Bonyos | 29.01.2014 01:58

Sparťané měli v plánu odehrát poslední utkání před odletem na soustředění do španělského Jerezu, tentokrát s Banskou Bystricou od 14 hodin. Naskytlo se mi volno, a tak jsem neváhal a místo stavění sněhuláků jsem se vydal s kamarádem podívat na přátelák naší Sparty.

Od začátku zápasu bylo jasné, že hráči ACS budou mít balón na svých kopačkách častěji než soupeř. Byla k vidění řada pěkných kombinací, ale pokaždé když se sparťané přiblížili k vápnu soupeře, tak o míč přišli. Naopak hráči slovenské Dukly v protiútocích neváhali střílet ze všech pozic, které byly na dostřel brány Tomáše Vaclíka. V 9. minutě se Jakubu Považancovi, který byl nejlepší hráč slovenského týmu v tomto zápase, povedlo trefit moc pěknou dalekonosnou střelou tyč sparťanské branky a vysloužil si potlesk části publika, které bylo podle mého názoru početné (odhadem tak 300 až 400 převážně zmrzlých diváků). Po 25-ti minutách musel Lukáše Juliše vystřídat Patrik Schick kvůli zranění. Doufám, že zranění nebude nijak vážné, protože Juliš marodil poslední dobu víc než dost.

Když už se sparťané „dokombinovali“ do těsné blízkosti soupeřovy branky, tak zakončení skončilo mimo branku. Poprvé se podařilo rudým koňům trefit zařízení až po půlhodině hry. Proto se vedení ujali hráči Banské Bystrice, kteří do třetice všeho dobrého, po nastřelené tyči a břevnu, vsítili v 31. minutě první branku utkání. Ta padla po standardní situaci, přetažený centr skončil na hlavě jednoho z bystrických, který neměl problém dopravit míč za Vaclíkova záda, 0:1. Slovenský tým se neradoval z vedení dlouho, protože v 36. minutě se povedla sparťanům další pohledná kombinace, kterou zakončil Pavel Kadeřábek gólem, 1:1. Tímto stavem skončil 1. poločas, ve kterém byli hráči Sparty mnohem aktivnější, většinu času drželi balón, ale bohužel málo stříleli. Hráči Dukly Banská Bystrica velice dobře a aktivně presovali, čímž vytvářeli tlak na rozehrávku sparťanské obrany. Převahu měli slovenští hráči pouze v hlavičkových soubojích, to ale bylo způsobeno poměrně velikou výškovou převahou.

Do 2. poločasu nastoupila Sparta s dosti obměněnou sestavou. Za Tomáše Vaclíka šel chytat Marek Čech, Dočkala nahradil Sýkora, Hušbauera Krátký, Krejčího vystřídal Mareček, Costu Vacek a Čermáka Hybš. V průběhu 2. poločasu ještě do hry naskočil Patrik Čavoš za Lukáše Váchu, Ondřej Karafiát za Pavla Kadeřábka a Simon Deli vystřídal Romana Poloma. Ve 2. půli jsme tak viděli spíše sparťanské béčko, čímž se hra vyrovnala. Přesto se podařilo Spartě vstřelit dva góly. Na 2:1 dal pěknou technickou střelou z přímého kopu Lukáš Vácha, jehož branka byla podobné té z posledního derby. Finální podobu výsledku dal minutu před koncem Ondřej Karafiát, který po pěkné Marečkově přihrávce překonal přízemní střelou brankáře Banské Bystrice, 3:1.

Teď ke stručnému zhodnocení výkonu některých sparťanských hráčů. Nejvíce se mi líbil Pavel Kadeřábek a Lukáš Mareček. Kadeřábek vstřelil gól, neúnavně běhal podél čáry, bojoval v soubojích a vytvářel pohledné akce především s Bořkem Dočkalem, který také odehrál dobrý zápas. Lukáš Mareček byl ve 2. poločase hlavním strůjcem hry. Rozdal několik pěkných centrů a přihrávek a měl veliký podíl na obou brankách Sparty ve 2. poločase. Lukáš Vácha vstřelil hezkou branku a při většině soubojích byl téměř stejně nekompromisní, jako v lize. Povedený zápas také odehrál Mario Holek, jenž směrem dozadu nechyboval a rozehrával útoky Sparty. Bylo zajímavé sledovat, jak sparťané mezi sebou neustále komunikují, na rozdíl od hráčů Banské Bystrice (pozn. asi nejčastěji zněla Strahovem věta „Mario, záda!“, která zazněla z úst Tomáše Vaclíka asi 50x, přestože ve většině případů za sebou Holek žádného hráče neměl :-). Tomáš Vaclík i Marek Čech předvedli po jednom pěkném zákroku, jinak moc práce neměli. Simon Deli, který odehrál poslední čtvrthodinu, zářil v hlavičkových soubojích, při jehož výskocích se zdá, jako by skákal o tyči :-). K k nepovedeným výkonům se není třeba moc vyjadřovat, pouze škoda dvou zahozených gólových šancí Kamila Vacka. Stálé doufám, že se Kamil rozehraje tak, jako hrál před odchodem do italské Verony.

Na předchozích přípravných zápasech jsem nebyl, takže zápas porovnávat nemohu. Každopádně to nepovažuji za špatně strávené odpoledne. Hrál se, především v 1. poločase, pohledný fotbal, který možná trochu komplikoval terén. Sparta vyhrála 3:1, nikdo neumrzl, a tak jedinou kaňkou zůstává zranění Lukáše Juliše, které snad nebude vážné. Teď už jen, aby se vyvedlo soustředění ve Španělsku, poté generálka s Jabloncem, a pak už hurá na Gambrinus Ligu vzhůru k titulu!