Condor | 26.11.2004 17:51

Před dvojzápasem Sparty s Manchesterem United v letošním ročníku Ligy mistrů se objevila častá srovnání obou mužstev, a to zejména z hlediska kvality hráčského kádru a výše rozpočtu. Já jsem si pro srovnání vybral vztah obou klubů ke své vlastní historii a tradici.V srpnu jsem měl možnost v rámci Dnu otevřených dveří pro členy SFT navštívit síň slávy AC Sparta Praha. Provázel nás pan Boreček, dlouholetý sparťanský historik a archivář. Nestačil jsem se divit vlastním očím. Sparťanská síň slávy je salónek pro VIP, ve kterém trofeje hrají pouze kulisu či dekoraci pro návštěvníky.

Nikde není ani památky po slavných bitvách v domácí lize a evropských pohárech. Nikde není ani vzpomínka na slavné hráče, kteří v blízké či vzdálené historii oblékali sparťanský dres. A že jich bylo požehnaně. Posuďte sami – Vlasta Burián, Andrej Kvašňák, Václav Migas, trenér Václav Ježek, Jan Berger, František Chovanec, Jozech Chovanec, Ivan Hašek, František Straka, Tomáš Skuhravý, Tomáš Rosický, Pavel Nedvěd a spousta dalších. Bohužel všem těmto osobnostem, které se nesmazatelně zapsali do sparťanské historie a našich srdcí, nedokázala Sparta vzdát hold odpovídajícím způsobem v podobě prezentace v síni slávy. Zkrátka je to přesný opak toho, co jsem měl možnost vidět 2. listopadu 2004 v Manchesteru.

V muzeu Manchesteru United nás přivítali průvodci v klubových rudých sakách. Celá expozice je rozdělena do několika místností, z nichž každá je věnována určitému tématu. Hned po vstupu do muzea jsme mohli obdivovat poháry pro vítěze Premier League a FA Cupu. Celé místnosti trofejí, ale dominuje pohár pro vítěze Ligy mistrů. Byl jsem u poháru tak moc blízko, že jsem se sám sebe v duchu ptal, kdy tento pohár zvednou nad hlavu naši sparťanští hráči …

Jedna místnost je věnována letecké katastrofě v Mnichově, při které zemřelo několik hráčů United. Najdeme zde noviny, které o celé události informují, dresy a trofeje hráčů, které se stali oběťmi tohoto neštěstí. Celou místností se nese komentář o celé události.

V další místnosti nalezneme dresy slavných hráčů, kteří na Old Trafford hráli. Vedle dresu Platiniho, Butragueňa, Rummeniggeho, Del Pierra je i dres Karla Poborského z Eura 96! Fanoušci United na Karla nezapomněli a když opouštěl hřiště po červené kartě ocenili jej mohutným potleskem. Jaký kontrast s chováním sešívaných fanoušků v Českých Budějovicích.

Dále je expozice věnována nejslavnějším hráčům historie Manchesteru a tak tu můžeme najít dresy a relikvie Erica Cantony, George Besta, Marka Hughese nebo Petera Schmeichela. Další sekce je věnována současným hvězdám a novým posilám. A tak můžeme obdivovat zlatou kopačku Ruuda van Nistelrooije nebo kopačky Cristana Ronalda. Jedna věc je zajímavá. Nikde není ani zmínka o megastar současné kopané Davidu Beckhamovi. Beckham jako by tu nikdy nehrál!

Prohlídku muzea ukončuje pohled na trenérské trofeje sira Alexe Fergussona a pietní místo, kam fanoušci nosí dresy a šály k uctění památky sira Matta Busbyho. A vůbec sir Matt Busby je podle všeho největší osobností historie United. Nejen, že se po něm jmenuje ulice vedoucí k Old Trafford, ale na každém kroku je cítit úcta k tomuto člověku.

Až tady jsem pochopil, že velkoklub se nepozná jen podle výše rozpočtu a hvězdnosti kádru, ale především podle toho, jak si klub váží svých tradic, úspěchů a hráčů. Vážit si minulosti je odrazovým můstkem k budoucím úspěchům. V Manchesteru to pochopili a já věřím, že to začalo chápat i nové vedení Sparty, které má v plánu vystavět na Letné novou budovu, která by měla sloužit jako síň slávy. Sparta a její fanoušci si to zaslouží, protože máme být na co pyšní!

Klubu síla je naše víra!

Condor

Condor | 26.11.2004 17:51 Vstoupit do diskuze
2