Jumbo1 | 24.11.2013 14:27

Nastal konec listopadu, a Sparta minulý týden nakročila do druhé stodvacetiletky. Díky diletantismu mocipánů ze svazu se o volném víkendu, kdy reprezentace fotbalově vyspělých zemí hrály baráž, která se ČR netýkala, musel náš národní tým hrát pouťák s Kanadou, místo, aby se posunula liga.

Tudíž oslavy 120 let nejlepšího klubu z matky měst se musely uskutečnit o týden později. Jeden z fanoušků už zevrubný program oslav popsal, já se do toho pokusím zakomponovat také fotbal, i když primárně o něj možná ani tolik nešlo. Na Letnou zavítala Mladá Boleslav,v rámci patnáctého kola ligy, a jak později zjistíme, oslava se vydařila nejen v hledišti, ale i na hřišti. Hráči Boleslavi po zápase brečeli do novin jako svíčkové báby cosi nějakém faulu Costy před vyrovnávacím gólem, ale že sami stabilně hrají jako prasata (hlavně pan Nešpor, který brečel nejvíc), to jim nevadí. No udělali naštěstí šašky sami ze sebe, škoda, že nedostali třeba šestku, mohli by plakat dvojnásob. Hnus, velebnosti.

No nic, zpět na stadion. Videa, rozhovory, nástup železné jedenáctky Sparty dle počtu odehraných zápasů (jsou to neskutečná čísla, klobouk dolů). Ve druhém reportu ono složení jedenáctky je, s dovolením ho sem zkopíruji, čistě pro úplnost, tedy Antonín Kramerius – Jiří Novotný, František Chovanec, Zbyněk Caudr, Vladimír Táborský – Jozef Chovanec, Ivan Hašek, Josef Jarolím – Václav Mašek, Horst Siegl, Arnošt Pazdera. Dále byla za účasti syna sparťana století Andreje Kvašňáka pokřtěna hlavní tribuna na “Tribunu Andreje Kvašňáka” , za doprovodu chorea v kotli. Nechybí vlajky, hymna a může se jít nato. Sparťané nastupují v historických dresech, bílé S na černém triku (tehdy svetru). Jak známo, rudou karmínovou má Sparta až od roku 1906, kdy dresy, které tehdy nosil Arsenal přivezlo vedení Sparty z Anglie.

Úvod zápasu patřil Spartě, ale hosté ho přečkali bez úhony, když jedinou větší šanci zlikvidoval jejich brankář domácím ve zhruba 20. minutě. Ve dvanácté minutě bylo provedeno první oslavné choreo, poprvé i na hlavní tribuně. Ta sice nebyla celá zaplněná, ale I tak trikolora z vlaječek byla parádní, a hlavně to bylo fakt CELOSTADIONOVÉ. Super. Po pětadvaceti minutách se oslavy trochu komplikují, hosté jdou totiž do vedení. Gólu předcházel pěkný centr ze zkráceného rohu, zmatek v naší obraně, a rána jak z děla přesně do šibenice, Vaclík by se mohl zbláznit a stejně by to neměl - 0:1. Do kabin se nicméně šlo za nerozhodného stavu. Ve 42. minutě, v době provádění druhého oslavného chorea, číslice 120, kolem dva znaky ACS a transparent, vše na protilehlé + vlaječky po celém stadionu, upadl po souboji s Costou Zahustel (výše zmíněné brečení pana Nešpora). Sudí to zřejmě jako faul neposoudil, hosté asi čekali, že Sparta zakopne balon, ta celkem logicky hrála dál (takových soubojů je v zápase x, kdyby se měl pokaždé zakopávat balon, nehrálo by se vůbec), Krejčí utekl po levé straně, a místo centru zkusil střelu na bližší tyč: Balon ještě lehce tečoval Johana, a hostující brankář byl evidentně překvapen. Dokonce tak překvapen, že pustil míč za svoje záda - 1:1. Dobře obře, říkám si, to máme celou druhou půli na vítězství, to by se mělo dát…..jak se později ukázalo, můj dojem byl správný.

Šup na klobásu, pivo atp., a zpátky do ochozů, kde začíná druhá půle. Fandí se velmi dobře, stejně jako v té první, zapojuje se protilehlá, občas dokonce i hlavní. Místo megafonu máme tentokrát mikrofon, osobně mi to nepřišlo jako něco extra, ale slyšel jsem I hlasy kam se s*re megafon, takže hodnotit nebudu, každopádně fandí na velmi dobré úrovni. Po patnácti minutách druhé půle je navíc další důvod k radosti, když Costa dorazil do sítě centr Kadeřábka a Sparta vedla - 2:1. O pár minut později mohly definitivně vypuknou oslavy bez toho, aniž by někdo musel mít obavu o dění na hřišti. Dočkal dostal míč k Hušbauerovi a ten podél gólmana umístil balon do brány hostů potřetí. Řečí statistiky, 67. minuta - 3:1. Je to už devátý Hušbauerův gól, před ním už je jen Mahmutovič s deseti, ten ale asi hodně dlouho další nepřidá. V závěru nechybí mexická vlna, zpívaná gratulace Spartě s tím, aby hlavně získala titul, a ještě jeden gól: Dal ho v devadesáté minutě Bednář (skoro se nabízí říci že kdo jiný), který uklidil do sítě přihrávku Costy - 4:0. Bednář by měl ale Costovi koupit aspoň čokoládu, protože dostal přihrávku jak na zlatém podnose, to bych snad dal i já :-) Vůbec se mi Costa líbí čím dál víc. V obraně v podstatě chyby nedělá, je dostatečně tvrdý a důrazný v soubojích, téměř k neutahání, a góly umí jak připravovat, tak i sám střílet. Vypadá to, že se po delší době povedl zase jeden nákup.

Patnáct tisíc gratulantů si užívá závěr zápasu, kdo jste kdy měl na oslavě tolik lidí, he? Závěrečná děkovačka, pokřik “Čí je Sparta?” vedený Tomášem Stránským, a v klidu se můžeme rozejít do svých domovů či hospod.

Oslava pokračuje chvíli na základně, nálada dobrá, jak by také ne. Soupeř odjel s debaklem, fotbalově to taky nebylo úplně špatné a mimochodem, jak již poznamenal první reportér, Sparta letos v proběhu zápasu pětkrát prohrávala, a byly z toho tři výhry Sparty a dvě remízy. Srdce bojovníka, to je to, co sparťany zdobilo,a pokud se to po letech vrací, jsem jedině rád. Příští týden poslední zápas podzimu na jablonecké Střelnici, tak je třeba udělat vše proto, abychom do zimní pauzy šli s těmi pěti body náskoku, které máme teď.

Do Jablonce se nespíš nedostanu, tudíž nebudu ani psát. Takže všem , kdo tohle budou číst přeju Veselé Vánoce, vše nejlepší do roku 2014, a v průběhu května dodatečný vánoční dárek - pohár pro mistra ligy. Tak se mějte a na jaře zase třeba u nějaké reporáže ahoj.