martinS19 | 28.08.2012 11:22

V dohrávce 5. kola Gambrinus ligy na nás čekal další mimopražský výjezd, tentokrát do Jablonce. Na tohoto soupeře se nám v poslední době docela daří. Poslední porážka je už skoro rok a půl stará.

Nadcházející souboj, je přímým bojem o první místo v tabulce, takže o atraktivitu zápasu není nouze. I přes pondělní termín si do Jablonce našlo cestu dost sparťanů, kteří zaplnili celý náš sektor, a ti co nešli do kotle, obsadili místa na protilehlé tribuně. Sluníčko svítilo a docela hřálo, takže případné kropení od chlapců z Rychnova, kterým je Jablonec proslulý, by se lépe snášelo, než v prosinci, kdy Sparta hrála v minulém ročníku poslední podzimní kolo právě v Jablonci. K tomu ale až déle.

Do Jablonce to já sám mám kousek, jen hodinku jízdy autem, takže jsem nemohl chybět. Na poslední chvíli jsem do auta splašil alespoň dva fanatiky, čemuž jsem už vůbec nevěřil, protože přes víkend se mi nikdo neozval. V Jablonci jsem se potkal s dalšími kamarády, kteří na zápas přijeli z Prahy, nebo i z místa odkud bydlím. Což je vždycky příjemné shledání, u společné vášně.

Sparta měla v nohách čtvrteční těžký zápas v Rotterdamu a k tomu trenér pan Lavička i přizpůsobil sestavu. Sama Sparta přiznala, že čtvrteční odveta s Feyenoordem, má přednost, proto na lavičce náhradníků zůstal střelec gólů Kadlec, ale i specialista na Jablonec z minulé sezony, Josef Hušbauer. Místo nich dostali přednost Bekim Balaj a David Pavelka. Na levé straně zálohy se místo Jiřího Skaláka objevil Tomáš Přikryl. V základu však poprvé v sezoně nechyběl kapitán Marek Matějovský.

Zápas začal opatrně, a bez velkých šancí. Jablonec a obávaný kanonýr Lafata, se k ničemu nedostali, obrana pracovala výborně. První pořádnou střelu na Valeše vypustil Bekim Balaj. Ve 33. minutě se Sparta dostala do vedení zásluhou Jirky Jarošíka, který po standartní situaci Matějovského, pomocí tyče i Valeše usměrnil balon do sítě. Gól jsem z našeho sektoru ani pořádně skrz mříže a sítě neviděl a na chvilku to vypadalo, že celý sektor zapochyboval, jestli balon přejde brankovou čáru. Přešel, a vypukla radost, 0:1. Poločas jsme dohráli v klidu. V klidu byli i hasiči a o poločase jsme byli suchý, s čímž jsem vůbec nepočítal. Nějaké pyro se také objevilo.

V druhém poločase mohl zvýšit Tomáš Přikryl, ale ve vyložené šanci trefil jen Valeše. Velká škoda, a mohlo nás to hodně mrzet. Protože skoro celý druhý poločas jsme se jen bránili a do našeho vápna lítal jeden centr za druhým. Ovšem Vaclík je buď stáhnul, nebo vyboxoval a výborně hráli i stopeři. Hlavně Jirka Jarošík, na kterém bylo vidět, jak nechce inkasovat a jak ho vstřelený gól nabudil. Neprohrál snad jediný souboj.

Přesto jsme znovu inkasovali, když to vypadalo, že jsme přečkali nejhorší a to standardky Jablonce těsně za pokutovým územím, přiletěl centr z levé strany Jablonce a stoper Beneš vyrovnal na 1:1. Toho nepokryl Přikryl. Jablonec nás chtěl dorazit a opravdu jsem se docela bál, že se mu to povede, ale v nastaveném čase se povedl Spartě brejk a Tomáš Přikryl střelou o tyč, poslal Spartu na první místo tabulky. Za to si zaslouží pochvalu, tři slušné šance zkazil, byl u inkasovaného gólu, přesto měl odvahu na sebe ještě vzít zodpovědnost, a v nastavení rozhodnout zápas. Slušné na dvacetiletého kluka, jen tak dál! Mládí vpřed! V minulosti jsem byl zvyklej, že to musel zachraňovat nějaký mazák.

Pokud jde o fandění, řekl bych, že bylo na slušné úrovni, líbil se mi chorál „Sparta Praha oleoleole!“, který se jel několik minut v kuse. Povedená byla i děkovačka, na kterou přišli i trenéři. A těžko uvěřitelné se stalo skutkem. Domů jsme jeli nezmáchaný, což se oslavilo pokřikem: „Tak jsme suchý, no a coo?!!“.
Hasiči měli novou cisternu a zřejmě s ní neuměli zacházet, jinak si to neumím vysvětlit. Nebo nějaký zásah seshora? :-)

Celkově tento výjezd hodnotím za velmi povedený. I když jarní Liberec je asi ještě o stupínek výš.

Ve čtvrtek nás čeká další zápas. Odveta s Feyenoordem Rotterdam. Přijďte v hojném počtu, Sparta to bude potřebovat. Vyprodanou Letnou už jsme dlouho neměli. Dočkáme se?

martinS19

FK BAUMIT JABLONEC – AC SPARTA PRAHA 2:1 (0:1)

Branky: 86. Beneš - 33. Jarošík, 90. Přikryl. ŽK: Lafata – Pamić, Matějovský, Vaclík, Kadlec. Rozhodčí: Kovařík – Nádvorník, Pospíšil. Diváci: 5958.

Jablonec: Valeš - Novák, Jablonský, Kopic, Piták (58. Čížek), Eliáš, Loučka (75. Třešňák), Zoubele (63. Kovařík), Lafata, Beneš, Vaněk.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamić - Kadeřábek (90. Zápotočný), Pavelka, Matějovský (61. Hušbauer), Přikryl – Balaj (67. Kadlec) - Kweuke.

martinS19 | 28.08.2012 11:22 Vstoupit do diskuze