Jumbo1 | 12.04.2014 23:15

Pro 24. kolo naší nejvyšší fotbalové soutěže si los vybral proti sobě Spartu a Slavii. Zatímco Sparta se vyhřívá na špici ligové tabulky, Slavia má dost starostí se záchranou. Oba týmy od sebe dělí 38 bodů a 13 příček v ligové tabulce. Ale je to derby, kterému se nikdy nevyrovná zápas s provinčními kluby, ať jsou ze západu či severu Čech, derby bude vždycky něco víc.

V derby totiž nerozhoduje momentální forma týmu, či postavení v tabulce, ale rozhoduje výhra. Rozdíl mezi pražskými “S” se v derby stírá, a rozhoduje jedině to, kdo koho porazí. Zápas je vyprodán už dopředu, tentokrát se mi daří otočka s přenocováním, tj. po derby jsem brzo doma, píšu článek a nepiju, abych mohl ráno řídit.

Derby je specifický zápas. Nerozhoduje postavení v tabulce, nerozhoduje ekonomická situace klubu. Jeden klub po derby chodí kanály, zatímco druhý se půl roku vyhřívá na výsluní. Proto v derby nerozhoduje výkon, ale výsledek. Okolnost, že pojedu zpět za rodinou až ráno, mi umožňuje neje stihnout jedno orosené před zápasem, ale hlavně napsat reprtáž.

Tradiční vlajky na ploše, hymna, sestavy, úvodní hvizd, a rozdíl 13 příček a 38 bodů je smazán, všechny diváky na vyprodaném stadionu (bez rozdílu klubové příslušnosti) zajímá jedině výhra. Slavia všeechny překvapila, a to zbabělou obrannou taktikou, byla zalezlá, a soustředila se na neinkasování gólu. To se jí dařilo necelou půl hodinu, poté totiž Krejčí našel centrem Lafatu (brankář hostí asi čekal na vlak), a ten z bezprostřední blízkosti dorazil balon do brány, dal by to asi i slepý - 1:0. Další šanci na změnu skóre měl Krejčí, ale jeho lob neměl parametry ani k tomu, aby ohrozil branku, natožpak parametry gólové. První půle už se v klidu dohrála, a na přestáuvkové pivo či klobásu jsme šli v klidu, protože Slavie, ač nepochybně hrála na hranici možností, Spartě nestačila.

Do druhé půle Slavia nasadila našeho oblíbence Necida, ale ten jí nebyl k ničemu. Naopak, pár minut po začátku druhé půle pomohl Hušbauerově střele hostující Neves, a ta skončila rovněž v síti soupeřovy branky, 53. minuta -2: 0. Od té chvíle je jasno, Slavia na zvrat nemá, a ani mít asi nechce, zmateně běhá po hřišti, a je jen chybou Sparty, že nepotrestá chyby Slavie několika góly. Hrálo se chvíli dál a chybu Slavie definitivně potrestal v 77. minutě Dočkal, který proměnil svou akci ve třetí gól - 3:0. Slavia po třetím gólu ztratila o zápas zájem, a to jak na hřišti, tak i v hledišti, na čem se ale oba tábory shodli bylo “český fotbal pro fanoušky”, a “pelta ven”.

Radost mezi domácími je veliká, Slavia poražena, o to jde především. Plus minimálně udržení náskoku před naším největším soupeřem, plzeňskou Viktorií. Mexická vlna po tribunách je jen příjemným zakončením odpoledne. Teď je třeba zahájit tažemí za titulem. K tomu mohou pomáhat jak fanoušci, tak gaučáci tím, že se z toho gauče zvednou a půjdou (kurva) fandit.:-) My ten titul chceme, a každou výhrou se k němu přibližujeme, jeden tým, jeden cíl, mistrovský pohár.

Příští týden hrajeme na Julisce s Duklou, a pak máme doma Liberec, tak jsem zvědav, zda titul budeme chtít i proti týmům, které by nás mohly ohrozit. Zatím každopádně fanděme, kde můžeme, aby ta Spartička cítila podporu. My ten titul chceme, ale podle toho se taky musíme chovat. Na velikonoční neděli večer na Dukle, a další týden doma v sobotu náši oblíbenci z Liberce, ty si nemůžeme nechat ujít. To přijedou holky od Ještědu a Švédky :-) Takže fanděme, kde můžeme, protože my chceme titul, alé, my chceme titul, alé.