Jumbo1 | 10.03.2012 12:58

Je pátek večer, předjaří, a na zakončení pracovního týdne malé pražské derby na Žižkově. Domácí Viktorka, která je bohužel v lize poslední, a je na cestě do druhé ligy, hostí první Spartu. Ta sice milostivě shlíží z hůry ligové tabulky na zbytek týmů, nicméně v předchozích třech zápasech dvakrát prohrála, a ani herně to nebylo ono. To se projevilo jednak změnami v sestavě, kdyby do branky šel Vaclík, který si tak odbyl premiéru na hřišti, kde donedávna chytal, a navíc dostal pěkný dárek ke svému čtvrtečnímu svátku. Dodatečně tedy gratuluji nejen jemu, ale i Tomášovi Přikrylovi, který už není novicem v sestavě naší Sparty. Ať se vám daří, pánové. V obraně se místo Zápotočného staví vedle Vaclíka Jakub Brabec, a v záloze nastupuje Peter Grajciar.

Ještě jedna podstatná změna se však udála. Náš GSM se zřejmě už nemohl dívat na nepohodu Sparty a stoupl si na lavičku. Okamžitě mě napadlo srovnání s antickými dramaty, hranými v divadle. V těch totiž, když šlo do tuhého, se často „zjevil“ nějaký bůh, který situaci vyřešil. Říkalo se mu deus ex machina, tedy bůh ze stroje. To proto, že pod jevištěm nebo nad ním (podle toho, jaký bůh to byl a odkud měl přijít), byl umístěn stroj, pomocí něhož byla vysunuta či spuštěna postava boha, často figurína či něco podobného. Náš GSM má pochopitelně do boha daleko, strojem ho spouštět taky nikdo nemusel, ale když ho vidím na lavičce, říkám si, že by to mohlo pomoct. Sparta tím sice asi přijde o pár fanoušků, kteří prohlašují, že dokud bude Hřebík na lavičce, na fotbal chodit nebudou, ale pevně věřím, že změní názor. Postupné zlepšování vidět je, a že to jde pomalu, s tím se musíme smířit, nic nejde ze dne na den. A když to bude mít GSM na lavičce přímo pod dohledem, třeba se od něj ostatní i něco naučí.

Předzápasové soustředění i příchod na stadion je v klidu, klobása veliká, a dobrá, v kotli dva bubeníci, standardní speaker, a sudí už přivádějí oba týmy na hrací plochu. Ze začátku není fotbal nic moc, jde o takové oťukávání, hraje se víceméně pouze od vápna k vápnu, bez kloudného zakončení. Sparta sice má více ze hry, přehrává domácí, ale první pořádnou střelu vyslal až Hušbauer ve 24. minutě, a to ještě hodně vedle. Fanoušci se ale dobře baví, fandí se myslím docela obstojně, jedou i dělené pokřiky, bohužel megafon se ukázal jako nejslabší kus, a je v podstatě k ničemu, bez něj to jde uřvat skoro lépe. Dva bubeníci se svými nástroji docela umí, a až na tupé řvaní několika hloupějších je v sektoru docela fajn.

Žižkov se čas od času dostane ke střele, ale jsou to střely jen aby se neřeklo, Vaclík s nimi nemá jakýkoli problém. Po zhruba půlhodině se hra přece jen trochu zlepšuje, týmy se dostávají i do vápna soupeře, a Sparta jde ve 38. minutě dokonce do vedení. Tomáši Přikrylovi se centr do vápna sice nepovedl, ovšem díky dráze letu se z něj stal parádní lob, který asi trochu překvapil i brankáře domácích, protože ho přeletěl, a k překvapení asi všech na stadionu balon skončil v síti - 0:1. Šťastný gól, to jistě ano, ale i ten se počítá. Žižkov mohl ještě do přestávky vyrovnat, avšak nejprve ze standardní situace domácí netrefili branku, a o poté Vaclík dobře zasáhl proti střele jednoho z domácích hráčů.

Přestávka probíhá v klidu, jen si říkáme, že by to chtělo ještě druhý gól, aby byl klid. Ten klid nastává hned po čtyřech minutách druhé půle, kdy Grajciar pěkný centr posadí přímo na hlavu Leovi, a ten dopravil balon podruhé za záda domácího brankáře - 0:2. Sparta se tím dostala na koně, a projevilo se to i herně. Žižkov si od té chvíle v podstatě neškrtl, hrálo se v podstatě na branku domácích. Hráči v útočné snaze podporovali i fanoušci, přičemž se ukázalo, že to jde i bez megafonu, jen mi vadí, že fandila zase jen půlka. Ale to je běh na dlouhou trať, snad se to postupně zlepší. Sparta kontroluje hru, má ještě několik velkých šancí, v jednom případě dokonce musel domácího (již překonaného) brankáře zastoupit hráč z pole, který vykopl balon skoro z brankové čáry. Kdyby to skončilo třeba 0:4, nikdo by se asi nedivil. Nicméně, další gól už Sparta nedala, a 0:2 zvenku se také počítá, byť ze hřiště posledního týmu tabulky.

Spartu nyní čeká zajímavý dvojboj. Zápasy s jejími největšími a odvěkými rivaly. Za týden, rovněž v pátek, přivítá doma Baník, který je předposlední, a Sparta by mu tak několika góly do jeho sítě mohla do té druhé ligy trochu pomoci. A o víkendu za 14 dní je slavné derby, tentokrát se koná u trati, a hraje se (dokonce) v sobotu. Slavii už nepovede onen německý trenér, který, zřejmě strachem ze Sparty, rezignoval, to myslím náboji zápasu vadit nebude, stejně jako nebude vadit ani fakt, že Slavia je dnes už pouze průměrným českým klubem, hrajícím klidný střed tabulky. Jsme první, chceme titul, tak proto taky musíme něco udělat, a přijít podpořit Spartu. Takže pevně doufám, že se uvidíme v pátek na Letné a za 14 dní u trati.