Jumbo1 | 13.05.2013 14:04

Liga pomalu se pomalu chýlí ke konci, ale boje na obou koncích tabulky nabírají na obrátkách. V boji o titul došlo k překvapení, když Barca ze západu Čech ztratila doma všechny body s pražskou Slávií. A to přesto, že Slavia hrála přes 80. minut o deseti.

Není asi zcela bez zajímavosti, že hlavní sudí zápasu Kocourek vyloučil hráče Slavie za stejný zákrok, za který tentýž rozhodčí dal v jiném zápase tohoto ročníku plzeňských fotbalistů hráči Plzně pouze žlutou kartu - čehož si správně všimla i televize a ve sportovních zprávách ukázala i onen zákrok plzeňského hráče. Velmi zajímavé porovnání, zákroky mi připadaly prakticky totožné. Třeba mi někdo fundovanější než já sám vysvětlí, proč byl tedy v případě sobotního zákroku tak odlišný (a mnohem přísnější) verdikt. Slavia nicméně i v deseti vedení udržela, takže Sparta mohla v případě výhry stáhnout náskok Plzně opět na dva body a tři kola před koncem přece jen ještě zdramatizovat boj o titul.

Před zápasem jsem zaznamenal od fanoušků jiných klubů jakési řeči o tom, že snad mezi Spartou a Boleslaví měl proběhnout jakýsi handl liga/pohár. Na hřišti to ale rozhodně tak nevypadalo. První půle byla v podání Sparty mdlá, taková nijaká. V podstatě bez šancí, v útoku toho moc vidět nebylo. Je tedy nutno dodat, že ani hosté se nijak nepřetrhli. V pátek mají před sebou finále národního poháru, a pravda je, že na jejich výkonu to místy bylo znát, neřekl bych, že hráli zcela naplno. Nabízí se říci naštěstí, protože první půle se mi v podání Sparty včera opravdu nelíbila. Věci se začaly dít až těsně před koncem půle. Nejdřív naštěstí pro Spartu hostující hráč zakončil svoji šanci zbrkle vedle, o chvíli později se pak Lafata natlačil ve vápně před obránce, a centr Krejčího usměrnil hlavou do branky hostí - 1:0. Hned bylo o přestávce veseleji.

Začátek druhé půle byl o poznání lepší, než začátek té první. Zejména Lafata byl při chuti, a obrana hostí s ním měla plné ruce a nohy práce. Jen těsně nedosáhl ve skluzu na míč, takže si Sparta na druhý gól musela ještě chvíli počkat. Dočkala se v 62. minutě, kdy přímý kop usměrnil opět hlavou do sítě Jirka Jarošík - 2:0. V posledních zápasech byl kritizovaný za ne úplně ideální výkony, tak ho třeba ten gól nakopne, a bude to zase stoper par excellence, jakého jsme znávali. Po druhém gólu hosté ještě o něco zvolnili, snažili se zápas pokud možno nějak důstojně dohrát. Jejich útočná aktivita však nebyla veškerá žádná. Sparta naproti tomu útočila celkem solidně, a dokonce dával góly. Nejdřív Lafata proměnil sólo po krásné přihrávce od Hušbauera - 3:0, a těsně před koncem přidal tentýž hráč další gól po přihrávce Krejčího a zkompletoval tak hattrick - 4:0.

Závěr ligy slibuje zajímavou podívanou. Sparta jede do sestupem ohroženého Brna, dále do neméně ohrožených Teplic, a na závěr nás doma čeká Dukla (a bití žoldáků do hlavy? :-) ). Plzeň jede na hřiště Olomouce - duel bude mít asi zvláštní náboj vzhledem k osobě pana Paclíka, navíc Olomouc ještě hraje o poháry. Potom Plzeň doma přivítá Liberec, který zatím drží pohárovou třetí příčku, který má v poslední době skvělou formu (snad mu nedojde jako na potvoru zrovna kolo před koncem), a pak ji čeká Hradec, momentálně rovněž akutně ohrožen sestupovými starostmi. Všechny týmy tedy mají o co hrát, věřím, že nikdo nic nevypustí, a že závěr ligy nebude poznamenaný nějakým podezřelým výsledkem či výkonem sudích.
Šance na titul tedy ještě žije, jak jsem psal v titulku, třeba ještě není pozdě, tři kola na stažení dvou bodů budou stačit, a na pohár si letos sáhneme. Dva body nejsou zase tolik, ale musíme především vše vyhrát, a nedovolit si podobně odchozené zápasy jako ten s Jihlavou (zbytečně ztracené dva body), případně nepochopitelné kiksy, jako doma s Jabloncem (také zbytečně ztracené dva body, to už jsou celkem čtyři, teď by se nám zatraceně hodily). Jsme Sparta a chceme titul! Takže to musí podle toho na hřišti vypadat, když bude třeba, klidně tu trávu sežerme, ale hlavně udělejme ze zbylých tří zápasů devět bodů. Pak se teprve můžeme dívat, zda Plzeň někde body ztratí či nikoli.

My chceme titul alé, my chceme titul alé…