kweuke. Z týmu hostí už neznám nikoho. Snad jen jméno Belic je mě povědomé. Jak už jsem uvedl v úvodu, zápas začíná minutou ticha. Mrazy posledních dnů jsou již naštěstí minulostí, všichni se těšíme, že nás zahřejí naši borci svým výkonem. Bohužel, v prvním poločase to žádná hitparáda není. Sice máme hru v naší moci, ale k vidění je více nepřesností, zbrklostí, než pohledného fotbalu. Slovenský brankář je téměř bez práce. K přímému ohrožení branky se prakticky nedostáváme. Střely M. Matějovského a L. Sionka se mezi tři tyče nevešly. L. Krejčí se snaží unikat po křídle, ale obránce BB si s jeho pokusy vždy dokáže poradit. Krev v žilách tuhne po srážce hostujícího brankáře s L. Sionkem. Na promrzlém trávníku mu do zpěvu jistě nebylo, k překvapení všech vstává a odchází po svých. V uctivé vzdálenosti od naší branky fauluje J. Jarošík. Všichni, včetně M. Švengera, očekávají centr do vápna. R. Augustin má jiné plány – překvapit našeho brankáře přímou střelou! Žlutý projektil před Milanem lehce zaplave a ten stačí jen změnit dráhu letu. Bohužel do vlastní sítě. První ohrožení naší branky a hned gól! ;-( Ani v druhé polovině úvodního poločasu se nedokážeme před Borošovou brankou prosadit. Snažíme se hrát jednoduše, po ztrátě míče hned protivníka napadat, ale je to takové nedotažené, něco tomu chybí. Diváci jsou trpěliví a neúnavně povzbuzují. Přestávkové rozhovory jsou ve znamení rozpaků, jsme natěšeni, zároveň z předvedeného výkonu zklamáni.

Koloritem našich výkonů v uplynulém období bylo, že se prakticky vždy naše výkony v obou poločasech výrazně lišily. Této tradici zůstáváme věrni dodnes, řekl by klasik. ;-)

Najednou to šlo. Střídající P. Kadeřábek na pravé straně větral obranu Bystrických a jejich gólman si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Nejdříve zazvonila jeho levá tyč po střele L. Krejčího, poté Léo trefil břevno. V 51. minutě skvěle našel M. Matějovký Pavla Kadeřábka, ten v tvrdém souboji u postranní čáry přehrál obránce a nacentroval do vápna. Zde se nejlépe zorientoval L. Kweuke a z otočky prostřelil brankáře Boroše. Po hodině hry máme možnost otočit skóre zápasu. Po faulu na A. Keriče se píská penalta. M. Pamič svou bombou opět rozetřásl brankovou konstrukci – trefuje břevno. V těchto minutách je náš výkon o třídu lepší než v první půli. Hosté se téměř nedostávají za půlící čáru. A. Kerič z pravé strany nachází na hranici vápna M. Matějovského a ten s pomocí teče obrany překonává podruhé brankáře Boroše. I v poslední desetiminutovce šance přicházejí a zároveň odcházejí. Za zmínku stojí další tyč, tentokrát se trefil M. Slepička. Sudí Jech naposledy zapíská, hráči jdou poděkovat kotlíku a rychle do tepla kabin. Také diváci se těší na teplo svých domovů, za ty dvě hodinky stačili řádně prochladnout. V sobotu si nezapomeňte vzít teplé oblečení, proti Maledivám bude na Letné chladno. Vždyť je pořád únor!

Krátké zhodnocení: M. Švenger si moc nezachytal, gól byl jeho. V. Vidlička nijak nevynikal, zejména dopředu by mohl být aktivnější. Jakub Brabec – příjemné překvapení. Byl jistý, všude včas, chyby nedělal. Nebál bych se ho v sobotu postavit. J. Jarošík - stálice a jistota. Svůj výkon okořenil pěknou střelou z dálky. M. Pamič si své odehrál, penalty se však musí proměňovat. L. Sionko byl až do svého zranění velmi aktivní, po srážce s brankářem šel jeho výkon dolů. M. Matějovský – muž zápasu. Je radost sledovat jeho přehled a eleganci. M. Holek nezklamal, ale na Strahově už podal lepší výkon. A. Kerič – další příjemné překvapení. Svým výkonem si řekl jasně o základ. L. Krejčí nezklamal, ale ani nezazářil. Dokáže zahrát mnohem lépe. L. Kweuke jako jediný hrál v dresu s krátkým rukávem. Zřejmě je zvyklý z domova. ;-) Bojoval, míč dokáže udržet, jen by měl častěji vystřelit. Branku dal, takže spokojenost. Ze střídajících hráčů zmínka pouze o P. Kadeřábkovi. Tak ten se mi líbil hodně. Ani jeho bych se v sobotu nebál postavit do základní sestavy. Ostatní hráli jen pár minut.

Poslední přípravný zápas máme za sebou. Hráči jsou ve fázi, kdy si na nový herní styl stále jen zvykají. Je vidět, že zažitý ho ještě nemají. Ale sezóna teprve začíná a z podobných zápasů se stejně žádné velké závěry dělat nemohou. Proto i mé hodnocení berte s nadhledem. Zda-li jsme na správné cestě, ukáží až mistrovská utkání. Už tuto sobotu nás čeká první těžká zkouška – tým Slovácka. Přijďte všichni podpořit naše kluky, ať za pouhé tři měsíce můžeme společně oslavit mistrovský titul! Jen se nezapomeňte pořádně obléct. I přes avizované oteplení jsou ty dvě hodiny dlouhé.