Jumbo1 | 21.09.2013 11:29

V předehrávaném zápase 9. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže přijelo Slovácko na stadion lídra. Tím lídrem ale není západočeská rádobybarca, se kterou si v úterý pohráli Citizens jako kočka s myší, ale nejlepší klub z matky měst. Už je to tak, Sparta se po minulém kole dostala po roce do čela ligy, takže teď už zbývá jen zdánlivá maličkost, vedení si udržet. Za starých časů, kdy Sparta byla v pozici lídra, a každý se proti ní chtěl vytáhnout, se Spartě zpravidla dařilo útoky na její vedoucí pozici odrážet, tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát. Sparta na první místo tabulky beze sporu patří víc než kdokoli jiný, ale je potřeba proto taky něco udělat na hřišti. Po krátkém předzápasovém osustředění se přesouváme na stadion, vše je již připraveno, a zápas vedoucího celku ligy může začít. V kotli je bohužel cítit tráva (kde to k..va jsme, na reggae párty?), no od příště už snad nebude, ale o tom později

Úvod zápasu jakoby byl okopírovaný z minulého kola z utkání ve Znojmě. Nejdřív Pepea Hušbauer dostal pěknou přihrávku do vápna, počkal si, a překonání brankář mu nečinilo problém. Pátá minuta - 1:0. O devět minut později přilétl do vápna centr, a odchovanec, jehož číslo nosím na dresu, dal druhý gól, pro něj netypicky hlavou. Řečí statistik, Láďa Krejčí, 14. minuta, 2:0. To se nám samozřejmě líbilo, horší už bylo, že domácí hráči místo aby psupeře pokud možno dorazili třetím gólem, začali hrát klasickou údržbu. Proč, sakra? Pochopil bych to, dkybychom dali na 2:0 např. čtvrthodinu před koncem, že už se nikam nepoženeme. Ale po zhruba dvaceti minutách hry? Příští zápas hrajeme v cirk… teda pardon, v Edenu, a když jde o Slavii, tak žádné vítězství není dost vysoké. Navíc by s nám to nemuselo vyplatit (ono se to ostatně málem nevyplatilo ani s tím Slováckem). Ono totiž dalo málem gól už v první půli, naštěstí střela hostujícího hráče skončila po teči na břevně.No ale půle 2:0, a šlo se na pauzu. Zase všude zápach trávy, fakt mě to neba.

V klidu si tak sedím, jím klobásu, a najednou kousek ode mě filozofická disputace, která přerostla v menší strkanici, nějakou tu facku asi, a posléze v pěstní souboj jeden na jednoho. Jeden z bojujících má od začátku viditenou převahu, druhý padá na stůl, u kterého jsem seděl. Klobásu jsem zachránil, pivo nikoli, ptám se po příčinách ztráty téměř celého piva. O deset sekund podzěji si jdu bez řečí koupit nové, a toho vylitého mi líto není, ale ani trochu. Onen poražený ze souboje byl zřejmě onen konzument marihuany, která byla cítit před zápasem. Takovéhle manýry do kotle nepatří, a několikrát se to jasně říkalo. Takoví jedinci už byli několikrát vyhozeni po dobrém, a jak vidno, nezabralo to. Tento se prý ještě hájil ve stylu, tak jsem si tu zahulil, no a co. Tak holt mu to bylo vysvětleno důrazněji. Souboj sám byl jeden na jednoho, takže no problem. Holt kdo seje vítr, sklízí bouři. Jsem si vědom, že ji třeba sklidím taky (vím, že hulí spousta lidí), ale s postupem kluků souhlasím, feťáci (ano, tráva je fet) nemají v kotli co dělat. Všimnout si ho první, že má v ruce jointa, šel bych ho vyrazit taky. Překvapil (příjemně) přístup pořadatelů, kteří se do celé věci nepletli, a po vyřízení záležitosti bez problémů pustili onoho feťáka ven. Budiž to poučením pro ostatní jedince podobného ražení, to by se za chvíli mohl na záchodech píchat heroin apod.

No nic, už je po pauze, druhá půle začíná a já zaraženě zírám na to, co to ta Sparta hraje. Tím spíš, že se slušně fandí, tak by to kluky nělo spíš hnát dopředu. Dopředu to sice hnalo kluky, jenže ty ze Slovácka, kteřá v 51. minutě snížili na 2:1. Slovácko ve druhé půli hrálo možná I lépe, mělo dvě nebo tři velké šance (Vaclík chytil dle mého názoru dva góly), a když na druhé straně Lafata sám před brankářem trefil jenom toho brankáře, kupodivu ne bránu, mohlo by to vypadat, že Slovácko půjde za vyrovnáním. Ve druhé půli jsme opravdu hráli spíš nic než moc, to by se stávat nemělo, kór ne za stavu 2:1. No, na drama nakonec nedošlo deset minut před konce se ve vápně Kuba Brabec protlačil k balonu a doklepl ho do sítě - 3:1. Těsně před koncem si ještě střídající Bednář doběhl pro potulující se balon, moc pěkně tělěm (takže naprosto čistě) odstavil hostujícího gólmana, kterého mimochodem předběhl, I když ten gólman měl pár metrů k dobru, a z hodně ostrého úhlu dokázal o tyč dopravil balon ddo sítě 4:1. Já snad toho Bednáře začnu mít rád :-) Mimochodem, role střídajícího hráče mu očividně svědčí, protože dal 5 gólů, z toho ale ani jeden, když byl v základní sestavě. I přesto je společně s Hušbauerem a Lafatou nejlepším střelcem Sparty, což je nutno uznat a ocenit.

Za týden v sobotu vypukne velké debry, Slavia má nového trenéra, tak uvidíme, zda nové koště bude dobře mést. Osobně by mi nevadilo, kdyby se opakoval úvod z posledních dvou zápasů, a Sparta v Edenu vedla po 14 minutách 2:0, góly ideálně Vácha a Dočkal, aby to měli slávisti veselejší :-P

Nabádat k účasti tentokrát asi nemá cenu, takže jen sobota 28. září 2013, 20:15 hodin Cirkus Eden, Slavia vs. Sparta, 280. derby pražských “S”.

Loni se nám omylem trefil Latka do sítě, a my s tím nic neudělali. tak letos by ta výhra z Edenu měla být zase naše.