Jumbo1 | 05.10.2012 11:05

Je podzim, liga je už v plném proudu, a tuto sezonu se k lize přidají na Letné i evropské poháry, konkrétně evropská liga. V prvním zápase skupiny Sparta sice prohrála v Lyonu 1:2, ostudu ale rozhodně neudělala, a všichni byli zvědavi, co předvede v prvním domácím zápase proti finalistovi loňského ročníku Evropské ligy, týmu Athletic Bilbao. Po čtyřech prohrách v řadě už by bylo načase udělat zase nějaký výsledek, a odrazit se z toho bahna, ve kterém se nyní Sparta nachází. Celé to bylo ztížené o fakt, že nemohl hrát Leo, ale jak bude zřejmé dále, Spartě se to podařilo.

Předzápasové dny jsou poznamenány velmi smutnou událostí, když naše řady navždy opustil jeden z nás, veliký fanoušek Sparty, zarytý nepřítel Slavie, milovník biatlonu a abonent ZOO Praha, Vladimír Daňha alias Senior. Bylo mi ctí a potěšením Tě, Seniore osobně znát a vést s Tebou mnoho a mnoho plodných diskusí. Odpočívej v pokoji, Seniore, a fandi nahoře jako o život, Sparta to bude potřebovat. Odchází s Tebou, krom skvělého člověka, i takový zvláštní nádech diskusního fóra SF, už to asi nikdy nebude jako dřív bez tvých hlášek, které sice mezi námi zůstanou, a nikdo je neumí napsat tak, jako Ty. Dovoluji si zde rovněž vyjádřit mou nejhlubší soustrast rodině.

Před zápasem se zastavuji naposledy pozdravit Seniora, zanechávám na místě šálu k letošní evropské lize a svíčky, které bohužel vinou větru nehoří, vyměním pár slov s jedním s dvorních fotografů SF, a pokračuji na krátké předzápasové soustředění. Restaurace je nezvykle plná, pokud by platilo, že plnost hospody = plnost stadionu, muselo by být dnes vyprodáno. Po příchodu na stadion zjišťuji, že vyprodáno není ani zdaleka. Konečné číslo návštěvnosti činí necelých 14000, což nepovažuji za úplně špatné, nicméně do ideálu to má daleko, zejména s ohledem na cenu lístků a balíčků, které jsou letos opravdu za hubičku. Vše je připraveno, stačí jen úvodně hvízdnout, a zápas může začít.

Fénix je tvor, který se dá považovat za ptáka, a má některé ne zcela běžné vlastnosti. Jednak jeho slzy léčí, a jednak po čase vždy shoří, aby následně z toho popela zase povstal do plné síly. Sparta mi letos připomíná právě toho Fénixe. Začátek sezony velmi dobrý, vyřazení Feyenoordu po dobrém výkonu, neprohra šest zápasů v řadě. Pak stačil jeden zářez v Plzni, a Sparta byla rázem na dně, letenský chrám byl dobyt nájezdníky z Hané, a všechny body sebrali Spartě dokonce i klauni od trati. Nicméně, jak jsem řekl, Fénix vždy z popela povstal, a Sparta si z něj vzala příklad. Pokud by měl být včerejší zápas začátek povstávání, pak by se mi to líbilo. Otázka je, jak by to v tomto případě vypadalo, až by se letenský Fénix dostal do plné síly a formy.

Samotný zápas začala Sparta aktivně, diktovala tempo, měla víc ze hry, ale na zakončení se to neprojevovalo, žádné totiž nebylo. Domácí kotel tentokrát v horní část, šály, vlajky, celotribunové choreo (byť trochu pocuchané větrem), solidní fandění. Zpočátku ale ani to domácím hráčům nepomohlo k ohrožení branky soupeře. Naopak, první vážnější šanci měli hosté, když na sklonku první dvacetiminutovky promáchl jeden z hostů solidní centr, Vaclík by se byl býval asi hodně zapotil. Už o pár minut později se ale ukázalo, kdože je na Letné doma. Nejprve šel Venca Kadlec po skvělém pasu od Pamiče sám na brankáře, ale bohužel trefil tyč. Prakticky z dalšího útoku však krajní obránce Sparty Zápotočný vyslal na bránu děsivou bombu, která asi zaskočila i hostujícího brankáře, a svoji pouť skončila až v síti za jeho zády. 1:0 pro Spartu a ukázalo se, že i Zápotočného může mít člověk (aspoň chvíli) rád :-) Na druhé straně téměř vzápětí vyřešil Vaclík podobnou situaci o poznání lépe, a Sparta měla převahu dál. V šanci se ocitl Balaj, ale obrana hostí tentokrát splnila své povinnosti na výbornou. O tom, že do kabin se na přestávku půjde s dobrou náladou, rozhodla 40. minuta. Tehdy si totiž na krásný centr Hušbauera naskočil Balaj, a sice s pomocí jednoho z obránců hostí, ale přece dopravil míč do sítě - 2:0. Sparta tedy po první půli vedla nad finalistou loňského ročníku EL a stabilnímu účastníku asi nejlepší ligy světa o dva góly. I ta klobása hned chutná lépe, když je člověk spokojený s průběhem zápasu a výsledkem.

Hned zkraje druhé půle bylo ještě veseleji. Nejdřív Vaclík vyrazil gólovou hlavičku jednoho ze soupeřů, a pak přišel znovu rudý úder. Kadlec si došel pro faul na hranici vápna, sudí se poradil se svým brankovým kolegou - a k překvapení všech odpískal penaltu ve prospěch Sparty. Zda byla nebo ne, nechávám na povolanějších, než jsem já, nicméně je příjemné vidět, že také po dlouhé době hraniční situace je posouzena ve prospěch Sparty, a to i proti týmu ze Západu. Krátce po penaltě přišla situace, na, kterou asi mnozí z nás dlouho nezapomenou, možná i nikdy. V kotli byl rozvinut transparent Odpočívej v pokoji, Seniore, a byl doprovozen minutovým potleskem ve stoje jako poslední pocta panu Seniorovi. Myslím, že to bylo důstojné rozloučení, když už nemohla být minuta ticha, neboť toto UEFA bohužel neumožnila. Je vidět, že se chovají přesně v duchu svého hesla „We care about football“, tedy „Staráme se o fotbal“. Sice nevím, jak by mohla minuta ticha uškodit řádnému průběhu zápasu či soutěže samotné, ale budiž bude proti Baníku.

K vidění jsou díky výkonu i mexické vlny, fandí jak kotel, tak slušně i protilehlá, atmosféra je obstojná, a nekazí jí ani gól, který padá do sparťanské sítě. Hostující útočník se v našem vápně musel bát, jak tam byl sám, a šanci na snížení nepropásl. Nicméně to byl jediný gól, který hosté vstřelili. Sparta už další snížení a tím i komplikace nepřipustila, závěr zápasu si pohlídala, a poprvé po dvaceti letech porazila španělského soupeře. Fotbalový podzim ale pokračuje ostrým tempem dál již v pondělí 8. 10. od 19:00 hostíme na Letné soupeře z jižního polska, tedy ostravský Baník. O těch se ví, že mají dresy bílé, jak špinavý sníh, a že dostanou velkej kotel, jak to věděli už sparťané v polovině 80-tých let… Po třech prohrách v lize už by to zase chtělo tři body, a ne jeden, nebo dokonce žádný. Takže přijďte všichni, ať jsme doma i v ligovém zápase, nejen v tom pohárovém… A proto, bratři, AŤ ŽIJE SPARTA!