taborita1 | 23.07.2012 09:17

Tak nám skončilo přípravné období, o víkendu startuje liga, Sparty vykročí do nového ročníku sobotním zápasem na Dukle. O uplynulém víkendu měla možnost vyladit poslední detaily na Letním turnaji Prahy na hřišti Loko Vltavín. Tato dvoudenní akce byla novým počinem Pražského fotbalového svazu, který ve spolupráci s holešovickým týmem připravil pro fanoušky lačné po fotbalu prázdninové zpestření a pro kluby vítanou možnost sehrání kvalitních zápasů.

Dá se říci, že tento 1. ročník se vydařil, jak po divácké stránce, tak i po herní a snad je založena nová zajímavá letní tradice.

První sobotní turnajový den se utkala mužstva Sparty a Viktorky Žižkov a v druhém zápase se domácí Vltavín střetl s Bohemians 1905. Sparta začínala svůj zápas v jedenáct hodin dopoledne a tak jsem po vydatné snídani vydal s menším předstihem na cestu do Holešovic. Do útulného areálku, kde třeba samotná Sparta, či i její ženský tým, sehrály už řadu zápasů, jsem dorazil krátce po desáté, takže byl celkem čas na pokec s kamarády a sledování cvrkotu kolem. Přes původně ne moc příznivou předpověď počasí se nakonec obloha vybrala, což nakonec přilákalo velmi slušný počet fanoušků, kteří postupně plnili stadion a dá se říci, že skoro do posledního místečka. V neděli byla účast ještě o poznání větší a diváci obsypali celá areál a někteří si lebedili i na přilehlých zdech. I organizace fungovala velmi dobře, pivo i limonáda tekly proudem, k dostání byly i dobré klobásky, či zmrzlina.

Ale zpět k sobotnímu fotbalu. Víťa Lavička vyslal do mače s Viktorkou možná to nejlepší co měl k dispozici a hráči v prvním poločase opravdu dokazovali, že si na hřišti rozumí, věděli o sobě, kombinace byla vidět zejména po zemi, žádné nesmyslné nákopy a to včetně brankáře Vaclíka, kraje obrany Pami – Pablo, byly spolehlivé duo stoperů Jedle – Ondra Švejdík působilo velice kompaktně, sehraně, sice moc na ostatní nemluvili, ale to za ně dostatečně obstarával Tomáš Vaclík, který „nezavřel pusu“ celý zápas :-) V záloze kmitali na po stranách „bažanti“ Krejčí a Kadeřábek, ve středu pole si rozuměli Hušby, Mário Holek s Matějem. Poslední jmenovaný však pobyl na hřišti jen 13 minut, pak přišel souboj, v kterém si ošklivě podvrkl kotník a zápas pro něj skončil. Bohužel to s ním nevypadá vůbec dobře a pochybuji moc, že bude k zápasu na Dukle či v zápase předkola EL trenérům k dispozici. V útoku se zase byl Leo Kweuke, který mi přijde sice trošku hubenější, ale na druhou stranu plný energie a hráči Viktorky si s ním moc rady tedy nevěděli. Místo Matěje tak šel na plac Vena Kadlec a hned zapadl do soukolí mužstva a nakonec to byl on, kdo otevřel po krásné akci svých spoluhráčů skóre. Ostatně, šancí na vstřelení branek bylo opravdu hodně, například hlavička Pavla Kadeřábka snad z třiceti metrů do břevna stála opravdu za to. Nakonec se však i Pavel dočkal a do šaten se šlo za vedení 2:0.

První poločas byl opravdu výborný, na rozdíl od půle druhé, kdy jsme dost nepochopitelně přestali hrát, běhat, presovat, nebál bych se napsat, že přišlo uspokojení a s tím ruku v ruce i podcenění soupeře. Viktorka se tím to nenechala dlouho pobízet a dvěma slepenými brankami skore vyrovnala. To trošku sparťany probudilo a nakonec jsme se díky Leově parádní trefě radovali z výhry 3:2. Postup do finále byl tedy v kapse, ale varování z průběhu druhé půle by nemělo zapadnou. Nejlepším hráčem z mého pohledu byl jasně Pavel Kadeřábek, ostatně celou přípravu hraje skvěle, dále zaujal Ondra Švejdík svým klidem a rozehrávkou, Leo svým důrazem, na Jirkovi Jarošíkovi bylo vidět, že mu spolupráce s Ondrou sedí, Venca Kadlec ukázal, že by se snad mohl vrátit do bývalé formy. Posila ze Španělska, Pablo Gil sehrál nakonec spíše průměrný zápas, ale ono si to sedne.

V druhém zápase porazily Bohemians 1905 Vltavín 4:1 a bylo dané, s kým se utkáme v neděli ve finále.

Postup do finále bylo samozřejmě potřeba také řádně „oslavit“, což se nakonec samozřejmě stalo, i když původní myšlenka, že dáme dvě, tři a pomažeme domů, rychle vzala za své a na některých bylo opravdu vidět, že to pojali s opravdu plnou vážností…..však také na některé byl druhý den opravdu „zajímavý“ pohled, jiní zase pro jistotu nedorazili na finále už vůbec :-)

V neděli bylo celé dění na Lokádě pojato už trošku větším rozměrem. Vedle samotného fotbalu, se na vedlejším hřišti s umělou trávou objevilo spousta stánků, v jedněch byly suvenýry zůčastněných klubů, jinde zase probíhaly různé soutěže o ceny věnované Spartou, Bohemians 1905 a Viktorkou, jako byly třeba šály, dresy, vstupenky a další suvenýry, moderované dvojicí z rádia Fajn. Děti si mohly nechat namalovat na obličej různé motivy, či nechat nastříkat vlasy v barvách svých klubů, proběhly i autogramiády hráčů Bohemians a Sparty, kdy zejména o podpisy Pabla Gila a Lea byl velký zájem, fronta dosahovala několika desítek metrů. Je potřeba říci, že všichni k tomu přistoupili naprosto skvěle, neodmítali osobní věnování, či focení s fanoušky, na každého se dostalo. Do areálu zavítal i předseda FAČR Míra Pelta, který si také s návštěvníky neváhal povídat, fotit, debatovat třeba o Lafatovi. Avšak ani přes usilovnou snahu některých stále odmítal prodat :-) Prostě to bylo takové pohodové odpoledne ve společnosti zábavy a fotbalu, zejména děti si opravdu přišly na své.

Ale dost bylo zábavy, zpět k vážným věcem, k fotbalu :-) Do finále postavil trenér Lavička úplně jiné mužstvo, než předchozí den, složené více z mladíků a bylo to na souhře i samotné hře dost vidět. I když bych řekl, že mladý zrovna moc nezklamali, spíše ti zkušenější, kteří s nimi nastoupili, měli více zabrat.

V první půli byla hra vyrovnaná, možná jsme trošku navrch, avšak hra byla taková neurovnaná, samé přihrávky ve středu pole či dozadu, žádný překvapivý moment, či rychlý protiútok. Bohemians 1905 se tempu přizpůsobili, ale byli to nakonec oni, kdo se ujali vedení, kdy se po zmatku v obraně trefil Moravec. Naštěstí za necelých deset minut vyrovnal pěknou střelou z hranice vápna Pavelka. A tak se šlo do kabin za stavu 1:1.

Kdo čekal, že se v druhé půli nějak zvedneme, čekal marně. Stejná bída, jak v prvním poločasu. Nejsem si jistý, jestli jsme vůbec vystřelili na branku. To hráči Bohemians 1905 byli o poznání aktivnější, při některých jejich střelách jsme měli i štěstí. Takže nakonec i díky naší impotenci, kdy jsme utkání odehráli většinou ve středu hřiště, či v našem pokutovém území, zápas už žádnou změnu nepřinesl a tak se šlo na penalty.

V nich předvedl Marek Čech skvělé zákroky, avšak ani to nestačilo, protože naši střelci pokračovali v započatém díle ze samotného utkání a ač se penaltoví exekutoři soupeře taky zrovna nečinili, tak přeci jenom byli o jednu desítku úspěšnější a díky tomu mohli opravdu pěknou trofej pro vítěze premiérového Letního poháru Prahy zvednout nad hlavu hráči Bohemians 1905. Z našich hráčů mne nikdo moc extra nezaujal, snad s výjimkou Marka Čecha, který podal kvalitní výkon, korunovaný chycením dvou penalt, či do svého zranění mladého Hybše, který roste zápas od zápasu, spíše naopak, třeba takový Tomáš Zápotočný, zvláště, když má na rukávu kapitánskou pásku, by měl být větší vůdčí osobnost.

Co napsat závěrem? Akce to byla z hlediska organizace, pohody, zábavy opravdu vydařená.Určitě se budu těšit na další ročníky a kdo nebyl, může i litovat. Fotbal stál zejména za to v prvním poločase zápasu Sparty s Viktorkou, potom už to bylo takové ospalé.

Pokud naši kluci budou pokračovat v podobných výkonech, jako už byla zmíněná první půlka se Žižkovem, tak se máme na co těšit. Ještě zbývá necelý týden na vyladění. O tom, jak to pošlape se může všichni přesvědčit už tuto sobotu, kdy hrajeme od 18:00 hodin na Julisce s Duklou. Tak ať nás tam jsou tisíce!