taborita1 | 19.07.2013 09:04

Tak nám to pohárové evropské léto pěkně začíná. Místo klidného postupu přes švédský BK Hacken nás čekají nervy, jestli se vůbec do další fáze soutěže vůbec podíváme. A můžeme si za to bohužel jen sami.

Čtvrteční den nám přináší krásné letní počasí, Praha je plná spoře oděných slečen a paní, pivní zahrádky bují a přinášejí žíznícím spásu a sparťanský národ právě otevírá svojí novou soutěžní sezonu se svým klubem. A to zápasem 2. předkola Evropské ligy se švédským týmem BK Hacken na Letné. Dle všeho jsme v tomto dvojzápase favoritem a vědomi si toho jsou i hráči a trenéři, kteří chtějí z zápasu přistoupit sice s pokorou, ale s jasným vědomím, že jsme na tom lépe a postup bychom měli vybojovat. BK Hacken skončil v loňském ročníku švédské ligy na druhém místě (letos je průběžně devátý, na severu se hraje systémem jaro – podzim) a vybojoval si tak místo v pohárové Evropě. Sice se tento tým už dvakrát v evropských pohárech objevil, ale to vždy jen díky soutěži fair – play, takže letošní postup se dá brát tak trošku jako „premiérový“ :-) Našeho soupeře předchází pověst velmi ofenzivního celku, který v minulém ročníku nastřílel v lize daleko největší počet branek a není až tak typickým severským mužstvem. Ale i přesto je Sparta v tomto dvouutkání favoritem. Jenže jeden míní a fotbalový pan bůh mění, ale to později….

Kolaudace nové sezony musí samozřejmě proběhnout i v naší předfotbalové základně na Letné, scházíme se v celkem silném počtu, nechybí ani posila ze zahraničí, atmosféra je tradičně dobrá, pivo jako křen, domácí tlačenka a sekaná šmakuje atd., prostě můžeme považovat sezonu 2013/2014 za slavnostně zahájenou :-)

Po příjemně strávených dvou hodinkách se přesunujeme směr Letná, tramvaje a ulice jsou plné rudých barev, tak si říkám, že by se nás dneska nemuselo sejít málo. Celkový počet diváků mne pak hodně zklamává, zvláště když pohledem na tribuny mi přijde a nejen mně, že je na stadionu určitě více lidí, než nahlášených 7446, že by chyba ve sčítacím softwaru? :-) Ne, fakt mi přijde to číslo malý….

Odbavování u nových turniketů probíhá v klidu a plynule, na záchod zatím fronty nejsou (to se samozřejmě během přestávky změní a pokud se chcete v klidu vyčurat a stihnout druhou půli, musíte vyrazit v předstihu :-) ) , fronty na občerstvení tradiční, sortiment dochází až postupně, na pípách hnusnej birrel. Docela se těším na změnu provozovatele….

Ale zpět k tomu podstatnému, fotbalu….i když pro někoho může být opět jen záminkou :-) Do zápasu nastupujeme v dost pozměněné sestavě, obrana se v tomto složení potkává určitě prvně, ale například takový Pavel Kadeřábek na pravém beku je pro mne v utkání velice příjemných zjištěním, zápas se mu povedl, určitě více, než na druhém kraji Pauschekovi, ale to se snad ještě zlepší, hlavně podpora útoku od slovenského reprezentanta vázla. Ve středu zálohy pak dostává přednost před Kamilem Vackem Marek Matějovský a je to dobrá volba, která pak ještě vícce vynikne v době, kdy Kamil přijde na plac místo Pepy Hušbauera (dle mého nesmyslné střídání, tlačení bez formy hrající Kamila do zápasu a určitě jedna z příčin pozdějšího výsledku, protože Pepa určitě hrál dobře a byl nesmysl zasahovat do fungujícího soukolí, což se pak jasně ukázalo). V útoku se pak bil osamocený David Lafata, který se však musel často sám opět stahovat pro balony do hlouby pole (tedy opět žádná změna oproti minulé sezoně), protože podpora krajních halvů nebyla příliš optimální, zase.

Jinak v první půli se hraje podle našich not, máme jasnou územní převahu, sem tam se urodí nějaké ta pološancička, soupeř se vlastně vůbec k ničemu nedostává. Nakonec se urodí i zasloužená branka, kdy se v 34. minutě zpoza vápna opře do balonu David Lafata a tečovaná střela zapluje za záda švédského brankáře, který včera působil opravdu ne moc jistým dojmem a je opravdu veliká chyba, že nedostal naloženo více.

Na poločasový pokec tak tedy odcházíme za vedení 1:0 a já si říkám, že to přeci jen bude pohodový večer a nadějným výsledkem do odvety. To vše umocňuje i to, když se v 66. minutě podruhé prosazuje David Lafata a vedeme 2:0. Soupeř je zralý na ručník a jen čekám, kdy ho dorazíme. Ale óóó, jak jsem naivní. Chlapci, místo toho aby přidali další branky, tak povolí, koncentrace je najednou tak nějak pryč, přibývají nesmyslné přihrávky na vlastní půlce, zbytečně si začínáme hru komplikovat. A proto přijde zasloužený trest. Do té doby výborně hrající Lukáš Vácha nesmyslně a lehkovážně rozehrává balon, které se zmocní soupeř, bum, prásk a z čistého nebe je za tři minuty sníženo. Nejvíc tento okamžik určitě mrzí samotného Lukáše a věřím, že si to vezme k srdci a dlouho se mu nic takové už nestane, je dle mého oporou mužstva, ale toto bylo jen vyústěním předchozích minut. Místo nasazení, přišla laxnost. A aby toho nebylo málo, za osm minut rozeberou „švédové“ naši obranu a zálohu na šroubky a zcela volný Makondele prostřelí Vaclíka. A je vyrovnáno a vymalováno.
Do konce utkání pak přijde ještě jedna šance Davida Lafaty, nastřelené břevno Skalákem po pěkné akci střídajícího Costy, ale na konečném stavu se nic nemění. Místo pohodový výhry a klidného počinku do odvety, je tu výsledek, který je všechno jen ne nadějný a veliká komplikace do odvety, respektive pro postup do dalšího kola.

Ale můžeme si za to sami. Víťa Lavička už před utkáním zdůrazňoval, že výsledek se neurodí sám, že je potřeba mu jít soustředěně naproti a že třeba zápas Plzně se Sarajevem je dost velkým varováním, že jakákoli malá ztráta koncentrace může přinést velké komplikace a že to hráčům patřičně zdůrazní. Ale bohužel se stalo přesně to, před čím varoval. Koncenrace najednou pryč a je z toho tahle hloupá a zbytečná plichta. Fotbalově na tom jsme bezpochyby mnohem lépe, Hacken vlastně nic pořádného nepředvedl, ale stačí malé zaváhání a rozdíly se mažou. Obrovská škoda. Opět nás už poněkolikáté zklamala hlava, čekal jsem v tomto směru jisté zlepšení, ale zatím nic nového, sezona je dlouhá, byl to teprve první zápas, tak snad se k tomu nakonec propracujeme. Tedy společně s nějakým smysluplným herním systémem, včera mi to přišlo spíše ještě dost na náhodu.

K individuálním výkonům se nechci moc vyjadřovat, všichni jsme to viděli, snad je to, jak už jsem psal výš, mne potěšil na pravém beku Pavel Kadeřábek. V záloze Matěj a Lukáš Vácha (když vygumuju tu hroznou minelu) a v útoku samozřejmě David Lafata. Ze stoperů byl lepší Mario Holek, ale měl by mít k sobě nějakého drtiče, ne typově stejného Romana Poloma, naopak mne celkem zklamali oba krajní halvové a hlavně Kamil Vacek ukázal, že je momentálně úplně z formy a jeho tlačení do sestavy dost kontraproduktivní. To není nic osobního proti Kamilovi, mám ho rád a jsem si jistý, že ve formě bude přínosem pro Spartu. Momentálně ale jsou na to Matěj a Pepa určitě mnohem lépe.

Pozitivem včerejška pro mne bylo fandění, respektive hlavně kotel potěšil, jak choreem, tak i verbálním supportem a počtem, v tomhle směru je letos založeno dobře, jen neusnout :-) A nesmím zapomenou pochválit i sešlost v gerontkotli, bylo to fajn :-)

Jsem vnitřně přesvědčen, že máme kvalitativně mnohem lepší mužstvo, než Hacken a je v našich silách ve Švédsku vyhrát a že to dokážeme. Prostě jim tam narveme tři branky a jedeme dál :-) Zatím jsme v poločase.

Ale přiznám, odcházel jsem včera z Letný řádně nasranej, to za se jo....a ještě mne to úplně nepustilo a jsem zvědavý, kdy se odnaseru. Je prostě IMHO neodpustilený, takhle dobře rozehraný zápas zkazit.

Odvetu musíme prostě zvládnout a jít dál.

A jestli ne, tak to bude průser, no….

V neděli nás čeká navíc i první letošní ligový zápas a to v Jihlavě. Tak hlavy vzhůru a jedeme si pro tři body.

SPARTA

taborita1

AC Sparta Praha – BK Häcken 2:2 (1:0)

Branka: 34. a 66. Lafata – 69. Mohammed, 77. Makondele. ŽK: Vacek - EL Kabir, Lewicki.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Polom, Holek, Pauschek (90. Costa) - Vácha, Hušbauer (67. Vacek), Matějovský - Přikryl, Kadlec - Lafata.

Häcken: Källqvist - Björck, Lewicki, Ericsson, Arkivuo, Joza, Anklev, Chatto, Mohammed (90. Ojala), El Kabir, Gustafsson (60. Makondele).

Rozhodčí: Estrada - Devis, Martín (všichni Španělsko)

Diváci: 7 445.

taborita1 | 19.07.2013 09:04 Vstoupit do diskuze