martins19 | 09.10.2012 12:53

Po úspěšné pohárové bitvě s Bilbaem, přišel po čtyřech dnech čas, opět přepnout na domácí ligovou scénu a potvrdit úspěšný zápas v Evropské lize, a ukončit sérii nezdarů, tří porážek po sobě. Že není snadné navázat na povedené pohárové vystoupení poté v ligovém zápase, o tom jsme se již několikrát v minulosti přesvědčili. Naposledy třeba po zápase s Feyenoordem, kdy jsme poté horkotěžko porazili Hradec Králové.

Nyní se nám do cesty postavil Baník Ostrava. Mančaft, který již druhým rokem hraje o záchranu, ale stále po Slavii druhý největší rival našeho týmu. Látalův tým si obstojně vede v ofenzivní činnosti, naopak v defenzívě je Baník slaboučký. Zápas se hraje v pondělí od 19:00, což tomuto atraktivnímu zápasu uškodilo. Z Ostravy nedorazilo zdaleka tolik Chacharů, jako jsme zvyklí. Svůj dolní sektor měli přesto slušně zaplněný. Co by, jsme za takový kotel dali my…

Přesto je návštěva lehce přes 9 000 diváků, nedůstojná tomuto zápasu.

Před začátkem zápasu je minutou ticha uctěna památka Seniora. Vypadalo to, že ostravští fanoušci se zachovají jako křupani, kteří celou minutu budou dělat kravál, nakonec si ale zřejmě uvědomili, o co jde a byli zticha.

K dispozici není Ondřej Švejdík, jeho místo zabírá Mario Holek, a zaslouží si pochválit. Ve čtvrtek proti Bilbau odehrál nejlepší zápas ve Spartě, a včera stopera zvládnul taky obstojně. V záloze místo něho naskakuje David Pavelka. Jinak je sestava stejná jako v posledním utkání.

Do zápasu aktivněji vykročili hosté, kteří vybojovali první roh v zápase. Ten precizně zahrál Lukeš, jeden z ostravských hráčů hlavičkoval, balon ještě někdo tečoval, šáhnul si na něj i Vaclík a zazvonilo břevno naší brány! Těžko říct, jak by se zápas vyvíjel, kdyby šel Baník do vedení… Za chvilku se ještě hnal na Vaclíka sám Majtán, ale pokus o lob mu nevyšel.

Od této chvíle začínala být Sparta lepší. O první gól se postarali krajní obránci v 16. minutě zápasu. Pamič nádherně odcentroval, na druhé straně našel výborně nabíhajícího Zápotočného, který rybičkou skóroval. Krásná akce! Mimochodem, za zlepšením výkonu našeho týmu ať proti Bilbau, i Baníku vidím právě naše krajní obránce, kteří konečně podporují ofenzívu, tak, jak to dnešní fotbal vyžaduje. Pamič se konečně dostává do formy, lítá nahoru a dolů a posílá před bránu pěkné centry. Na druhé straně chytil (zřejmě poslední) šanci za pačesy u fanoušků, asi definitivně zavrhnutý Zápotočný, a odvděčuje se panu Lavičkovi za to, že ho podržel ve Spartě.

Sparta dál diktovala tempo hry, nebylo to sice takové představení jako ve čtvrtek, ale bylo se na co dívat. Třeba na standartní situaci, kterou Matějovský rozehrál na Kadlece a ten z první krásně pálil do tyče. Tohle by si gól zasloužilo. Grajciar který vystřídal zraněného Pavelku povedenou přihrávkou vysunul Balaje, ale ten asi ukvapeně střílel nepřesně, místo toho aby ještě postupoval na bránu. Před přestávkou opět Pamič našel Kadlece, který dělovkou sundal ostravského obránce. Na poločasovou sekanou, jsem mohl odcházet spokojený a spokojenost byla vidět i na kamarádech.

Z kraje druhé půle nám trošičku zatrnulo, když Jirka Jarošík srazil balon těsně vedle tyče, zavánělo to vlastním gólem. Chtělo to Baník dorazit druhým gólem a uklidnit se, což se povedlo v 67. minutě po rohovém kopu. Balon se postupně odrazil k Václavu Kadlecovi a ten se konečně dočkal. Vystřihnul nůžky, a nekompromisně z malého vápna zvýšil na 2:0. Hostující hráči reklamovali ruku Zápotočného, ten po zápase přiznal, že opravdu byla. Nechtěná, záleží, jak to viděl rozhodčí. Ne všechny ruce se pískají, rozhodně jde o menší zlo, než nasimulovaná penalta s jasným úmyslem podvádět. Ale antisparťané už mají o čem mluvit, přejme jim to.

Zápas Sparta v poklidu dovedla do vítězného konce, a klidně ještě alespoň jeden gól na cestu Ostravě přidat mohla. Povedená byla například technická střela Grajciara. Ale 2:0 je dobrej výsledek. Sparta přerušila sérii tří porážek v řadě, a posunula se na druhé místo. Na první Jablonec nyní ztrácíme dva body, což není nic hrozného, ale nesmíme do konce podzimu už ztrácet. Nyní si můžeme dva týdny dát odpočinek, po reprezentační pauze Sparta zajíždí do Jihlavy, nováček soutěže si vede výborně a nečeká nás tam nic lehkého.

Kdo má taky čas a chuť, ať přijde ve čtvrtek na Žižkov podpořit holky v odvetě Ligy mistryň proti Sarajevu. Výkop je v 15:00.