Canizares | 13.05.2012 07:10

Jak ošidné mohou být předpovědi. Tak třeba dneska. Podle předpovědí jsme měli mít už titul v kapse, nebo o něj alespoň hrát. Meteorologové tvrdili, že bude škaredě a deštivo. Už nemělo o co jít A spousta fandů měla za to, že na Letnou se vrátí Sparťan. A vidíte, jsou to jen předpovědi, žádná se nevyplnila. Místo titulu druhé místo, déšť byl nahrazen sluncem, z duelu se vyklubal nejdůležitější zápas jara a Sparťan se transformoval ve s(S)traku. Ale popořadě.

Odevšad se po zápase s Duklou ozývali hlasy, že na poslední zápas nemá cenu chodit, bude se jen skandovat proti Hřebíkovi, Řepa je zraněný, o nic nepůjde. Přesto lidé přišli, a je dobře, že přišli. Většina totiž na vlastní oči viděla a slyšela, co se dělo. Snad si tak sami udělají obrázek. Návštěva bídná, hovořilo se o 11 000 prodaných vstupenkách, nakonec hlasatel oznámil 6171 příchozích. No pěkná to vizitka. Již před začátkem je jasné, že dnes to budou mít hráči obzvláště těžké. Náš bývalý kapitán je masivně vyvolává, jeho jméno je skandováno místo jmen naší základní sestavy, dokonce i místo hymny! Dnes tedy hrajeme proti 12 hráčům. Ale rozhoduje kvalita. Od úvodních minut bojují naši proti všem, jsou první v soubojích, zatlačují soupeře a je jen otázkou, zda se bude opakovat střelecký kolaps jako proti Příbrami či nikoliv. A po 5 minutách je jasno. Pamič výborně nacentruje z vápna na zadní tyč, kde jeho kolega z obrany Vidlička vlétne do souboje a otevírá skóre. Není však odměněn, jak bývá tradicí, vyvoláváním jména, dnes se všechno točí okolo českobudějovické dvojky. A i nadále máme převahu, bohužel jen na hřišti, v hledišti dostávají sparťané na frak. Do konce první půle přichází několik nevyužitých šancí, kolikrát chybí jen přesnější finální nahrávka. Když už konečně přijde, jako ta od Keriče pro Pamiče, zvedá pomezní praporek a branka neplatí. Hodně povedenou střelou se prezentoval Matějovský, branková konstrukce na Letné však pomohla hostům. A tak úspěch slavilo až opakování akce z úvodu zápasu, tedy na levé straně naběhl tentokrát Krejčí do vápna, centruje na Vidličku a tento netradiční střelec zvyšuje na 2:0. Rozhodčí nastaví ještě minutu za ošetřování zraněného Javorka a jde se do šaten.

Po hladkém poločasovém vítězství naší přípravky, (jediný moment, kdy jsou fandové jednotní a podporují sparťany) začíná druhá půle stejně jako první. Tématem tribun je Řepka a Hřebík. Na hřišti jsme opět dominovali, hosté se na nic nezmohli. Zvýšit mohl další sváteční střelec Erich Brabec, jeho puklici však brankář hostí nadvakrát zlikvidoval. O změnu skóre se tam musel postarat až Hušbauer, který proměnil pokutový kop po faulu na Pamiče. A pak přišla osudová 68. minuta a konec fotbalu. Tady končí reportáž, ze zbytku zápasu nejsem schopen nic popsat, všichni na hřišti jen poposunovali čas k 90. minutě, aby se zápas dohrál. A zaplaťpánbůh že ano!!

Ta 68. minuta vejde do dějin. Respektive už vešla. Nelze pochopit ani omluvit to, co se tam stalo. Na Spartě provedli svou akci MUŽI V ČERNÉM ( MvČ). Nebojovali však proti mimozemským nestvůrám, nýbrž proti vlastním hráčům, funkcionářům, fanouškům, trávníku, klubu, proti samotným hodnotám, které Sparta ztělesňuje. Pokusili se pošlapat všechno, co tady bylo po víc než 118 let budováno. A nechybělo mnoho, aby se jim to povedlo. Už před zápasem byl nad kotlem vyvěšen transparent, že „ válka musí bejt“. S tím já souhlasím. Nepřítel už dokonce zasadil první úder. A byl to tvrdý direkt, zastihl nás nepřipravené. To už se nestane. DNES TOTIŽ VŠICHNI VIDĚLI, KDO JE NÁŠ SKUTEČNÝ NEPŘÍTEL, JAK VYPADÁ, JAK SE CHOVÁ. Dnes nepřítel „ ukázal svou tvář“ (promiňte mi tento „ černý humor“. Samozřejmě že jim zbabělost nedovolí sundat kapuce a šály z lebek, samozřejmě že nevystoupí veřejně, že na sebe nikdy nevezmou zodpovědnost za své činy, na to jsou všichni příliš zbabělí – to maximálně sinchronizovaně naházet pyro na hřiště i mezi fandy, ve dvou či více lidech pohrozit jednotlivci, ideálně slabšímu a pak fofrem zmizet). A ukázal taky, že se neštítí žádných prostředků ve svém boji, že nemá slitování. A jelikož tedy už víme, s kým máme tu čest, nezbývá než nepříteli odpovědět. A to stejně tvrdě a nekompromisně a jednotně. SPARŤANI PROTI MUŽŮM V ČERNÉM (nenechte se mýlit, i když se Vám některá individua budou snažit namluvit, že i MvČ jsou sparťani, není tomu tak. Žádný sparťan by totiž tohle neudělal, nepoškodil by takto svůj klub).

Včera jsem na Letné viděl věci, které už do konce života vidět nechci. Viděl a hlavně slyšel jsem, jak velká část fandů provolávala jméno bývalého kapitána, toho času v dresu soupeře, aniž by podporovala svůj klub. (Pokud by tak činili před zápasem, při střídání, po zápase, nic proti, uctít ikonu, či jakéhokoliv bývalého hráče je slušnost.) Viděl jsem Muže v Černém, kterak házejí všemožnou pyrotechniku kolem sebe. Viděl jsem, jak tou pyrotechnikou poničili nejposvátnější pažit, jaký znám. Viděl jsem je, jak si troufají na šedesátníky v hledišti, kteří jim jejich počínání vyčetli. Viděl jsem otce, jak za bouchání dělbuchů odnáší svou plačící dcerku v náručí z hlediště. A viděl jsem pořadatele, kteří tomu jen nečinně přihlížejí. Viděl jsem to a jsem tím ZNECHUCEN. A aby se to už neopakovalo, je třeba přejít od slov k činům. Koneckonců jsme ve válce a tam panují jiná pravidla než v dobách mírových. Jako první musí začít klub. Musí přijít naprostá změna v bezpečnostních opatřeních. Víc pořadatelů a z větší části i jiní než ti dnešní. Kamery, bezpečnostní rámy, něco na detekování pyrotechniky, důkladné prohlídky, fotodokumentace příchozích, zákazy vstupu na stadion, …. . Sám nejsem příznivcem takových opatření, ale jiná cesta po dnešku asi není. Každý z nás bude muset přijmout tyhle nepříjemnosti, něco obětovat. Další krok budeme muset udělat my. Nesmíme v tom klub nechat samotný, musíme mu pomoct. Třeba už tím, že na dotyčné Muže v Černém a jiné pyromany upozorníme, že si je vyfotíme, natočíme, předáme záběry klubu. Ať konečně nesou zodpovědnost za své chování, ať klub po nich vymáhá pokutu a ušlý zisk. Krom pokuty přijde i uzavření stadionu a musí přijít i poučení se z tohoto vývoje, aby se už neopakoval. Proto je to nejdůležitější jarní zápas. Ovlivní totiž naši budoucnost na dlouho dopředu. Náš postoj ke včerejší „ teroristické akci“ rozhodne o tom, kam se posune kormidlo vývoje ve Spartě. Na fotbal totiž chodíme všichni kvůli zážitku, emocím. A aby tyhle emoce byly pozitivní, musíme si pro ně vytvořit prostředí.

Několik poznámek pod čarou:

Hodnotit hráče můžu jen za 68 minut, zbytek už jsem nebyl schopen pořádně vnímat. Do té doby jsme předváděli dobrý fotbal, hosty k ničemu nepustili (jako ostatně i Klokany a Duklu), do toho proměněné šance, co víc si přát? Z hráčů nezklamal nikdo, Matějovský možná zkazil několik přihrávek navíc a Přikryl si měl víc troufnout v soubojích.

Uvědomili si všichni „odvolávači“, že progresu nelze dosáhnout za 4 měsíce a že už teď jsou tam ty nové prvky vidět (respektive kdo chce, tak tam změnu vidí, notorický odvolávač nechce a nevidí)?
Tomáš Řepka – Vždycky jsem ho uznával a obdivoval, před a po zápase jsem skandoval jeho jméno. Po návratu jsem si ale přečetl jeho vyjádření do médií k osobám Hřebíka a Křetínského a musím dát za pravdu té části národa, co tvrdí, že to v hlavě nemá úplně v pořádku. Tome, to jsi opravdu musel klesnout někam na úroveň Franty Straky a jít proti svému klubu?

VELKÉ DÍKY posílám starším fanouškům Sparty, kteří se dnes v hledišti nebáli ozvat proti narušitelům. Od těchhle generace padesátiletých a starších se ještě zjevně máme hodně co učit.
Velké mínus zase mají pořadatelé, kteří jen nečinně přihlíželi tomu všemu, co se dělo.
Větší minus všem co místo podporování svého klubu vyvolávali bývalého kapitána během zápasu.
Největší mínus chlápkovi z H58 v šedé kapuci a zrcadlovkách, co celý zápas vyřvával o Řepovi, Hřebíkovi, počastoval Matějovského všemi vulgarismy této planety, aby to završil vyhrožováním zmlácení a likvidací jednomu staršímu pánovi, který si dovolil pořadatele a pracovníka bezpečnosti ze Sparty upozornit na Muže v Černém a lajdáckého pořadatele.
PS: Zápas jsem sledoval z horní části tribuny, nemám tudíž zachyceny v reportáži incidenty dole v hledišti či na toaletách (které podle ohlasů byly možná ještě větší než nahoře).

Canizares

Videa ze zápasu:

AC Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 12.05.2012

AC SPARTA PRAHA – SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE 3:0 (2:0)

Branky: 4. a 40. Vidlička, 68. Hušbauer z pen.. ŽK: Němec. Rozhodčí: Kocourek – Jiřík, Pospíšil.

Diváci: 6167.

Sparta: Vaclík – Vidlička (46. Kušnír), Jarošík, Brabec E., Pamić - Přikryl, Hušbauer, Holek, Matějovský (62. Grajciar), Krejčí – Kerić (77. Sionko).

Č. Budějovice: Daněk - Řepka, Novák, Řezníček, Otepka, Krajčík, Hudson (46. Klesa), Rýdel, Javorek (18. Hovorka), Němec (83. Dvořák), Sandro.

Canizares | 13.05.2012 07:10 Vstoupit do diskuze