Bonyos | 25.02.2014 12:09

V pondělí 24. února nám začala jarní část Gambrinus ligy, je pěkné počasí na fotbal, všichni jsou natěšení na první jarní zápas a na Letnou přijel tradiční soupeř z Brna. Ten se nachází na chvostu tabulky, a tak všichni sparťané očekávají přesvědčivou výhru domácího celku.

Před zápasem příjemné pokecání s kamarády, které jsem od posledního podzimního kola neviděl, sparťanská hymna, nástup obou mužstev a jde se na to! V sestavě Sparty není žádné překvapení, pouze místo vykartovaného Váchy nastoupil Mareček. Letenští borci hrají od začátku aktivně a snaží se prolomit brněnskou obranu. To se podaří v 17. minutě Pavlu Kadeřábkovi, který hlavou poslal Dočkalův centr na zadní tyč, 1-0. Minutu předtím se ovšem zranil Láďa Krejčí, jenž si pravděpodobně natáhl zadní stehenní sval. Snad se Láďa brzo uzdraví a na příští domácí zápas bude zdráv. Po půlhodině hry kopala Sparta díky ruce Janotky penaltu a David Lafata ji s přehledem proměnil, 2-0. Poločas končí, předváděná hra je ze strany Sparty pohledná, pouze škoda některých zbytečně neproměněných šancí a břevna nastřeleného Davidem Lafatou. Kdyby byl po 45-ti minutách brankový rozdíl ještě o dva nebo tři góly větší, nikdo by se nemohl divit.

O poločase již tradiční klobáska, která se mi zdála tak o 30% větší, než byla na podzim. Ale třeba to mohl nějaký optický klam a nebo můj hlad :-). V 52. minutě padl třetí gól utkání, po faulu na Hušbauera měla Sparta výhodu, Costa odcentroval na hlavu Lafaty, jenž podruhé v utkání překonal brněnského brankáře, 3-0. Po více než hodině hry mohli přidat rudí koně další branku, Holkova hlavička se ovšem pouze 2x odrazila od břevna. Poslední gól padl v poslední minutě základní hrací doby, Bořek Dočkal našel Kamila Vacka nabíhajícího za brněnskou obranu a Kamil prostřelil po zemi vše co mu stálo v cestě, 4-0. Snad si Kamil tímto gólem zvedne sebevědomí a jeho forma půjde nahoru...

Výsledek 4-0 je moc dobrý, předváděná hra také dobrá, zvlášť v 1. poločase. Ve druhém poločase jsme už trochu polevili. Nutno ovšem podotknout, že proti nám stála slabá Zbrojovka, která se trčí na 14. místě tabulky a venku naposled vyhrála v srpnu 2012. Svoji „formu“ Zbrojovka potvrdila, nebyla nijak nebezpečná a první střelu na bránu si vypracovala až v 81. minutě, kdy měla také jedinou gólovou šanci.

Ke konkrétním hráčům. Nejlepší výkon předvedli Marek Matějovský, David Lafata a Pavel Kadeřábek. Zlomový okamžik v předváděné hře a menší herní úpadek nastal poté, co Matějovský v 68. minutě za potlesku přítomných fanoušků odcházel ze hřiště. Rozdával přesné přihrávky a centry za brněnskou obranu a byl jedním z tvůrců hry Sparty. David Lafata zatápěl pod kotlem brněnské obrany, vstřelil dvě branky, z nichž ta první byla už jubilejní 130. ligová, škoda jen, že nedovršil hattrick. Třeba příště na Bohemce nebo proti Plzni :-). Při jeho odchodu ze hřiště (konečně) kotel a část protilehlé vyvolával jeho jméno. Byť hraje David Lafata v rudém dresu teprve druhou sezónu, tak na hřišti odvádí neskutečnou práci a větší podporu od diváků si určitě zaslouží. Pavel Kadeřábek po celý zápas běhal, vyhrával souboje a vstřelil první branku utkání. Lukáš Mareček kvalitně nahradil Váchu, Costa a Jakub Brabec také odehráli dobrý zápas. Moc se mi dnes nelíbil Roman Bednář, u kterého se zdálo, že se mu moc nechce běhat ani dát gól, ale každý den není posvícení. Tomáš Přikryl se podlé mého názoru mohl předvést v lepším světle, na hřišti pobyl víc než 70 minut a nic moc nepředvedl. Tomáš Vaclík vychytal nulu, ale většinu zápasu se spíše nudil, protože na něj šla jen jedna střela...

Teď něco k fandění. Na první jarní kolo přišla na Letnou návštěva čítající 7532 diváků, z toho asi 60 z Brna, kteří nebyli slyšet ani vidět, pouze se prezentovali na začátku utkání dvěma nebo třemi dýmy. Tribuna za brankou, kde je sparťanský kotel byla zaplněná velice slušně, stejně tak protilehlá. Tribuna Andreje Kvašňáka a tribuna za brankou, jak je sektor hostí byla téměř prázdná. Mnoho lidí doufalo v návštěvu přesahující 10 000, ovšem jsou tu tři faktory, které tomu nepřály – to, že je zápas vysílán televizi, pondělní termín od 18:00 a také jarní prázdniny, které jsou v Praze. Přesto je návštěva 7532 lidí zlepšení oproti prvnímu jarnímu kolu minulé sezóny, kdy na Letnou přišlou pouze 4566 lidí... Kotel byl zaplněn na 100%, tudíž hnalo Spartu k vítězství v kotli zhruba 700 lidí. To mě vede opět k přesvědčení, že by se měly odstranit ploty. Je škoda, že takových 50 lidí sedělo v dolní části kotle, protože nahoru se už nevešli. A při zápasech jako je derby nebo Plzeň by bylo podle mě lepší, kdyby celý kotel byl nahoře (když nebudou ploty), protože když to je rozděleno na horní a dolní kotel, tak je fandění často nejednotné. Fandění bylo na dobré úrovní, jelo se celý zápas, protilehlá se občas připojovala, jen škoda, že dost lidí je líná si jednou za zápas společně zaskákat. Zkoušely se nové chorály z generálky proti Jablonci - to nové skákání se mi líbí moc, chorál „Za Spartu se nám to zpívá samo“ je také dobrý, jen by to chtělo ho více zpívat.

Choreo v kotli s proti-policejní tématikou moc pěkné, skvělá práce a díky všem, co se podílejí na jeho tvorbě! Při vytažení tohoto chorea se i brněnští fans podíleli na pokřiku A. C. A. B. - jedno máme společné... Dále byly roztaženy dva nápisy na podporu změn na Ukrajině, za což palec nahoru. Několikrát byla efektivně použita pyrotechnika, jen škoda jednoho dělbuchu, který na Letnou nepatří, protože atmosféru ani vizuální efekt to nedělá.

Suma sumárum, velice dobrý výkon na hřišti i v hledišti, přesto je stále co zlepšovat. V sobotu nás čeká v Ďolíčku zápas s Vačnatci, tak se na něj všichni dobře připravme, bude to těžký zápas nicméně výhra je povinná! Tisíce nás tam budou!