Mio Verbatim | 06.10.2013 08:05

Úvodem článku by bylo škoda alespoň krátce nezmínit události uplynulého týdne. Dvougólová výhra v Edenu a krásný pocit po vítězném derby, který nezkazilo ani nepochopitelné chování části fanoušků obou táborů.

Ustavičný brekot, který dělá Slavii Slávií, podporovaný mediálními mrákotami, jež vycítily příležitost na novou pseudokauzu (Co se asi objeví v repre pauze? Budou pisálkové opět s Ivánkem Zadarmo očišťovat fotbal?), a naprosto absurdní prohlášení vedení Slavie směrem k Vítězslavu Lavičkovi, k němuž se na SF v článku zde: Víťa Lavička Hooligans! promptně vyjádřil táborita1.

Dvacet osm bodů v lize, první místo a vítězství proti letitým rivalům. Zkrátka Sparta šla do pohárového střetnutí se Znojmem ve skvělém rozpoložení.

Pro pohárový zápas se hrálo netradičně o víkendu a zatím to vypadá, že se tento experiment FAČR příliš nepovedl (pokud má někdo jiný názor, vyzývám k reakci v komentářích). Ve Znojmě sice na stadion dorazila několikanásobně vyšší návštěva než v Boleslavi, nicméně pořád byl počet diváků o polovinu nižší než před dvěma lety, kdy jsme na půdě tehdy ještě druholigového Znojma vyhráli 1:4, a především šlo pro znojemské příznivce o poslední možnost vidět své hráče na podzim naživo ve Znojmě, nikoliv v brněnském exilu. (Mimochodem, jestli na tomto stadionu chtějí hrát na jaře ligu, tak by možná mohli začít opravdu stavět). :-)

Nutno podotknout, že ani Sparťané o tento duel příliš nestáli a v sektoru se nás sešlo zhruba kolem čtyřiceti, což není i vzhledem ke krásnému počasí a burčákové sezoně na jihu Moravy zrovna na chlubení. Podobný počet sekuriťáků obstoupil náš sektor, pravděpodobně aby nás uchránil od potenciálního útoku vidlemi znojemskými sedlák-hooligans (narážka na pozápasové komentáře hráčů Znojma do médií). Vrchní chuligáni Lavička a Kasík přišli před utkáním pozdravit náš sektor, udělali nějaká ta iluminátská gesta, aby bylo o čem psát, a zápas mohl začít.

Podobně jako v nedávném ligovém utkání jsme udeřili hned na začátku a Konaté, který se konečně dočkal základní sestavy, po odraženém míči pohotově skóroval. Zbytek poločasu se s výjimkou lobu Matějovského z poloviny hřiště obejde bez komentáře. Nic se nedělo. Naši hlídali těsnou výhru, Znojmo se pokoušelo o marné a neúčinné výpady. V momentě, kdy jsem si říkal, že s těmito pokusy snad ani nemůžou vyrovnat, udeřili. Do kabin se tedy šlo za nerozhodného stavu.

Obraz hry se v druhé půli nijak dramaticky nezměnil. Po několika náznacích příležitostí na obou stranách se v sedmdesáté minutě trefuje domácí Nepožitek (chyba Holka). Konečně alespoň částečně ožívají i domácí fanoušci. Občas se zde na SF fóru objeví polemika, jestli si my fanoušci Sparty titul, potažmo LM za náš support zasloužíme, a jakkoli mi přijdou tyhle debaty trochu ujeté, tvrdím, že znojemští fanoušci si přítomnost v první lize opravdu nezaslouží. Hrozná nemohoucnost. Pět minut po vedoucí znojemské trefě vyrovnáváme ze standardky po hezkém gólu Marečka (opět odražený míč po centru do vápna) a pět minut na to pak Přikryl po rohovém kopu doklepává na 2:3! Když už to vypadá, že o výhru nepřijdeme, objeví se sám před Vaclíkem domácí Crnkič, ale náš gólman je v podobných situacích velmi silný. Konečný hvizd, 2:3.

Celkově vzato – fotbalová filharmónie to zrovna nebyla. A jestli koncert, tak lokální a špatně nazvučenej. Remízové utkání se vším všudy. Z našich podle mě podal nejlepší výkon Matějovský, který vyjma momentu, kdy poslal v polovině prvního poločasu do sóla domácího útočníka, odehrál slušné utkání. Ocenil bych i Marečka, který měl dobré momenty. Zklamal mě Roman Bednář, který imho opět potvrdil, že v základní sestavě je poloviční.

Áčko Sparty nyní čeká reprezentační pauza, po které na Letné za čtrnáct dní hostíme Duklu. To ovšem nutně nemusí znamenat čtrnáct dní bez sparťanského fotbalu, jak shrnula ve svém článku Gabra: Kam za Spartou?

Přestože vedeme ligu, mějme na paměti, že předvedená hra má k ideálu ještě daleko a že utkání proti soupeřům z vyšších příček tabulky teprve přijdou. Pokud však ke všem zápasům přistoupíme zodpovědně, titul podzimního mistra nás nemine!

Sparta Forever!

Mio Verbatim

1.SC Znojmo – AC Sparta Praha 2:3 (1:1)

Branky: 42. Crnkic, 70. Nepožitek - 9. Konaté, 74. Mareček, 79. Přikryl. ŽK: Crnkic, Hnaníček, Lacko.

Znojmo: Hrubý - Yonov, Cihlář, Reljic (63. Helísek), Nepožitek, Okleštěk, Tomeček (71. Hrošovský), Crnkić, Lacko, Mudra, Hnaníček.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Holek, Švejdík, Costa – Dočkal (88. Vácha), Mareček, Matějovský - Přikryl, Konaté (66. Krejčí) – Bednář (90. Lafata).

Rozhodčí: Jílek – Dobrovolný, Černý.