Bombito | 03.12.2004 23:54

2 022 diváků si udělalo v krásném, skoro zimním podvečeru čas na návštěvu Toyota arény. Jak uvedl zpravodaj serveru iDnes, je to 9% kapacity stadiónu. Takže jsme devíti procentní, nikoliv čtyř procentní, holenkové. Tudíž si to vaše:“Spartááá, Spartáááá, buzerantůůůů partáááááá!“, které slýchávám z úst fanoušků soupeřů téměř při každém zápase našich borců, strčte za klobouk, vážení!
Ale vážně. Na poslední ligový zápas před zimní přestávkou přišlo na Letnou opravdu pouze 2 022 statečných diváků. To je neskutečné, hraje přece nejlepší tým naší ligy! Jak je to možné? Žádný televizní přenos, příjemné počasí, výhodný čas výkopu, doba letních úprků z Prahy už je také za námi a na předvánoční úklid ještě zbývá dost času! A hlavně, hraje SPARTA, co víc si ještě přát? Opravdu tomu nerozumím. Vždyť před rokem, kdy v podobné situaci byl ostravský Baník, praskaly Bazaly ve švech! Na bídný fotbal v podání Borussie Dortmund chodí pravidelně více jak 80 000 diváků. Má to nějakou logiku? Jsou lidé znechuceni úplatkářskou aférou, zajímá je jenom Manchester, nebo jsou drahé vstupenky? Zabývá se tím vůbec někdo, nebo jen pokrčíme rameny a spokojíme se s těmi dvěma tisíci nadšenců, kteří by přišli i kdyby padaly trakaře? Co děláme pro diváky, abychom je přilákali do hledišť? Dokážeme obyčejný ligový zápas propagovat tak, aby o něm každý potencionální fanoušek věděl už 14 dní dopředu, nebo pouhý týden před zápasem změníme den výkopu, tak, jako se to stalo před dnešním zápasem? Je toho mnoho ke zlepšování, dnešní návštěva je toho dokladem.
Potěšen zprávou o prodloužení profesionálních smluv s Tomášem Junem, Radkem Kováčem a Lukášem Zelenkou, vyrazil jsem na Letnou shlédnout poslední ligový a předposlední soutěžní zápas mužstva mého srdce v tomto roce. Soupeřem nám je tým z moravských Drnovic. Přestože se příští rok neuskuteční žádná reprezentační akce, předehrává se nějaké jarní kolo, ale nedokáži určit, jaké. Sice to není až tak důležité, ale i tento chaos vyhání diváky z hledišť. Přece 1. kolo jsme hráli se Slováckem, proč se odveta s ním bude odehrávat jako 30.kolo? Tak to opravdu nechápu.
Bez vykartovaného Tomáše Sivoka, nemocného Jardy Blažka a odpočívajícího Aleše Urbánka má Sparta od úvodní minuty trvalou převahu. Obrana hostů odvrací ataky Sparty s vypětím všech sil. Je jen otázkou času, kdy se některá z šancí přetaví ve vedoucí branku Sparty. A v 15.minutě se dočkáme. Po geniálním pasu Honzy Šimáka na Karla Pohorského dává Tomáš Jun svou letošní 10. ligovou branku. Tlak Sparty je veliký a hosté se jen sporadicky dostávají přes půlící čáru. Ale pokud se přece jen dostanou na naší polovinu, dokáží našim obráncům docela zatopit. Dnes nebyla obrana ve své kůži, ale naštěstí toho drnovičtí útočníci nedokázali využít. To záloha, tak ta dnes byla ve formě. Honza Šimák hrál skvěle, každá jeho akce byla pastvou pro sparťanskou dušičku. Dnes měl svůj den a bylo to poznat na výkonu celého mužstva. Když se k němu přidal Lukáš Zelenka, srdíčko plesalo. Přestože Michal Meduna spálil 100% šanci, kterou mu oba připravili, věřili jsme, že další krásné akce na sebe nenechají dlouho čekat. Šimákova bomba do tyče nás nalákala k sledování druhého poločasu.
Obraz hry se v druhé půli nezměnil, Sparta stále vytrvale útočila a Honza Šimák korunuje svůj skvělý výkon brankou z dobrých 25 metrů. Fotbalová paráda. Dále Spartička zahazuje jednu šanci za druhou a tak hosté nakonec odjíždějí domů s lichotivou porážkou 0:2. Dnes jsme se fotbalem opravdu bavili. A bylo i místo na kousek černého humoru. Když David Bičík skvěle zlikviduje ojedinělou šancí hostů, skanduje tribuna své tradiční: „Jáááárda Blažek, Jááááárda Blažek!“
Opět se chodím na Letnou bavit. Doba, kdy jsem se nervoval při každém zápase je pryč. Za to patří dík novému vedení, které své sliby, týkající se mužstva, plní a především Frantovi Strakovi, který změnil tu bývalou ustrašenou Spartu v tým, na který jsme byli dlouhá léta zvyklí a hrdí. Ale závěrečné zhodnocení udělám až po posledním zápase LM s francouzským šampiónem z Lyonu.